"Да ти върви в сексуално отношение" не е особено лесно, тъй като не става дума единствено за потентност или стабилно либидо. Не става дума и само за това "да бъдеш добър в леглото", за което си мислят повечето хора, когато си представят "добра сексуална форма".
Става дума за комплексно усещане за собствената здравословна и сексуална същност, един вид "благополучие" или "благосъстояние" (така трудната за превод дума wellbeing).
Но как се измерва тази "добра форма", това "благосъстояние", това "благополучие"?
Дали не е свързано с това да се чувствате уверени във формата и състоянието на тялото си? А може би се крие във сигурността, която усещате във взаимоотношенията си? А може би става дума за това, че можете да изразявате открито и без срам сексуалните си желания и нужди?
Оказва се, че тези въпроси не са само лични - те са във фокуса на нови изследвания.
Всъщност неотдавнашно проучване на Lewis et al. (2024), цитирано от Psychology Today, си поставя за цел да разнищи термина "сексуално благосъстояние" - словосъчетание, което на български звучи почти абсурдно.
Докато в нашия език думата "благосъстояние" включва усещане за почти материално добруване, на нас ни е трудно да я свържем с термина "сексуално", без това да й придаде известен лош вкус.
И все пак, има логика да говорим за "благосъстояние", докато става дума за нещо по-комплексно, отколкото просто добра сексуална форма.
И понеже на английски се опитват да въведат такъв термин и да опишат какво означава това в сексуален аспект, и ние ще се опитаме да го преведем като "сексуално благосъстояние" - нещо, което обединява физическото удовлетворение от собственото ни здраве и собственото ни удовлетворение от личния ни живот.
И така: как се дефинира "сексуално благосъстояние"?
Според Psychology Today "сексуалното благосъстояние" се състои от седем ключови фактора, като всички те играят роля за цялостното ни преживяване:
1. Уважение
2. Самочувствие
3. Комфорт
4. Свобода на самоопределяне
5. Усещане за безопасност и сигурност
6. Прошка
7. Устойчивост
Тези елементи заедно определят начина, по който преживяваме себе си и това как се отнасяме към другите и как реагираме на промени или предизвикателства в интимен план.
Ако ви се струва, че всичко е много сложно - това е, защото е такова.
Много хора не осъзнават, че "сексуалното им благосъстояние" е нарушено, докато не започне това да влияе на други сфери на живота, като взаимоотношенията, психичното здраве и дори на самооценката, пишат от Psychology Today.
7 признака, че "сексуалното ви благополучие" е влошено, и какво можете да направите, за да го подсилите:
1. УВАЖЕНИЕ:
Не се чувствате уважавани в интимните си отношения.
Възможно е да усеащате, че нуждите ви не са приоритет или че границите ви често се пренебрегват или оспорват. От сексуалните преживявания оставате с усещането, че сте отхвърлени или пък приети за даденост.
Уважението е в основата на здравословната интимност. Без него трудно се чувстваме достатъчно сигурни, за да си позволим да бъдем уязвими, което е основен елемент на удоволствието и връзката.
Когато липсва уважение, дори срещите по взаимно съгласие могат да се почувстват емоционално опасни или обезсилващи.
Ако ви се струва, че това е така, започнете с идентифициране на местата, в които липсва уважение, и след това ги назовете (пред себе си или пред терапевт).
Признаването на липсата на уважение е мощна първа стъпка към промяна. След като видите как изглежда "не-уважението", ще ви стане по-лесно да изясните как би изглеждало за вас чувството на уважение.
2. САМОЧУВСТВИЕ:
Вие сте най-суровият си критик.
Непрекъснато се сравнявате с другите и се чувствате недостатъчно добре спрямо тях. Може да се чувствате непривлекателни или нежелани, а усилията да подобрите сексуалния си живот обикновено да завършват с разочарование или самоосъждане.
Ниската самооценка може да затрудни възприемането на себе си като достоен обект за удоволствие или близост.
Когато самооценката е обвързана с образа на тялото или възприеманите резултати - сексът се превръща в арена на самокритика.
Практики, които помагат да се свържете отново с тялото си, като осъзнатост или соматично осъзнаване, могат да успокоят вътрешния критик и да ви помогнат да се съсредоточите върху това, което чувствате, а не върху начина, по който си мислите, че изглеждате.
