Не всички в Tinder търсят връзка. Как да разпознаете потребителите от "тъмната тетрада"?
Напоследък много социални медии, включително Viber, започнаха да разработват собствени приложения за запознанства. В същото време дори потребители на уж строго профилирани платформи като LinkedIn споделят, че мястото се използва като платформа не само за професионални запознанства, но и за свалки и флиртове.
И все пак никое приложение, използвано за запознанства, не може да се сравни по ефективност и разпространение с Tinder (с изключение, разбира се, на Grindr - апът за LGBTQ връзки и запознанства, за което също отзивите напоследък са негативни в посока на прекалено директна комуникация и липса на възможности за естествен контакт).
Така или иначе намирането на потенциални партньори в приложенията за запознанства, може да бъде изтощителна задача.
А още по-изтощително е, ако търсите по-сериозна връзка.
Често хора, с които потребителите разговарят часове и дни наред, се оказва, че нямат никаква възможност или желание да излязат на среща. Други пък искат среща още преди да размените поздрав.
Случват се и сериозни разминавания с профилните снимки и е пълно с потребители, които прикриват части от самоличността си или се представят за напълно различни личности.
Миналогодишно проучване, публикувано в Cyberpsychology: Journal of Psychosocial Research on Cyberspace търси отговор на въпроса: какви са основните профили на потребителите в Tinder?
И съответно: имаме ли изобщо шанс да намерим любовта в приложението - и ако, да, то какъв е процентът на вероятност?
Изследователите от Университета "Мигел Ернандес" в Елче, Испания, проучват мотивите на потребителите на Tinder и как те се съчетават с "тъмната тетрада" от личностни черти, а именно нарцисизъм, макиавелизъм, психопатия и садизъм.
"Теорията за тъмната тетрада" на личността предполага, че хората с тези черти са склонни към антисоциално, импулсивно и опасно поведение.
Изследователите са разгледали и социално-сексуалната ориентация на потребителите, в случая какво е отношението им към случайния секс.
Въпреки че става дума за малко проучване, обхванало 200 души, повечето от които жени - резултатите разкриват три групи от профили, всеки с различна причина за използване на приложението.
1. Потребителите, които са в Tinder в търсене на любов и връзка
Около 41% от хората влизат в Tinder, защото си търсят партньор за връзка. Техните намерения не са характерни за личности с черти от "тъмната тетрада". Това е групата на "светлите и несоциосексуалните", защото са потребители, които получават ниски резултати както по отношение на черти от "тъмната тетрада", така и по отношение на случайния секс. Те не са особено отворени към случайния секс, определен в проучването като настройката "да правиш секс само една нощ".
Тази група е най-склонна да използва приложението, за да създава връзки.
Това контрастира със собствените проучвания на Tinder, според които 69% от хората, които използват приложението, търсят нещо сериозно.
2. В Tinder са само заради секса
Втората по големина група (39%) използва приложението с цел случаен секс. Някои от тези хора спадат към "тъмната тетрада", защото се отличават с нарцисизъм и изявена социосексуалност.
Сред тези хора се усещат високи нива на нарцисизъм (суета, превъзходство и постоянен стремеж към утвърждаване и подсилване на егото). При тях се наблюдават и умерени нива на макиавелизъм (манипулативност, личен интерес и безразличие към морала) и психопатия (липса на емпатия, импулсивност и антисоциално поведение).
3. В Tinder са заради самите себе си
Останалите 20% влизат в приложението, за да се разсеят, да се забавляват, да получат социално одобрение, да забравят бившия си, да упражняват социалните си умения или за да бъдат модерни.
Интересното е, че в тази група хора се наблюдават най-високи нива на всички "тъмни черти". И особено високи нива на психопатия и садизъм. Хората от тази група не се притесняват особено от случайния секс, но предвид сложните им мотиви да са в приложението, е добре потребителят, който търси само и основно връзка, да има едно наум.
Значение на тези констатации
Предишни изследвания свързват "тъмните черти" на хората с антисоциално поведение като тормоз, тролене, сексуална експлоатация и сексуална агресия.
Според теорията, тези, които притежават черти от "тъмната тетрада" са най-склонни да използват - и злоупотребяват - с приложенията за запознанства с цел сексуална изгода.
И все пак изследването е под въпрос.
Въпреки че според изследването, най-голямата група потребители търсят любовта - тези, които са в приложението само заради секса и заради собственото си самочувствие - са много повече.
Възможно е да си направите извода, че безпроблемните потребители на приложения за запознанства стават все по-голяма рядкост. Но определено трябват още проучвания, за да се каже, че това със сигурност е реалността.
Според представител на Tinder, интервюиран от сайта Mashable във връзка с проучването, в крайна сметка извадката, върху която се правят изводите е малка - 200 души и то предимно жени, включително такива, които не използват активно приложението.
"Неуместно и подвеждащо е да се правят подобни широки заключения за намеренията за запознанства на 47-те милиона активни потребители на Tinder месечно", смятат от компанията.
Хилда Бърк, психотерапевт и автор на книгата The Phone Addiction Workbook, също не смята, че изследването може да бъде обобщаващо изобщо за цялостното състояние на приложенията за запознанства.
"Tinder се възприема като място, където се търси забавление.
Екстраполирането на резултатите върху приложенията за запознанства в по-общ план би било невярно.
Тези изследвания могат да кажат нещо за потребителите на Tinder, но не и за това какво търсят хората като цяло в наши дни", смята тя, цитирана от Mashable.