Как да контролираме стреса по време на бременността

бременна, стрес, бременност
Снимка: iStock

Като всяко голямо и жизненоважно събитие, и бременността идва с нови и неочаквани предизвикателства. През 9-те месеца, в които ще износвате зародиша, плода, а в последствие и вече оформящото се в корема бебе, е изключително важно да се грижите добре за психическото си и физическото си здраве. Това означава и донякъде да промените фокуса и поведението си, което сте имали преди забременяването.

Ако работите стресираща работа, е очевидно, че трудно ще продължите със същото темпо по време на износването – и може би не е редно да го правите.

Ако не намалите стреса на работното място, е възможно да усетите сериозен физически дискомфорт и дори да попаднете в застрашаващи сигурността на плода ситуации. Както в началото, така и в по-напредналите етапи на износването, перманентният и силен стрес на работното място може да доведе включително до помятане или нежелано прекъсване на бременността.

Проблемите в роднинските отношения, недоразуменията и скандалите в личната връзка, неочакваните неприятни събития, например смърт на близък или приятел, както и всички останали неконтролируеми външни ситуации могат да повишат значително нивата на стрес и това да се отрази негативно на износването.

Заради завишеното ниво на хормоните в тялото на бременната, нейната емоционална чувствителност също така е много по-голяма, което може да доведе до крайни реакции на стресови събития. Именно затова е добре околните да спестяват, доколкото могат, негативните новини, да пестят силите и да се съобразяват с настроенията на бъдещата майка.

И без това е много вероятно финансовата несигурност, нерешените битови проблеми, актуалната политическа и глобална ситуация така или иначе да се отразяват негативно на психическото състояние на бременната. Чувството за стрес, което предизвикват социалните медии и новинарските емисии не е нещо, което може лесно да бъде контролирано, но по време на бременността не е лошо негативният новинарски поток да бъде намален.

Но колко всъщност е опасен стресът по време на бременност?

Ако бременността е здрава и стресът е еднократен, надали това ще причини кой знае какви проблеми на бебето. Но ако живеете в перманентен стрес и тревожност ден след ден или по-често от нормалното, и ако ви е трудно да се справите, ще трябва да прибегнете до техники за редуциране на тревожността или дори до посещение при психотерапевт.

Екстремният и продължителен стрес може да увеличи риска от преждевременно раждане или от раждане на бебе с ниско телесно тегло.

В този смисъл позитивното възприемане на света е от изключително значение за борба със стреса.

Техники за успокояване при стрес

Използването на техники за самоконтрол и самоуспокояване може да доведе до значително намаляване на нивата на тревожност и стрес, изпитвани по време на бременността. Внимателното вглеждане в себе си и собствените нужди може да се окаже безценно в борбата с негативните и обсебващи мисли.

Ако редовно прилагате в живота си техники за медитация и самоуспокояване, може да усетите значително подобрение в психичното си здраве и намаляване на нивата на тревожност, стрес, притеснения и депресивни състояния по време на бременността.

Ето няколко начина за самоконтрол и самоуспокояване:

- Опитвайте се в ежедневието си да обръщате внимание на гледките, звуците, миризмите и всички други усещания. Може да бъде трудно да го правите постоянно, особено ако продължавате да работите или сте заета с домакинска работа. В такъв случай си отделете време всеки ден, през което наистина да се фокусирате върху онова, което усещате физически в дадения момент.

- Ако всеки ден правите едно и също, е много вероятно в някакъв момент по време на бременността да загубите интерес към добре познатите ви неща. Затова е важно да започнете да правите нови неща. Избирайте различен път до магазина или до работа, опитайте се да смените мястото си в офиса с някое ново. Промените ще ви мотивират и подготвят за огромното предизвикателство на раждането, което ви очаква.

- Всеки ден намирайте време да оставите заниманията си и да обръщате внимание на вътрешния си свят. Позволете си „полет на мисълта“ - наблюдавайте отстрани мислите, които идват и си отиват. Опитайте се да описвате мислите си и чувствата си наум, в момента, в който се появят, и да улавяте натрапчивите повторения.

- Опитайте медитация. Съсредоточавайте се върху дишането и звуците наоколо. Ако усетите, че умът ви започва да се рее безцелно, леко и внимателно се опитайте да го фокусирате отново.

- Опитайте йога или Тай Чи за бременни. Практикувани правилно, те ще ви помогнат да се съсредоточите върху дишането си и върху движението на тялото.

