Вече сме писали колко е трудно да спреш алкохола, когато живееш в България. Но част от проблема идва от това, че се обръща твърде малко внимание на плюсовете, които носи на тялото, на самочувствието, на настроението и на емоционалното състояние отказът от пиенето.
Медиите не са достатъчно активни в описването на ползите, които носи въздържанието. А те са точно толкова добре проучени, колкото са и минусите, свързани с алкохолната злоупотреба.
От загуба на излишни килограми, до подобрен сън – краткотрайните и дълготрайните странични ефекти от спирането на алкохола са доста на брой – и са забележителни.
И макар че пиенето е социално приемлив и дори толериран навик в много култури, той е пагубен за повечето хора. Всъщност дългогодишната употреба на алкохол нанася почти неизбежно безброй щети върху здравето и психиката.
Но преди да се спрем върху ползите, нека първо отговорим на въпроса:
Всъщност по-лесно би било да изброим КОЙ ОРГАН НЕ Е ЗАСЕГНАТ от употребата на алкохол, отколкото да избероим КОЕ Е ЗАСЕГНАТО. Защото практически няма система или част от тялото, която да не е повлияна от токсичността на алкохола.
И все пак най-сериозно пиенето засяга три основни области:
Умерено консумиращите обикновено са пощадени от последиците за черния дроб, но при сериозните пиячи черният дроб се възпалява, което с течение на времето може да бъде опасно.
Като „умерени пиещи“ обикновено се определят хора, консумиращи до 3,5 малки чаши твърд алкохол седмично (за жените), като в тази сметка влизат не повече от три малки чаши на ден (това прави, примерно, около 350 мл твърд алкохол седмично, като не трябва да се пие повече от 150 мл в рамките на ден). За мъжете минималната доза е почти двойна, но е не повече от 7 малки седмично, като не повече от 4 са в един ден (до 700 мл твърд алкохол общо седмично). Забележете: ТОВА НЕ СА МИНИМАЛНО ПРЕПОРЪЧИТЕЛНИ ДОЗИ, а са дозите на УМЕРЕНИЯ ПИЕЩ.
Независимо колко консумирате обаче, черният дроб отново трябва да работи доста усилено, за да преработи и филтрира алкохола. Когато редовно пиете повече, това може да претовари възможностите за работа на черния дроб и да доведе до каскада от здравословни проблеми, включително чернодробни заболявания, рак на черния дроб и алкохолен хепатит. Тези заболявания в крайна сметка могат да бъдат смъртоносни.
Както лекото, така и тежкото пиене дехидратира тялото. За да компенсира, сърцето повишава кръвното налягане и се вдига сърдечната честота. Анализ, публикуван в списание „Хипертония“ установява, че дори при хората, които консумират по едно питие на ден, се наблюдава повишено кръвно налягане в сравнение с онези, които не пият.
Пиенето повишава нивата на тревожност и влошава способността на паметта да функционира. Но не става дума само за една алкохолна вечер, след която се появяват „бели петна“ или изобщо не помните какво се е случило. Всъщност ефектът, който пиенето оказва върху мозъка, е изключително сериозен и дълготраен. Според проучване дори умерената консумация на алкохол може да доведе до промени в структурата на мозъка, което води до влошаване на когнитивните способности в областите, свързани с паметта и разсъжденията.
По-усиленото пиене съответно води до по-бързо влошаване на когнитивните способности.
Но възпалителните свойства на алкохола не засягат само черния дроб – стомахът също може да се възпали, което, заедно с дехидратацията, може да повлияе на храносмилането и да доведе до хроничен запек. Въпреки че черният дроб и стомахът имат способността да се възстановят (ако се спре консумацията на алкохол), то ако възпалението им продължи дълго, многократно се увеличава рискът от развитие на различни видове рак с течение на времето.
Алкохолът може също така да влоши способността за възстановителна почивка, тъй като се намалява вероятността за влизане в така наречената фаза на сън БДО (бързо движение на очите или REM), което пък увеличава риска от деменция.
При мъжете това може да се прояви като понижено либидо и еректилна дисфункция, както и като намалена мускулна маса. При жените нивата на естрогена може да увеличат риска от развитие на рак на гърдата, да влошат здравето на костите и да доведат до значителни промени в настроението.
А в емоционален план алкохолът може да ви направи не само по-тревожни, но и по-раздразнителни, по-импулсивни и по-малко сдържани. И това продължава не само след едно питие, но и с течение на времето, докато започне да наподобява черти от характера.
По ирония на съдбата, някои от първите промени, които може да забележите, когато спрете да пиете, са подобни на тези, които се случват с тялото ви, когато започвате да пиете.
Засилената тревожност е най-често срещания ефект, който хората забелязват при спиране на алкохола. Другото непосредствено усещане е засиленото желание отново за употреба на алкохол.
