Големите малки плюсове детето да израсне с куче

дете и куче, грозде, домашен любимец
Снимка: iStock

Две червенобузи водни костенурки – женски, един брой канарче – мъжко, една риба – някаква, един котарак – чужд, няколко домашни растения – изсъхнали, едно цяло детство, пълно с напразни молби и увещания, и няколко възрастни години за колебания, аргументи, и контрааргументи, са делили мен от кучето.

Тази кратка инвентаризация на миналото не е съвсем изчерпателна, иначе би включвала също няколко калинки, две пилета на село, превърнати в чорба за първия ми учебен ден, и бая тръшкане и сълзи при гостувания на семейни приятелчета с атрактивни домашни любимци. Вярно, бленуваните животинки, за които завиждах, често издържаха около два месеца в съответния дом преди да ги преселят на двора на баба и дядо за по-широко, или пък изведнъж мистично да се окаже, че някой от родителите проявява неустановена алергия към тях. През 90-те май не се славехме като твърде отговорни стопани.

Преди кучето ми да дойде у дома, бях убедена, че ще последват моменти, в които да съжалявам за решението си – ще ме буди в ранни зори, ще дъвче обувки, ще пуска косми по килима, ще бързам да го извеждам вместо да се видя с приятели, ще лае нощем през прозореца, вторачено в празна точка от безкрая докато успее да ме подсети за всички хорър книги и филми, които някога съм знаела, ще харча неоправдано много пари от заплатата си за храна и играчки. Всичко това се сбъдна, освен частта със съжалението. Всеки от останалите аргументи обаче трябва да бъде внимателно обмислен и планиран преди покупката или осиновяването на животинче.

Като горд стопанин на една любима на всички деца по улицата пухкава госпожица, похъркваща в краката ми докато пиша това, осъзнавам, че не е нужно да появата на четириногия приятел да чака чак до порастването на човека. Дори е за препоръчване да не го направи. Всяко от малките чудеса, които кучето създава в живота на възрастния, е още по-значимо, въздействащо и вълнуващо, когато се случва с дете. Просто защото децата се впечатляват по-лесно и влагат повече искреност в своите емоции.

За отварянето на дома и сърцето за куче сме чували и виждали много клишета. Повечето от тях на практика не се развиват точно така, както в мечтите на децата.

Кучето няма да лежи свито на кравайче и с влажни очи в кошничка с пъстра панделка под коледната елха с очакване децата да се събудят. По-вероятно е да изяде панделката, да напишка някой от останалите подаръци и да събори коледното дърво с оглушителен трясък.

Крахът на пасторалната илюзия от холивудските празнични филми ежегодно става причина за рекордно високия брой изоставени животни непосредствено след новогодишната ваканция. Кучето не е тест дали младата двойка е готова за родителство, понеже живите същества не представляват демо версия или тестер на други такива. Кучето не учи и детето на отговорност – на отговорност, свързана с кучето го учат родителите и близките, или пък, още по-вероятно, си слагат на главата още няколко към вече съществуващите ежедневни грижи.

За безрезервната любов между човека и кучето няма да говоря, всяка такава ми се струва индивидуална и уникална. Нито пък за общоизвестните и безспорни преимущества на кучето като изграждането на по-висока самооценка, прекарването на повече активно време на открито, или развиването на повече социални умения. Има няколко неща, обаче, мънички, но важни, които забелязваш едва когато вече си близък приятел с домашния си любимец:

По-лесното ранно ставане

Спокойните домашни кучето се радват на дълбок и продължителен нощен сън, особено тогава, когато делят спално помещение с любимия си стопанин. Сутрешните часове обаче ги събуждат с желанието за хапване, тоалетна и разходка, не задължително в тази последователност. Стопанинът няма възможност да се успива дълго след този момент. Домашният любимец действително може и ще отмени родителя в необходимостта да повтаря неколкократно, че вече е време да се става за градина и училище. Денят започва по-безболезнено и щастливо, когато вместо с аларма, нерви и бързане, утрото стартира с развята опашка, мило скимтене и близване по носа. И за детето, и за майката.

Дълбок и сигурен нощен сън

Поради пресищането с информация от най-ранна възраст, засиленото присъствие на технологии в живота и все по-ускорената динамика на съвременния свят, все повече деца страдат от проблеми със съня. Равномерното похъркване на кучето наоколо и възможността да го погушкаш на дивана докато те приспиват с приказка, история, или кратък филм за лека нощ, чувствително помагат за отпускането на съзнанието и за душевното спокойствие на детето. Последното важи и в тийнейджърска възраст. Освен това, на кучето винаги може да се разчита да пази от демоните под леглото, или просто да остане в спалнята за компания вместо мама и татко, за да подпомогне прехода към самостоятелното заспиване.

