Страх, омраза и... изкуствен интелект за домашна употреба

Страх, омраза и... изкуствен интелект за домашна употреба
Снимка: iStock

Изкуственият интелект може да бъде приятел в ежедневието и сама съм се убедила в това.

Когато си говорим за изкуствен интелект, изникват редица притеснения.

Според съвременните проучвания на нагласите на пазара например, един от основните страхове на служителите и търсещите работа е, че трудът им ще бъде заменен с машинен модел и с времето ролята им ще изгуби своя смисъл.

Съответно, те ще останат без работа, или ще им се налага да се преквалифицират непрекъснато.

Най-новото проучване на nPloy сред над 1900 кандидати за работа и 200 HR специалисти, 44% от запитаните се опасяват, че автоматизацията на ролите, ще направи професията им излишна.

Не без основание много хора се страхуват и от влиянието на изкуствения интелект върху децата и техния образователен процес.

Дали учениците за в бъдеще ще умеят да разсъждават самостоятелно и да търсят информация, или просто ще приемат наготово подадени от машинен модел резултати?

Истории Извън гнездото

И във връзка с това, ето още един съществен страх, който се простира отвъд образователната система и отива в сферата на масовите комуникации - възможността изкуственият интелект да се използва за мащабна политическа манипулация.

Нарушаването на авторски права е друга област, за която към момента няма достатъчно добра регулация, нито ясен отговор как ще бъдат защитени.

И дали няма вместо изкуственият интелект да върши рутинната работа, за да може ние да творим, всъщност да се случи точно обратното...?

В ежедневието наблюдаваме и как машинните модели все повече навлизат в медийната среда.

За момента личи кога даден текст е създаден изцяло с ChatGPT например, но колко дълго занапред ще е така.

Дали не ни очаква бъдеще, изградено от мързеливи "журналисти" и компромисна информация?

Всъщност ако изобщо не мислим над темата, най-вероятно ни очаква точно това.

Критичната мисъл и повишеното внимание са факторите, които биха ни накарали да използваме изкуствения интелект с разум, вместо сами да бъдем използвани, докато уж си улесняваме живота с него.

Същото се е отнасяло и за всяка друга иновация в историята.

Винаги ние сме решавали дали тя ще работи за нас, или ние ще работим за нея. И може би невинаги сме взимали правилното решение, но и сега, както всеки друг път, имаме шанса да го направим.

Изкуственият интелект може да бъде приятел в ежедневието и сама съм се убедила в това.

Никога няма да напиша "авторски" текст с ChatGPT, нито пък пък ще заменя човешкото си общуване с "разговори" с него. Обаче това не ме спира да го ползвам да ми улеснява живота.

Ето някои възможни приложения:

Обработка на готов текст

Независимо дали става дума за медиен текст, научна разработка, протестна реч, художествено произведение или домашното на детето, машинните модели могат да дадат адекватно финално мнение за предимства и недостатъци на създаденото.

Както и насоки как то може да бъде подобрено.

Могат да помогнат с избора между няколко заглавия.

Или при нужда да съкратят текста с 10-20%, като запазят изцяло смисъла на съдържанието му. Или пък да го разделят на по-прости изречения.

Идеи за теми и структура

Всеки човек, който се занимава достатъчно дълго с някаква форма на интелектуален и творчески труд, понякога се изчерпва откъм идеи и преживява трудни периоди на творческа суша.

Promoted

Това е моментът, когато може да помоли предпочитания чат за двайсетина актуални и оригинални теми за текстове/реклами/кампании/изследвания и т.н., спрямо областта си на работа.

Все някоя ще се окаже достатъчно интересна и подходяща, че действително след това да работиш по нея.

Моделите могат да помогнат адекватно и изграждане на структура или гръбнак за текст от всякакво естество.

Например: представете си, че трябва да подготвите рекламен текст за голяма верига, като свържете в история десет различни по приложение продукта.