- В интернет има множество безплатни курсове по медитация, има и приложения, които може да са ви от помощ. Опитайте различни подходи, за да намерите най-подходящия за вас.

- Отидете на масаж за бременни. Масажът е великолепен начин за отпускане на тялото, за намаляване на тревожността и за борба с лошото настроение. Ако сте в добри отношения с партньора, можете да го помолите за елементарен масаж на гърба, на краката, на ръцете. Или сами си направете нежен масаж на краката.

Потърсете помощ от доверено лице

Ако се тревожите за здравето на бебето в следствие на изпитан силен стрес, не е лоша идея да изберете някой от близкото си обкръжение – приятел или роднина, с когото да говорите. Не сдържайте чувствата си и се опитайте да потърсите емоционална помощ.

Добър вариант е и да потърсите групи за самопомощ или да споделите тревогите си в майчински форум. Ще се изненадате, когато разберете колко много жени са в подобна на вашата ситуация.

Хранете се добре

Недояждането или прескачането на хранения може да се отрази пагубно не само на здравето ви, но и на настроението. Което съвсем не означава да преяждате, както правят някои бременни жени в стремежа си да спрат стресиращите мисли.

Не оставяйте нивата на кръвната ви захар да паднат застрашително, защото това ще ви накара да се чувствате уморени и раздразнителни. Яжте регулярно и ако имате напъни за повръщане, киселини или липса на апетит – просто избирайте по-малки порции, поемани по-редовно.

Избягвайте дехидратацията

Липсата на достатъчно вода в организма на бременната може да доведе до неспособност за концентрация и до липсата на ясна мисъл. Трябва да поемате около осем чаши (200 мл) вода всеки ден и да избягвате поемането на повече от 200 мг кофеин всеки ден. Освен вода пийте още и мляко, плодови сокове и т.н.

И наистина – избягвайте алкохола, дори и под формата на чаша бира вечер.

Правете повече разходки и леки упражнения

Физическото движение помага за отделянето на ендорфин и ни кара да се чувстваме чудесно.

Някои спортове са напълно безопасни за трениране по време на бременността. Танците или нискоинтензивната аеробика обикновено са напълно ок, за разлика от контактните и съсезателните спортове, които определено трябва да избягвате.

Плуването е добра опция за бременните, защото тонизира, без да натоварва ставите. Разбира се, трябва много да внимавате с гмуркането, а скокът във вода е направо забранен.

Опитайте се да избягвате задръствания и прекомерно движение из града

Придвижванията из града за ходене на работа или за вършене на делови задачи са източник на огромен стрес. Особено ако бременността не е съвсем лека, се опитайте да намалите придвижването само до най-необходимото – ходене на работа, пазаруване.

Ако все пак пътувате с градския транспорт, се опитайте винаги да сядате. И все пак вероятността да не ви отстъпят място в пиковите часове е твърде голяма, затова най-добре избягвайте натоварените часове и препълнените превозни средства.

Сблъсъкът с много хора не само ще ви натовари психически и емоционално, но и може да изложи на риск имунната ви система, която сега работи на съвсем други обороти. Вие сте по-чувствителни към вирусни заболявания, а по време на пандемия е абсолютно наложително да се пазите в пъти повече.

Спете и почивайте повече

По време на бременността е важно да се вслушвате в изискванията на тялото си. Ако се чувствате уморена, си починете. Лягайте си рано. Сънят е много важен за психическото здраве и помага за здравословното износване.

Мислите за бебето ще ви заредят и мотивират

Когато се чувствате добре и спокойни, и бебето ще бъде спокойно. Затова е добре да си почивате, без да изпитвате чувство за вина.

След 15-тата гестационна седмица бебето започва да чува гласа ви, затова отделяйте време да мислите за него – а ако трябва дори да му говорите.

Смейте се и се забавлявайте. И се глезете

Смехът е един от най-добрите начини за отпускане на тялото. Срещайте се с приятели, гледайте забавни филми и комедии, четете забавни книги.

Бременността е перфектното време и да се поглезите. Отидете на маникюр, педикюр, фризьор. Купете си готини дрехи, кремове, нови аромати.

Отдайте се на любимо хоби.

Отнасяйте се добре към себе си. Наистина го заслужавате.

Вижте още:

Споделяне
Харесва ми
Споделяне
  • Майчинство
  • Как да контролираме стреса по време на бременността