През последните години мощен тренд неистово залива всички социални медии. Както в TikTok, така и в Instagram и Facebook властват т.нар. „психологически видеа“ или „видеа за самопомощ“, които, наред с видеа с духовни практики, смесени с популярна психология – целят да ни „излекуват“ и да ни покажат „истината“. А по-вероятно – да пленят вниманието ни и да откраднат времето ни.
Добили невероятна популярност в интернет, лицата на популярната психология се превръщат в нещо като суперзвезди, които ръсят по десет истини на минута, като всяка истина, разбира се, заслужава отделно видео.
Сега, много вероятно е ти всъщност да нямаш ADHD (на български – синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)), да не страдаш от депресия, да не се бориш с неовладяна тревожност вследствие на преживяна травма, да не си имал сериозна връзка с нарцисист, да не се чувстваш жертва на емоционален тормоз и да не си преживял домашно насилие от партньора, но видеата за психологическа самопомощ са тук и рано или късно ще те убедят, че си… Но още не го знаеш.
Вижте още:
Единствената подробност е, че ако наистина страдаш от нещо от изброените или действително си преживял ужасни и травматични неща – може би знаеш повече по темата от мнозина от суперзвездите на популярната психология.
Тогава погледай още малко и ще започнеш да откриваш, че всъщност ти самият имаш някакво интересно „отклонение“, психологическо „състояние“ или дори ментално заболяване. А най-малкото: че си абсолютно духовно НЕ-центриран, затова сега ще ти обяснят (с възможно най-малко думи за възможно най-кратко време) Истините. Всички Истини тук и сега. Няколко минути силно въздействие, a защо не и по-продължително видео в YouTube, пълно с Истини – и вече си зарибен.
Тъй като алгоритмите много сръчно те хващат за слабото ти място: брак, деца, родители, кариерна реализация, зависимости, духовни колебания или проблеми с психическото здраве – съветите на популярните психолози и духовни учители ще те накарат да поглъщаш още и още съдържание по предпочитаната от теб тема.
Така че, а, си се разсеял за малко и си показал минимален интерес към някой лично-духовен въпрос, и ето ти я Тийл Суон – духовен учител на новото време, невероятно добре аранжирана на сцената в своя кичозен трон.
Имаш колебания в отношенията и връзката си? Ето я Естер Пeрел – весдесъщият гуру по отношенията, автор на бестселъри и действително практикуващ семеен терпавт и сексолог с претенции за научност.
Имаш залитания към будиски разсъжения? Ето ти го Садгуру, който ще те увери с хитра усмивка ала Ошо, че всичко е наред, каквото и да означава „всичко“.
Искаш да срещаш специалисти по популярна психология, които да ти покажат правилния начин да се чувстваш добре? Ето ти го водещия Луис Хаус – тази съвременна Опра на онлайн пространството с неговото „Училище по величие“.
Искаш психология, но с десен уклон и щипка традиционализъм? Ето го Джордан Питърсън с неговите безупречни костюми.
А ако искаш по малко от всичко, плюс добър маркетинг – ето ти я Мел Робинс, която е изградила вече цяла поп-психологическа империя от онлайн присъствие.
Българските популярни психолози също бързат да запълнят нишата, отворена от повишеното внимание към личната духовност и самоосъзнаване и шестват из нета, задължително добавяйки я щипка езотерика (Хули Леонис), я доза популистки твърдения в стил „идеалната жена“ и „идалният мъж“ (ала Кобилкина), я щипка инфантилизъм (Мадлен Алгафари) или опростенческо черно-бяло мислене.
Усещането е, че в момента подкаст-форматът дава почти безгранична възможност за генериране на психологическо и духовно съдържание. Можеш да гледаш денонощие след денонощие видеа по всякакви въпроси – от психологически и медицински състояния, през отношения и духовни аспекти на нашето присъствие сред близките, роднините, приятелите ни и изобщо в света, чак до отвъдното и трансцеденталната безсмъртност на духа.
Включим ли критичната си мисъл обаче, която очевидно малко се поприспива от доминацията на визуалното съдържание – лесно можем да осъзнаем, че споменатото море от духовност и самопомощ може да е обширно, но всъщност е доста плитичко.
Според анализ, публикуван в платформата Digital Health, по-голямата част от здравната информация в TikTok съдържа неверни твърдения. Тя се генерира от инфлуенсъри, които сами си поставят диагнози или имитират психични разстройства, за да привличат вниманието.
Изследователите са анализирали 970 видеоматериала с хаштаг #mentalhealth („психично здраве“), спечелили най-голяма популярност в платформата TikTok между 12 и 16 октомври 2021 г. Изследваните видео публикации имат средно 3,7 милиарда гледания.
Резултатите от анализа показват, че в близо две трети (574) от видеоматериалите за психични разстройства темата се разглежда през призмата на личния опит, от субективна гледна точка или под формата на изповед. От общо 319 видеоклипа, създадени с основна цел да информират или да предлагат съвети, до една трета (106 материала) са съдържали предимно подвеждащи или неверни твърдения и информация.
Отделно няколко изследвания, съсредоточени върху конкретни медицински теми, показват, че видеоматериалите с недоказано или измамно съдържание, всъщност имат особно голям успех в TikTok.
От този тип са материалите, които поставят под съмнение научно обосновани и ефикасни процедури и методи, например представят когнитивната поведенческа терапия (КПТ) в негативна светлина или дават невярна информация за конкретни заболявания, от рак до разстройство на дефицит на вниманието. В изследваните видеоклипове подвеждащата информация преобладава в огромен процент (от 47% до 90%) в зависимост от конкретния здравословен проблем (източник: Zive.sk, Словакия, през бюлетина на Free Press for Eastern Europe).
Точно както и телевизионното съдържание, така и онлайн съдържанието, предавано през формата на образи: видео-разговори или кратки видеа със съждения, извадени от контекст – има силата да въздейства непосредствено и особено силно, приспивайки критичното мислене.
Но когато става дума за нашето ментално здраве, както и нещо толкова крехко и бурно като вътрешния ни духовен свят – е крайно рисковано да се доверяваме на всеки, претендиращ да е експерт, само на база на броя последователи, които има.
Единственият начин да разрешим своите колебания и търсения трябва да бъде чрез съсредоточаване навътре към себе си, в търсене на собствени решения – така, както са го правили хората хилядолетия преди да се появят духовните учители на килограм.
Психологическите или менталните ни въпроси пък трябва да се адресират единствено към специалист-терапевт, а ако е нужно – към психиатър. За духовните ни търсения съществуват религии, изкуства и в крайна сметка дори в епохата на интеренет съществува обширна литература – стига да се интересуваме наистина.
Но ако това е твърде сложно за вас – значи нито проблемите ви, нито търсенията ви са достатъчно истински и нужни.
Именно затова и вероятно се задволявате единствено с добре смлени откъсляци знание – някога в миналото формулирано и по-добре, и по-на място от доста по-умни, макар и не толкова внушително стоящи на екран хора.
Още от автора: