Столичната галерия "Васка Емануилова" е домакин на изложбата "Грижа и изцеление".
Това е групов проект, който представя жената като фигура, с която свързваме основно грижата за деца, семейство и други хора в нужда.
В изложбата участват шест художнички от различни държави и културни контексти: Боряна Венциславова (България/Австрия), Виргиния Захариева (България), Ева Тенева-Зайкоф (България), Петя Иванова (България/Германия), Рашел Лабасти (Франция/Белгия) и Селма Селман (Босна и Херцеговина).
Първите четири авторки създават ново произведение за изложбата, а другите две участват с готова творба, която изразява даден аспект на взаимовръзката грижа-изцеление.
Куратор на изложбата е Галина Димитрова, а изложбата е последната част от трилогия, която си поставя за цел да покаже различните роли на жената и да провокира размишления за изконните човешки чувства и взаимоотношения.
След "Страх и любов" през 2023, и "Срам и вина" през 2024 г., сега проектът обръща внимание върху това, че жената също има нужда от обгрижване, за да бъде пълноценна за себе си и за общността си личност.
Жената носи стигмата на патриархата да бъде основен носител на тази грижа, но задаваме ли си въпроса какво ѝ носи тази отдаденост?
"Залисани от горещите теми на деня трудно се сещаме за едни такива теми, които касаят нашия живот. Именно от забързаното ежедневие, от съвремието, което е обзето от какви ли не кризи, катастрофи и заплахи.
В цялата тази трилогия аз обръщам внимание на актуалните въпроси на днешния ден през призмата на тези човешките взаимоотношения", обясни Димитрова.
Изцелението е другата позиция, в която жената има основна действаща роля като лечителка или помагаща на своите близки, покосени от болест и травма.
В случая обръщаме погледа към изцелението на жената от онова, което ѝ тежи и ѝ пречи да бъде щастлива и пълноценна.
"Темата за грижата, за самотния родител ми е много близка. Знам какво коства на жената да изпълнява страшно много роли, за да успява на всеки фронт. Освен това, в дългосрочен план се интересувам как протича женската еманципация тук, в нашия български контекст, който е много различен от западния феминизъм", казва още Галина Димитрова.
Според нея изложбата не представя феминизма, а различни гледни точки на жени, които казват своето мнение по темата какво е всъщност жената.
"Аз съм много притеснена, да не кажа ужасена, защото виждам как едни права и свободи, които са извоювани от онези жени, които са се борили с десетилетия, други хора активисти от всички сфери и са достигнали до тези права и ценности, сега са поставени под въпрос, дори не се зачитат.
Виждаме един консерватизъм, един патриархален ред, който е плашещ...
Не искам да повярвам какво всъщност се случва. Тази изложба казва и това, че свободата и правата не са ни даденост и трябва да се борим за тях, очевидно, за да ги задържим, защото явно те са уязвими, те не са установени, перманентни.
Едни хора започват да слагат един консервативни патриархални норми, които са стряскащи", отбелязва още кураторът.
Въпросът за мястото на жената и нейната роля в обществото никога няма да получи еднозначен отговор, защото и самата жена не иска да го даде.
Тази изложба дава възможност на зрителя да види света през очите на авторките и да изгради свое мнение.
"Грижа и изцеление" е част от специалната програма на галерия "Васка Емануилова", посветена на 120-годишнината от рождението на скулпторката.
Изложбата се осъществява с подкрепа на Софийска градска художествена галерия и фондация "Зингер-Захариев".
Може да бъде разгледана до 31 август 2025 г.