3. КОМФОРТ:
Чувствате се откъснати или неудобно в тялото си.
Заседнали сте в главата си, премисляте, тревожите се или се чувствате емоционално изтръпнали по време на сексуален акт. Може да ви е трудно да определите какво ви харесва или не ви харесва, или изобщо да останете свързани с преживяването.
Прекъснатата връзка със самите нас си може да повлияе не само на удоволствието ни, а и на начана, по който се отнасяме със себе си, на общуването с партньора и на цялостнотно преживяване на интимност.
Когато не сме в състояние да усетим сигналите на собственото си тяло, губим достъп до информацията, от която се нуждаем, за да правим овластени, автентични избори.
Да усещаме тялото си е ключова част от сексуалното благополучие. Свързаността с тялото ни дава възможност за по-добро самоосъзнаване, по-ясни граници и по-удовлетворяваща интимност.
Подходи, основани на осъзнатост, като дихателни техники, техники за заземяване или бавно докосване, могат да помогнат да възстановите връзката със себе си и да изградите по-здрава основа за сексуално благополучие.
4. СВОБОДА НА САМООПРЕДЕЛЯНЕ:
Трудно ви е да общувате или да правите избор в сексуалния си живот.
Откривате, че казвате "да", когато предпочитате да кажете "не", или изобщо не знаете какво искате. Вместо това се фокусирате върху това, което смятате, че трябва да искате.
Загубата на връзка със собствените ви предпочитания може да подкопае автономността ви. Сексът може да започне да изглежда като нещо, което се случва с вас, а не с вас.
Важна стъпка в поддържането на сексуалното ви здраве е да забележите къде външните влияния определят избора ви.
Позволете на себе си да се свържете отново с това, което наистина чувствате като добро за вас.
Воденето на дневник или разговор с терапевт може да ви помогне да разкриете вътрешните убеждения, които може да ви пречат, и да ви помогне да се освободите от тези, които вече не ви служат.
5. УСЕЩАНЕ ЗА БЕЗОПАСНОСТ И СИГУРНОСТ:
Не се чувствате в безопасност, емоционално или физически, по време на интимна близост.
Възможно е да се чувствате напрегнати или свръхпредпазливи преди, по време или след сексуална активност. Тези физически сигнали често са признаци на активирана нервна система.
Когато телата ни не се чувстват в безопасност, удоволствието става недостъпно. Вместо откритост и лекота, изпитваме затвореност, тревожност или избягване.
От ключово значение е да се даде приоритет на емоционалната и физическата безопасност.
Може да се използват практики, които помагат за регулиране на нервната система, като заземяващи упражнения, дихателна работа или докосване, съобразено с травмата.
6. УМЕНИЕ ЗА ПРОЩАВАНЕ:
Трудно ви е да се освободите от сексуалния срам или от властта на минали преживявания.
Носите вина или съжаление за минали сексуални преживявания. Възможно е да размишлявате върху бивши партньори, решения или моменти, които са ви накарали да се чувствате засрамени.
Непреработеният сексуален срам може да се отрази тежко на настоящите взаимоотношения и на възприемането на себе си. Той може да ограничи способността ни да изразяваме себе си или да получаваме удоволствие.
Първата стъпка е да признаете, че срамът е заучена реакция, а не отражение на вашата стойност. С подкрепата на доверен партньор или терапевт тези преживявания могат да се интегрират, а не да се избягват.
7. УСТОЙЧИВОСТ:
Чувствате се зациклили, когато нещо се обърка.
Едно-единствено негативно преживяване може да ви "катурне" и да провали цялото ви сексуално преживяване. Може да ви е трудно да се възстановите или да възстановите интереса си след неуспех.
Устойчивостта в сексуален план включва гъвкавост, способност да се справяте с предизвикателствата, да се адаптирате и да се развивате. Но на много хора не са дадени инструментите за развиването ѝ.
Ако забележите модел на избягване или самообвинения, може би си струва да проучите как се справяте с неуспехите.
Работата с терапевт или участието в рефлексивни практики може да подпомогне развитието на емоционална устойчивост и изцеление.
Като цяло сексуалното благополучие е многостранен и дълбоко личен аспект на здравето. Подобно на психическото или физическото здраве, то се променя с течение на времето и заслужава внимание, грижа и състрадание.