За пубертета, после за бременността, раждането и кърменето на жените се говори обилно и напоително.
Но периода на менопаузата, който понякога продължава до една трета от живота на жената, почти не се обсъжда - включително и от самите жени.
Дори "горещите вълни" са шега, с която от най-ранна възраст момичетата се подиграват на периода на заглъхване на репродуктивните функции.
Че коя девойка не е развявала ветрило пред очите си и с кикот не е обяснявала, че я хващат "горещи вълни"?!
А според Мая Вуковска - Вучето:
Тези прословути вълни, както и нощното изпотяване, и промените в настроението ("Какво се държиш като жена в критическата?") са горе-долу популярни. Но какво всъщност се случва, колко продължава (и най-вече откога започва) монопаузата са въпроси, чиито отговори често остават малко коментирани.
В поредица от статии ще се опитаме да хвърлим малко повече светлина върху въпросите, свързани с менопаузата.
И ще започнем с някои симптоми на критическата възраст, за които не се говори особено често:
Болки в ставите и всеобща умора
Много жени в перименопауза и в менопауза усещат силна отпадналост след тренировка, по-бавно възстановяване и най-вече проблеми със ставите. Тялото ви изведнъж се чувства уморено. Причината са колебанията в хормоните.
За да преодолеете неприятното усещане за умора, ключово е движението. Според изследвания, през първите пет години от менопаузата, жените губят до 10% от костната си маса, което прави тренировките още по-важни! Изграждането на мускулна маса и укрепването на костите помагат в борбата със симптомите на менопаузата.
Суха коса и скалп
Не само лицето страда от по-суха кожа. Менопаузата влияе на начина, по който работят тялото и храносмилателната ни система, което от своя страна се отразява на усвояването на хранителните вещества. Недостигът на витамин D и фолиева киселина са едни от най-пренебрегваните причини за изтъняване на косата. Тъй като тя не е сред жизненоважните органи, на които дава преоритет оргазнизмът, ако хранителните вещества са недостатъчни - скалпът става сух и косата страда. Ако имате подобен проблем, е важно да си направите кръвни изследвания, чрез които да откриете липсващите хранителни вещества и да започнете да си ги набавяте.
Промяна в телесните миризми
Ако ви се струва, че вашият дезодорант изведнъж е престанал да действа - не си въобразявате. Промените в телесната миризма са свързани с колебаещите се нива на тестостерон. Ако той се увеличи, това може да промени характерния аромат на тялото към по-мускусен. Може да се появи и повишено изпотяване. Хидратацията и диетата играят важна роля. И е важно да се ползват достатъчно ефективни антибактериален сапун, душ и интимен гел, както и да се премине към дезодоранти и парфюми с по-интензивен аромат, така че да се компенсират промените.
Промяна в състоянието на венците
Намаляването на естрогена не само изтънява кожата, но се отразява и на здравето на венците. Когато нивото му спадне, производството на колаген се забавя. И тъй като венците са съставени основно от колаген, те започват да се отпускат. Това може да доведе до повишена чувствителност, кариеси, загуба на зъби и дори загуба на костна тъкан в челюстта. Почистването на зъбите с конец и четка може да се окаже недостатъчно. Посъветвайте се със зъболекар за флуоридни процедури или за специални продукти за здравето на венците, за да предотвратите дългосрочни увреждания.
Капризни черва
Менопаузата може да предизвика неочаквани промени в храносмилането. По време на перименопаузата колебанията на хормоните - по-висок естроген и по-нисък прогестерон - могат да причинят задържане на вода, газове и подуване на корема. Приемайте пробиотици за здравето на червата, комбинирайте разумно храните, изключете преработените храни и захарта и намалете приема на продукти, които предизвикват подуване. Сред тях са млечните продукти (мляко, сирене, кисело мляко), кръстоцветни зеленчуци (броколи, зеле, брюкселско зеле), лук, боб, пържени и пикантни храни и, разбира се - алкохол.
Време е за доза силови тренировки във фитнеса
Силовите тренировки не са само за тонус - те са мощен начин за борба с метаболитните промени на менопаузата. С намаляването на естрогена метаболизмът се забавя, което води до увеличаване на теглото и промени в състава на тялото. Силовите тренировки помагат да се противодейства на този ефект, като запазват здравата мускулатура и подпомагат метаболизма. При активно тениране помислете и за диетата: дайте приоритет на протеините и ключовите хранителни вещества като витамин D и омега-3, които помагат да поддържате силата и енергията си.
Желанието за секс намалява
Спадът на естрогена може да причини вагинална сухота, но роля играе и намаляването на тестостерона, който е от решаващо значение за либидото и възбудата. Тестостеронът влияе не само върху сексуалното желание, но и върху настроението, мускулната маса и метаболизма. Използването на адаптогени като мака (например на прах) може да помогнат, защото те повишават либидото, поддържат хормоналния баланс и допринасят за сексуалното здраве.
Мозъчната мъгла е истинска мъка
Започвате да забравяте какво ли не, макар че съвсем доскоро се гордяхте с отлична памет. Не, не е ранен Алцхаймер - "вината" може да е на задаващата се или на вече настъпилата менопауза.
Когнитивните промени като мозъчна мъгла, забравяне и дори замайване са реални симптоми, тъй като естрогенът играе ключова роля за паметта и концентрацията. Когато той намалее, някои жени откриват, че фокусът и паметта им не са толкова добри. Дайте приоритет на съня, на приема на достатъчно вода и на омега-3, което може да помогне да намалим усещането за "мозъчна мъгла".
Но най-важното е да приемете, че нещата се променят. Не трябва да се самообвинявате за отслабналата си памет и концентрация, вместо това е добре да обсъждаме промените с лекаря си. Най-малкото защото се налага да живеете с новото си "аз".