Изкуственият интелект бързо ще измисли каква е връзката между тях, а оттам нататък историята можете и трябва да си напишете сами.

Истории Извън гнездото

Забавления за детето

Не, нямам предвид да му тръшнете един екран в малките ръчички и да му кажете: "Хайде, маме, остави ме на мира и си говори с въображаемия чичко".

По-скоро да си помогнете сами с него в измислянето на нови игри, приказки и песнички, когато всичко вече изглежда изиграно, прочетено и изпято, а вас ви очаква например дълъг и изморителен път с детето.

Хубавото е, че можете да добавите в заявката си всякакви типове предпочитания и да изключите безинтересното за вас. (И най-вече за малките!)

Супертатко

Планиране на хранения

Откак научих тази идея от приятелка, животът ми се улесни драстично.

Вече планирам с изкуствен интелект седмичното си пазаруване, като му задавам какви макронутриенти бих искала да включа в менюто си и доколко се стремя към разнообразие.

Може да се посочи желаният брой хранения дневно, както и да се изключат или отбележат като особено желани дадени храни.

Също и може да се спомене, ако се цели загуба или трупане на тегло.

И най-хубавото: може да се зададе бюджет, с който моделът да се съобрази и финално да ти направи конкретен списък за пазаруване с количества и цени.

 Както и с места, откъдето можеш да напазаруваш изгодно, бързо и близо до теб.

Първоначална психологическа подкрепа

Тази област е малко спорна, защото един модел не може да замени истинския терапевт.

Много хора критикуват идеята.

Представете си обаче, че сте в наистина тежка ситуация, нямате с кого да споделите, нуждаете се от незабавна подкрепа, а не работите с терапевт или пък няма шанс да го видите в близките две седмици.

Или не можете да си позволите посещение - те не са никак евтини.

Можете да получите някои първоначални съвети и насоки как да се успокоите, и то без осъждане, риск от клюки и от излишни въпроси. А наред с това - и насока за тип специалист, към какъвто да се обърнете при първа възможност.

Не е идеално, но е по-добре от нищо.

Истории

Търсене на източници

Случвало ви се е да знаете нещо, но да не помните откъде го знаете, нали?

Моля ви, кажете "да", защото на мен ми се случва постоянно и иначе бих се притеснила сериозно.

Изкуственият интелект може да съдейства с откриване на цитати по ключови думи, на авторите на цитатите, или на това кой конкретно изследовател е достигнал до дадена теория и в коя книга може да се прочете за нея.

Отговорите не бива да се приемат на доверие обаче, поне не докато се провери така ли е действително.

Понякога изкуственият интелект подвежда в това. Но със сигурност помага повече от това да седиш и да се ядосваш, че не можеш да се сетиш нещо.

Разбира се, употреби всякакви.

Приятелят ми го ползва да му измисля шеги, а аз понякога го карам да ме насочва към любопитни личностни куизове или да ми измисля предизвикателства като "направи кастинг за "Игра на тронове", но с български политици".

Обаче не бива да се прекалява и с това, и с употребата без нужда като цяло.

Работата на изкуствения интелект изисква значителни природни ресурси, макар и невидими на пръв поглед.

Всеки отговор, генериран от езиков модел, се обработва на мощни сървъри, разположени в центрове за данни, които консумират огромни количества електроенергия.

За охлаждането на тези сървъри често се използва вода или специализирани климатични системи, което води до допълнителен воден и енергиен отпечатък.

Освен това, самият хардуер се произвежда от редки и ценни материали като литий, кобалт, мед и злато, извличането на които е свързано с екологични и социални последствия.

Добре е да мислим и за това, докато "улесняваме" живота си.

А информацията за ценните метали, които са нужни за икзуствения интелект, ми потвърди самият той.

Детето Образование

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Истории
  • Страх, омраза и... изкуствен интелект за домашна употреба