По-подреден дом

С куче у дома, подреждането вече не е въпрос на приоритети и организация, а на необходимост. Кучето ще прояви интерес към любимите играчки и вещи на детето (както и към вашите), което автоматично води до отделяне на нужните от ненужните придобивки и притежания, и задължително систематизиране и прибиране на всичко, което иначе би се търкаляло безпризорно по паркета, килима и дивана. Нашумялата с минималистичните си съвети си за подреждане японка Мари Кондо - Конмари вероятно би се зарадвала да види трансформациите в жилищата и детските стаи, които настъпват почти мигновено след появата на кучето в дома.

Желание за стоене у дома

Детето и добре да живее, пораства, и навън излиза. И не че кучето е факторът, който ще го разубеди да настоява да иде на гости с преспиване, да си издейства първата дискотека, да избяга от час или да пробва нещо нередно, но почти със сигурност ще спести поне част от родителските неволи и терзания в тъмните часове от денонощието. За разлика от родителя, който рано или късно за кратко се превръща в антагонист в личната ни история, кучето винаги остава добрият стар приятел, който винаги ни чака и разбира. И затова тийнейджърът би си позволил да пропусне поне някое парти, за да не оставя най-близкото си същество без разходка и внимание, или просто защото с него се чувства по-комфортно, по-разбран и приет у дома.

Хармония в семейството

Нещо, което разбрах, след като моето куче се появи в живота ми, е че в присъствието на домашния любимец е почти невъзможно да се ядосаш и разкрещиш, както си трябва. А не съм от най-уравновесените, признавам. Със смешните муцуни и объркано помахващата опашка наоколо, семейните разправии изглеждат другояче. Не само че поведението на кучето препятства гнева, а и дори при наличието му, то провокира да не го проявяваш в крайна и грозна форма. И в ранните детски години, и в трудната тийнейджърска възраст, кучето е добър негласен медиатор в споровете между деца и родители. А такъв понякога е нужен, дори и в най-хармоничните семейства.

Невербален език

Отглеждането на куче е и неволен курс по усъвършенстване на меките умения. То няма как да каже как се чувства, а вас ще ви интересува. За да е добър стопанин и приятел, детето ще трябва да се научи от опит да разбира кога животното се чувства весело, ядосано или застрашено, кои негови жестове показват, че е болно, кое поведение на други животни сигнализира заплаха. Оттам нататък е по-лесно – и в училище, в университета, и на работа, и при срещи с нови хора, и дори ако трябва да попита сърдита госпожа зад гише къде в крайна сметка е "Информация", щом не е тук, с три удивителни.

И едно клише: социализацията

Едва като стопанин на куче разбрах какво всъщност се има предвид под социализация. Това не е някаква ментална категория, с кучето се случва съвсем практически при това регулярно. Когато сте на разходка, общуването не пита интроверт или екстроверт си, говори ли ти се днес, означават ли тъмните очила и слушалките, че желаеш да бъдеш оставен на мира, и бързаш ли всъщност нанякъде. Средно всеки втори срещнат (може и да е всеки пети, ако кучето ти изглежда по-заплашително), иска да узнае как се казва и на колко е, каква точно порода е това и трудно ли се отглежда в домашни условия, с какво го храните, ще го кастрирате ли, защо каишката му е синя, и какво ли още не. Някои ще направят забележки откъде минаваш, някои ще опитат да критикуват дали изхвърляш след него, други ще настояват да те почерпят с нещо или директно ще сменят посоката, за да повървят с вас и да поприказвате още. О, да, всичко това те научава на много. Не само да нямаш притеснения в заговарянето на непознати и общуването с хора от всяка възраст, пол, социален статус и маниери, но и да успееш да казваш „не“ и да си тръгваш, когато това е наистина нужно. Кучето отваря личното пространство, и едновременно с това те мотивира да го затваряш при необходимост. А научаването на това в максимално ранна възраст улеснява много и спестява проблеми от всякакво естество в живота.

А какво ние можем да дадем на кучетата си, за да не бъдем класически безотговорни стопани, чийто любимец след кратко двоумене се озовава самотен на вилата, е тема за отделен разговор. Може би още по-обширна, може би още по-важна. Но и да знаем с какво се захващаме на първо време е достатъчно.

Още от Лора Младенова:

Като малка мечтаех да стана момче. Сега вече знам защо

„Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?“

Системата ни убива. Прекрасно, но що е системата?

„…Умна си като за жена. Че и чувство за хумор имаш“

Традиционна сватба? Не, благодаря!

Как да научиш баба си да разпознава фалшиви новини

„Дали не трябваше да потърпя още малко?“

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни