Изневярата като повод за уволнение
Имаме ли право на лични отношения, кой има право да ги коментира и критикува, можем ли да загубим работата си заради прегръдка?
От няколко дни това са въпроси, които вълнуват стотици потребители в социалните мрежи.
Поводът е един изпълнителен директор, който беше заснет на голям екран в интимна поза с шефката на "Човешки ресурси" по време на концерт на Coldplay в Масачузетс.
Анди Байрън, главен изпълнителен директор на технологичната компания Astronomer, и Кристин Кабот, ръководител на отдела "Човешки ресурси" в същата компания, бяха случайно "хванати" в компрометираща поза.
И двамата са свързани с други бракове, не е ясно какво е мнението на "половинките" им.
След инцидента от компанията поставиха двамата служители в административен отпуск и стартираха разследване.
Последва оставка от страна на Байрън, а съоснователят Пит ДеДжой е назначен за временен изпълнителен директор.
"Astronomer е ангажирана с ценностите и културата, които ни ръководят от основаването ни. От нашите лидери се очаква да поставят стандарти за професионално поведение и отговорност, а наскоро тези стандарти не бяха спазени", заявиха от компанията на 19 юли, като допълниха, че мисията ѝ ще продължи да бъде фокусирана върху решаването на проблеми, свързани с данни и изкуствен интелект.
Какво общо има фокусът върху изкуствения интелект с личния живот на служителите? Очевидно - нищо.
Очевидно е обаче и, че една част от обществото очаква корпоративните фигури на високи позиции да бъдат не само морален пример, а и да нямат личен живот, да отговарят стриктно на обществените очаквания и да дават отчет за всяко свое действие.
Самоличността на двамата служители беше потвърдена първо от интернет потребители, които ги разпознаха по снимки от социалните мрежи, а впоследствие - и официално от компанията.
Всъщност компрометиращият кадър е бил пуснат в интернет от 28-годишна фенка, която разпознала двамата на големия екран.
Скандалът бързо се превърна в поп културен феномен.
Мрежата беше залята от мемета, реакции, иронични коментари и т.н.
И то от хора, които в по-голямата си част не познават двамата, нито техните брачни половинки, нито пък животите им, мислите им, намеренията им...
В края на краищата, има ли значение какви са те, щом обществото е решило да раздава справедливост?
А има ли значение какво мисли обществото за интимните отношения на двама пълнолетни граждани? Явно, да.
Съществува негласно правило: колкото по-голяма е властта, толкова по-висока е летвата на личната етика, смятат експертите по корпоративен мениджмънт.
Ако шефът изневерява на съпругата си пред хиляди хора, служителите започват да се питат дали той ще бъде честен и с тях - в договори, бонуси, обещания и т.н.
Пораждат се и съмнения, че "правилата не важат за всички" - което всъщност си е факт, но никак не ни се иска толкова демонстративно да ни го показват.
От гледна точка на партньорите и клиентите изневярата често е символ на непоследователност, липса на дисциплина и егоцентризъм — качества, които се възприемат като опасни в лидерска позиция.
Дори намек за "неетичност" удря не само по имиджа, а и по доверието в цялата компания.
От своя страна, външните хора кой знае защо някак се чувстват задължени да следят стриктно за морала - дори в днешно време, дори без реално да имат основание или право, те го правят.
Изневярата вече е не просто морален проблем, той става медийно събитие и средство за социално осъждане.
Живеем в дигиталната епоха, в която на практика няма неприкосновено лично пространство. За да има нормално съществуване обаче, трябва да има някакъв баланс.
От една страна лидерите да осъзнават влиянието си и да не злоупотребяват с него, от друга страна обществото да уважава правото му на личен избор и да не смесва морала с любопитството.
Съществува и понятието "морален вандализъм" - израз, който описва грубото, показно и често лицемерно разрушаване на нечий публичен образ на база морални претенции, без задълбочено разбиране на контекста, мотивите или сложността на човешките взаимоотношения.
Моралният вандализъм не пази ценности. той руши, за да забавлява или накаже.
И по всичко изглежда, че точно такъв е случаят с двамата, заснети на концерта на Coldplay в Масачузетс.
Според психолога Джонатан Хайт: "Моралът е социално лепило. Когато някой го наруши публично, всички гледат - и мерят."
Добавяйки към това културата на социалните мрежи, получаваме една нова реалност, в която всяка лична постъпка става обществен спектакъл.
Доста грозно и незряло, като за високата претенция на цивилизованото ни общество, но - това са реалностите.
Затова, без прегръдки с шефа по концертите, за по-сигурно - с никого!