"Героите не удрят, героите обичат" е нова инициатива на Национална мрежа за децата (НМД), посветена на прекратяване на физическото насилие над децата.
Кампанията стартира на 30 април - Международния ден за прекратяване на телесното наказание на деца и има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да се държат като истински герои за децата си.
Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина и възпитание.
Чрез посланието "Героите не удрят, героите обичат" се отправя апел за прекратяване на физическите наказания като част от възпитанието.
Ето повече информация за кампанията, както и видеото, заснето с най-добрия български кикбокс и световен шампион Стоян Копривленски заедно с малкия Борис - Михаил:
"Родители, учители, обществени личности - всички ние възрастните сме герои в очите на децата. Нека покажем, че страхът, агресията и насилието нямат място в техния свят. Когато възпитаваме с любов, уважение и търпение, ние не просто учим децата на добро поведение - ние им даваме сигурността да растат уверени, обичани и свободни.
Заедно можем да изградим общество, в което всяко дете се чувства защитено и ценно", обясняват инициаторите.
"Шамарът не е възпитание, а страх! Всеки родител иска най-доброто за детето си, но не всеки знае как да го постигне. Търпението и зрелостта са ключовите умения в отношенията за родителите.
Децата пресъздават, това, което виждат и поради тази причина ние родителите трябва да бъдем изключително внимателни, когато възпитаваме децата си" - казва Георги Богданов - изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.
Родителите, често несъзнателно слагат под един знаменател възпитанието и насилието, защото това е, което са виждали през детство си.
Физическите наказания, критикуването и прекомерната взискателност могат да имат негативен ефект върху психиката и емоционалното развитие на децата ни. Една от основните ценности на родителството е, че искаме да развиваме детето си като независима личност достойна за уважение, а това се постига с любов, разбиране, подкрепа и търпение.
Според национално проучване за насилието над деца, проведено по инициатива на УНИЦЕФ, през 2024 година, 47% от децата в България са преживели насилие преди навършване на 18 годишна възраст, а всяко второ дете в страната е преживяло някаква форма на насилие преди навършване на пълнолетие.
При почти половината от анкетираните деца най-разпространеното е емоционалното насилие, следвано от физическото, сексуалното и пренебрегването.
Повече полезни ресурси в темата "шамаренето" в сайта ни endviolence.bg, насочени към професионалисти, родители, деца и младежи.
Вижте още в статията на "Какво правим, вместо да ударим", разпространена по повод предишната кампания.