Сред останалите често срещани странични ефекти при спирането на алкохола са – ускорен сърдечен ритъм, гадене, засилено усещане за безпокойство, проблеми със съня.
Добрите новини? Тези ефекти ще отшумят, когато организмът започне да се адаптира към липсата на пиене.
Първите няколко дни:
Първите положителни ефекти от спирането на алкохола се проявят само няколко дни след отказването на вечерната чашка. Понеже, както казахме, алкохолът възпрепятства способността ви да достигате до БДО-фазата на сън – след няколко дни без алкохол ще започнете да забелязвате, че сънувате повече и се наспивате по-добре. Освен това тялото ви ще бъде по-хидратирано и сърдечният ритъм ще започне да се понижава. Само след няколко дни ще забележите повишаване на енергията и по-голяма яснота на ума.
След една седмица:
След само седем дни без алкохол, имунната система започва да се възстановява. Макар да не го забелязвате, хормоните също започват да подобряват нивата си, като либидото и сексуалната функция отново се активизират. Дори при тежките алкохолици, които вече изпитват чернодробните ефекти от алкохола, подобрение може да се усети почти веднага. Само в рамките на седмица състоянието на черния дроб започва да се подобрява.
След един месец:
Системите на тялото се възстановяват продължително време, но дори след около 30 дни ще започнете да усещате разликата. Само след месец кожата ви ще започне да се хидратира наново и да възстановява липсите на хранителните вещества и витамините от група В, които организмът ви не е получавал, докато сте пили. Затова ще усетите забележимо подобрение в състоянието й. В рамките на един месец вероятно ще има и известно намаляване на теглото поради липсата на калориите, които сте приемали с алкохола (стига да не сте започнали да ги заменяте със също толкова калорични храни за утеха).
След 3 месеца:
След три месеца, депресивният облак, който обвива главата ви като в мъгла, ще започне да се вдига. Мозъкът започва да се възстановява от обратната страна на еуфоричните ефекти, на които е бил подложен в продължение на дълго време. Нивата на тревожност също започват да намаляват и настроението се стабилизира. Цикълът на съня продължава да се подобрява, така че получавате още повече БДО-сън и се чувствате по-отпочинали.
След 6 месеца:
Шест месеца без алкохол е моментът, в който можете да забележите, че имунната ви система се оптимизира и работи по-добре срещу заболяванията. Може и да не забележите това веднага, особено ако е лято, но ако е зима, ще отблежите по-малко настинки, отколото в миналото. Отделителната система също започва да работи по-ефективно: след шест месеца хидратиране и по-добро усвояване на водата, храносмилянето ще се подобри и запекът може да изчезне.
След една година:
След година общият риск от развитие на различни видове рак се понижава. Няма степени на пиене, които са безопасни, когато става въпрос за развитие на рак, затова след година без алкохол рискът е значително по-малък.
След цялото това изминало време може да оцените и много от емоционалните ефекти на живота без пиене. Взаимоотношенията ви вероятно са се подобрили, а емоционалната ви устойчивост се е повишила. Възможно е да изпитвате по-малко тревожност и вече да сте в състояние по-добре да регулирате емоциите си при възникване на житейски затруднения.
В зависимост от това дали пиете малко или сте силно зависими, стратегията ви за намаляване на консумацията на алкохол следва да бъде различна.
Умерените пиячи не е необходимо да намаляват количеството алкохол, преди да спрат. Но алкохолиците трябва да си направят добър план, преди да спират, за да избегнат симптоми на абстиненция и припадъци.
Ако сте алкохолик или ако пиете редовно, е препръчително е да се консултирате с лекар, защото рязкото спиране на алкохола може да доведе до опасни симптоми, които е добре да се случват под лекарско наблюдение!
Всеки се обръща към алкохола по някаква причина. Някои хора по този начин облекчават притесненията си, други се борят със стреса чрез чашката, а трети използват пиенето, за да осъществяват по-лесно социални контакти или да имат по-добра връзка с приятелите си.
Задължително помислите с какво ще замените алкохола, когато спирате, така че хем да получавате успокоение на притесненията си, хем да не губите контактите си с хората, които са важни за вас.
Тренировките, спорта, пътешествията и всички останали видове хоби са ценна помощ срещу пиенето.
В крайна сметка отказването от алкохола без план може да бъде изключително трудно, защото все още ще искате да запълните емоционалната празнота, която сте запълвали чрез пиенето.
Когато спирате, се застраховайте със резервна стратегия, която действително работи за вашия случай (т.е. не казвайте, че ще започнете да се занимавате с йога, ако не ви е интересна). Помислете кое е най-важното и кое запълва живота ви извън пиенето. Яснотата на плана ви ще ви предпази да не се изкушавате толкова лесно от алкохола, когато животът ви стане напрегнат.
Вижте още:
Жените са по-склонни към алкохолизъм – виновен е хормонът естроген