Сексът в съвременната култура е издигнат върху нещо като спортен пиедестал - постоянно се брои кой и колко прави секс, кой колко иска да прави секс и кой колко е доволен от честотата на сексуалните си контакти.
Удобно е и интимният живот да се представя двуполюсно: като динамика, в която единият по правило иска повече секс, докато другият се дърпа.
Опростенческо се твърди още и, че ако ти липсва секс с партньора, ще го намериш другаде: независимо че обикновено не се случва точно така в реалността...
Да, партньорите могат да бъдат неудовлетворени от количеството на сексуална активност и енергия във връзката. Но дали биха били по-щастливи, ако правеха по-често секс? И дали изобщо увеличаването на честотата на сексуалните контакти увеличава усещането за щастие?
Този въпрос е обект на интерес в социологически, психологически, сексуални - и дори, ако щете, културологични, изследвания.
Да видим какво казват изследванията по тази тема.
Отговор 1: Да, така е.
Някои проучвания наистина отчитат наличието на връзка между честотата на сексуалните контакти и усещането за щастие.
Използвайки извадка от проучване сред 16 000 възрастни, Бланшфлауър и Осуалд установяват през 2004 година, че лицата, които съобщават за по-висока честота на сексуалните контакти, съобщават и за по-високи нива на възприемана удовлетвореност от живота.
Установява се дори, че увеличаването на сексуалната активност от веднъж месечно на веднъж седмично може да намали стреса, да укрепи партньорските отношения и да доведе до по-голям успех в други сфери на живота извън дома, като например успех в работата.
В подкрепа на работата на Бланшфлауър и Осуалд е и проучване на Мюсе, Шимак и Импет от 2016 г., цитирано от Psychology Today.
На базата на данни, събрани от над 25 000 участници, изследователите откриват връзка между честотата на сексуалните контакти, щастието и благополучието. Увеличаването на броя на сексуалните контакти до един път седмично и според тях увеличава усещането за щастие.
По-голямата честота на сексуални отношения обаче не променя значително ефекта.
Ето защо заключението е, че умереното увеличаване на сексуалната честота може да повиши възприеманото щастие, особено за двойки в обвързани отношения.
Последното проучване от 2017 година установява, че двойките, които правят секс по-често, са съобщили за по-висока удовлетвореност от брака си, което корелира с по-голямо общо щастие в живота.
Това е така, защото сексуалната активност насърчава емоционалната близост, която пък от своя страна допринася за чувството за удовлетвореност от живота.
Отговор 2: Обратното твърдение - не, не е вярно.
Според изследване от 2015-а увеличаването на сексуалната честота във връзката не води до увеличаване на щастието.
В рамките на изследването са помолени двойки на случаен принцип да увеличат броя на сексуалните си отношения. Едно от наблюдаваните следствия е, че повишената сексуална честота може би дори води до - парадоксално донякъде - намаляване на желанието и удоволствието от секса.
Според изследване от 2017 година всъщност по-силен стимулатор на щастието е сексуалното удовлетворение, а не толкова сексуалната честота.
Участниците, които са имали по-удовлетворяващи, макар и по-редки сексуални контакти, са били склонни да съобщават за по-високи нива на щастие и благополучие, отколкото участниците, които са имали по-чести, но по-неудолетворителни сексуални контакти.
Но във всичкото това търсене на взаимовръзка между "секс" и "щастие" може да има основна неточност.
Дали пък не е вярно например обратното - че хората, които се чувстват щастливи и удовлетворени от живота си, са по-склонни да се ангажират по-често със сексуална активност, отколкото недоволните и неудовлетворените?
Дали пък положителните житейски събития, като например повишения в работата или увеличаване на доходите - не водят до желание за по-голяма честота на сексуалните контакти? Което предполага, че щастието може да стимулира сексуалното поведение, а не обратното.
И така: кое е кокошката, и кое - яйцето?
Независимо от изводите на различните изследвания (които при това са противоположни), едно изглежда сигурно - за връзката е по-добре по-малко, но качествен секс, отколкото чести и некачествени актове.
Културните и обществените фактори допълнително усложняват ситуацията.
В общества, в които сексуалната активност се заклеймява или е свързана със строги социални очаквания, повишената честота може да доведе дори до усещане за нещастие.
Жените в някои културни контексти от друга страна могат да бъдат подложени на натиск да изпълняват сексуалните изисквания на партньорите, което може да доведе до стрес и намалено емоционално благополучие, а не до чувство на щастие.
Има и цял куп други въпроси.
Например, кои са основните фактори, свързани с намаляването на сексуалната честота?
Има ли цялостна неудовлетвореност от сексуалното представяне?
Има ли смекчаващи вината проблеми в отношенията, като например емоционално разкъсване, загуба на доверие или скука?
А какво да кажем за избора на начин на живот, който допринася за намаляване на честотата на сексуалните контакти, като стрес в работата или финансови и семейни проблеми?
Дали остаряването допринася за намаляването на сексуалността?
Има ли проблеми с физическото здраве, хормонални промени или предизвикателства, свързани с психичното здраве?
Този списък може да бъде значително разширен, но е справедливо да се каже, че простото увеличаване на броя на сексуалните контакти между вас и партньора ви вероятно няма да реши основните проблеми и следователно няма да увеличи щастието или удовлетворението от живота.
Освен това фокусът върху сексуалната активност на партньорите в голяма част от изследванията пропуска самотните хора или тези в нетрадиционни връзки.
Самостоятелната сексуална активност, като например мастурбацията, също може да допринесе за щастието. ю
Изследване от 2010 г. установява, че честотата на мастурбацията води до подобряването на настроението при някои хора.
Това би означавало, че влиянието на честотата на сексуалните контакти върху щастието се простира отвъд партньорския контекст.
Така че няма лесен отговор на въпроса дали щастието и количеството секс са взаимосвързани.
Увеличаването на честотата на сексуалните контакти може да доведе до възприемано увеличаване на щастието, особено когато това се случва в контекста на удовлетворяващи, емоционално пълноценни взаимоотношения.
Проучванията показват, че умерената честота, около един път седмично, може да оптимизира благосъстоянието на някои двойки.
Ефектът обаче не е универсален, тъй като индивидуалните желания, качеството на връзката, здравето и културните норми играят решаваща роля.
И в крайна сметка: насилственото увеличаване на честотата без взаимно желание може дори да намали щастието.