Разговорите с изкуствения интелект стават все по- обичайни, все по- задълбочени, понякога и по-емоционални.
За какво търсим ИИ, каква помощ очакваме от него и можем ли да разчитаме на емоционална подкрепа, когато ни е нужна?
Проучванията показват, че потребителите по-често възприемат ChatGPT като мъж, отколкото като жена. Но защо?
Оказва се, че един от най- често обсъжданите аспекти на отношенията ни с изкуствения интелект е дали хората го възприемат като мъж или като жена.
Това зависи от множество фактори, включително дизайн, културни норми и индивидуални пристрастия.
За разлика от тенденцията при гласовите асистенти (като Siri и Alexa), които често са проектирани с женски гласове и се възприемат като жени, отношенията ни с ChatGPT са по-сложни.
При него няма гласова версия, която да ни подскаже дали е мъж или жена, няма и аватар или име, които изрично да го определят.
Това оставя повече място за потребителските пристрастия и интерпретации, а човешкият мозък не обича неясноти.
Когато говорим с някого — дори да е виртуален събеседник — нашият мозък автоматично се опитва да попълни празните места.
Според проучване от 2023 г., направено с над 1500 души, близо 70% от участниците възприемат ChatGPT като "мъж" - защото говори аналитично, уверено и с логически подредени отговори.
ChatGPT е голям езиков модел, предназначен да предоставя информация, да решава проблеми, да генерира текст и да отговаря на сложни въпроси.
Тези функции често се асоциират със знания, авторитет и логика, които в много култури традиционно се свързват по-често с мъжки характеристики.
Един от най-важните фактори са пристрастията, вградени в огромните набори от данни, върху които ChatGPT е обучен.
Тъй като тези данни отразяват човешкото общество и неговите полови стереотипи, ИИ може да ги възпроизвежда.
Проучвания от 2023 г. показват, че когато ChatGPT е помолен да генерира текст или примери за определени професии (като главен изпълнителен директор, инженер, професор и т.н.), той много по-често асоциира тези роли с мъже, отколкото с жени.
Дори в езиковия израз проучвания са открили фини полови пристрастия - например, когато се обсъждат "добри" или "лоши" лидерски качества, ChatGPT често дава примери, които акцентират върху мъжки черти, като склонност за поемане на риск.
Установено е, че демонстрира полови пристрастия дори при прости и еднозначни заявки.
В езици, които имат граматически род (като български), дори когато ИИ отговаря неутрално, липсата на изрично женски маркери може подсъзнателно да насочи потребителя към мъжки род, тъй като в много случаи мъжкият род е по подразбиране "общ" или "неутрален" в граматиката.
Въпреки че ChatGPT оперира на множество езици, обучителните му данни съдържат тези езикови нюанси.
"Зашеметяващата полова разлика в приемането на ChatGPT... беше голяма изненада за нас", казва Андерс Хамлум за изследване, публикувано в списание Proceedings of the National Academy of Sciences през 2025 г.
Изследването се фокусира върху възприемането и използването на ChatGPT на работното място, особено върху демографските различия в това възприемане и показва, че
жените са с около 16 процентни пункта по-малко склонни да използват ChatGPT в сравнение с мъжете в същата професия, дори когато са взети предвид сходни работни задължения.
По-младите и по-високоплатени мъже са по-склонни да използват тези инструменти, показват още данните от изследването.
Жените често посочват, че се нуждаят от обучение, за да използват ChatGPT, докато мъжете по-често го намират за по-ефективен за търсене, оценяване и управление на информация.
Хората възприемат мъжете като по-компетентни и рационални, а жените като по-топли, показват проучванията.
Ако се направи така, че "женските" черти на ChatGPT (напр. предоставяне на емоционална подкрепа) станат по-изявени, възприятието за пола му може да се обърне.
Това обаче не е основна функция на модела по подразбиране.
Използването на ChatGPT като емоционален партньор набира популярност - особено сред жените, които търсят съпричастност, собствено пространство и дискретност при споделяне.
Потребителките оценяват ChatGPT като "предоставящ съпричастен и неосъдителен емоционален отклик, който им помага да се почувстват чути и спокойни", а 43,4% от тях отбелязват значително подобрение на психическото си здраве след взаимодействие с чатбот.
Според отзиви, минимум 10% от младежите (Gen Z и милениали) в САЩ използват AI за емоционална подкрепа — и го определят като "по-ефективно, отколкото контакт с домашни любимци" .
В същото време обаче наблюденията показват, че честата употреба може да увеличи усещането за самота и откъсване от реалния свят, особено при неадекватна реакция на бота, а психолозите предупреждават, че липсва истинската човешка емпатия, необходима при по-тежки кризи.
Ново проучване на Johns Hopkins University показва още една интересна тендеция.
Оказва се, че мъжете потребители прекъсвали ИИ гласовите си асистенти почти два пъти по-често от жените, независимо от възприетия пол на асистента или стратегията за смекчаване на грешки.
Това отразява известна тенденция в реалния живот, където мъжете са по-склонни да прекъсват, особено когато общуват с жени.
Можем да си направим извод, че ако ChatGPT започне да ни прекъсва - със сигурност е мъж. До тогава обаче го оставяме по-скоро неопределен.