Eдин мъж. И любовта на много жени

Eдин мъж. И любовта на много жени

Филм и роман търсят тайните на мъжа Одисей

Докато се задава голяма холивудска продукция по Омировата "Одисея", у нас излиза оригиналният роман на италианската писателка Марилу Олива "ОДИСЕЯ, разказана от Пенелопа, Цирцея, Калипсо и другите жени от Омировия епос", съобщават издателите.

Адаптацията на класически мит в съвременен контекст винаги носи нови пластове на тълкуване - през филм или през роман.

Филмът се очаква да излезе по кината на 17 юли 2026 г. и да се превърне в едно от най-грандиозните заглавия в съвременното кино.

Кристофър Нолан се заема с амбициозния проект в тандем със съпругата си, продуцентката Ема Томас.

Бюджетът е над 250 милиона долара, което го нарежда сред най-скъпите филми на Нолан досега. Актьорският състав съчетава звезди с дълбок драматичен потенциал - ясен знак, че филмът ще се стреми не само към зрелищност, но и към емоционална дълбочина.

Ще видим Мат Деймън в ролята на Одисей, Том Холанд като Талемах, Чарлийз Терон като Цирцея. И още: Ан Хатауей, Зендея, Робърт Патинсън, Лупита Нионг"о, Миа Гот, Елиът Пейдж.

Интересен факт е, че преди заснемането на филма, Нолан е провел серия от разговори с професори по класическа литература от Оксфорд, Харвард и Атинския университет.

Специално внимание е било отделено на въпроса: кой е Одисей в съвременния морален свят?

В очакване на обещаващата продукция, можем да се подготвим за лентата с оригиналният роман на италианската писателка Марилу Олива "ОДИСЕЯ, разказана от Пенелопа, Цирцея, Калипсо и другите жени от Омировия епос".

"Одисея" не е само история за пътуването на един мъж, а и за любовта на много жени.

Калипсо, която, оплетена в собствените си мрежи за съблазняване, се влюбва в Одисей, но трябва да го пусне.

Навзикая, незряла, но могъща съблазнителка, която не смее дори да го докосне.

Цирцея, доминантната, която презира мъжете, докато не среща един, който не прилича на никой друг.

Евриклея, робинята дойка, която го е отгледала.

Сирените, сляпо решени да го унищожат.

И разбира се, Пенелопа, съпругата, която не просто чака мъжа си, а му е равна по хитрост и упоритост.

В тази книга именно те възпяват перипетиите на странстващия герой, всяка от тях е героиня в етап от голямото му приключение, преобръщайки традиционната перспектива за мъжкото начало.

Контрапункт на техните гласове е този на Атина, богинята, която напътства и Одисей, и сина му Телемах с гласа на великата жена, която стои зад всеки велик мъж.

В едно любопитно редуване на гледни точки безсмъртната класика оживява с нови значения и перспективи.

По-гореща от всякога е темата за миграцията в Средиземноморието, поради което се усеща спешната необходимост да се възстанови една древна история, която винаги е била четена: защото Одисей се превръща в емблема на мигранта, на закъсалия изгнаник, на човека в търсене на земя, която изглежда все по-далечна.

Наред с това Одисей е символ на пътешественика, на човека, който стига до други земи или търси себе си.

Пренаписване, вярно на оригиналния текст, при което нищо съществено не е пропуснато от Омировия епос.

Автентичността на архаичното слово се запазва чрез ритмизиране на повествованието, различни разказвателни техники - всичко това с единствената цел да се насладим на великата красота на класическия текст.

Гласовете на разказвачите са тези на жените, които Одисей среща в хода на своето пътуване.

Ако хитростта на царя на Итака е само един от аспектите на неговата многоликост, то героините представят почти всички вариации на жената: фриволната съблазнителка (Калипсо), мъдрата покровителка, който използва разума си (Атина), мечтателката (Навзикая), феминистката, която се опитва да се самоутвърди в патриархата (Цирцея), инстинктивната жена (сирената), умната спътница, която пази семейството (Пенелопа).

Марилу Олива, родена в Болоня, е писателка, есеистка и преподавателка по литература.

Автор е и на други романи с мистериозен и ноар привкус, в които изследва тъмните страни на нашето общество и най-изложените на риск групи, които тя определя като "незащитени", като отдава особено значение на въпросите на пола и актуалните теми в обществото.

След станалия бестселър "Одисея..." Марилу Олива пресъздава женската гледна точка в романите "Енеида на Дидона" (2022), "Илиада, възпята от богините" (2024) и "Библията, разказана от Ева, Юдит, Магдалена и другите" (2025).

Романът излиза с логото на издателство "Книги за всички", в превод на Ваньо Попов.

Истории В библиотеката

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни