10 неща, които пречат на фертилността

дебела жена
Снимка: iStock

Вероятно сте чували какви ли не истории за нещата, които пречат на фертилността на жените – от това да поставяш лаптопа върху възглавницата, до това да носиш прашки. Но къде е истината? Ето 10 неща, които, според експертите, действително могат да попречат на възможността на жените да забременеят:

1. Наднорменото тегло

Около 12 процента от всички случаи на стерилитет са свързани с проблеми с теглото. Затлъстяването може да повлияе върху производството на хормоните, а хормоналните дисбаланси от своя страна се отразяват на овулацията. Вярно е и обратното - хормоналните проблеми могат да доведат до затлъстяване. Наднорменото тегло може да е следствие на болести катополикистозна болест на яйчниците - често срещана причина за намален фертилитет или невъзможност за забременяване.

Наднорменото тегло не е препоръчително и за мъжете, които искат да станат бащи. Поддържането на здравословни килограми повишава оплодителните способности, защото нормалните хормонални нива са свързани с по-здрава сперма. Добрата новина е, че 70% от жените забременяват без проблем, когато си върнат здравословните килограми. Здравословното тегло се измерва чрез индекс нателесна маса(ИТМ) и е между 19 и 25.

2. Недостатъчно тегло

Недостатъчните килограми също могат да причинят проблеми с овулацията. При жените с твърде нисък индекс на телесна маса са възможни липси на хормона лептин, който контролира усещането за глад и засищане. Ниските нива на лептин могат да доведат и до нередовна менструация или липсата й.

3. Липса на физическа активност

Движението е много важен фактор не само за здравето, но и за фертилността, защото упражненията увеличават притока на кръв към всички органи, включително репродуктивните, и могат да регулират хормоналната дейност. Липсата на движение може да се отрази в нездрави яйцеклетки или в нередовен менструален цикъл. Проблем има и при твърде тренираните тела - за нормална овулация и репродуктивни способности се приема, че жената трябва да има поне 22% телесни мазнини.

4. Стрес

Стресът може да повлияе сериозно на възможностите за зачеване, тъй като кортизолът, хормонът на стреса, влияя върху различни процеси в тялото. Прекомерният стрес причинява свръхпроизводството на кортизол, който се отразява на яйчниците и може да се усети чрез нерегулярен цикъл.

5. Неправилно хранене

Липсата на хранителни вещества в диетата може да намали шансовете за зачеване. Освен върху яйцеклетките, лошото и неправилно хранене може да се отрази и върху качеството на спермата при мъжете.

6. Пушене

Дори умереното и пасивното пушене могат да предизвикат значителни проблеми с фертилността. При мъжете пушенето е свързано с качеството на спермата, а при жените може да предизвика нарушение при функционирането на яйчниците.

7. Гени

Всяка жена генетично има заложено определено количество яйцеклетки – някои жени може да имат повече, а други по-малко. Гените също така оказват влияние кога и как ще се изчерпа яйчниковия резерв на жените, което обуславя и границите на фертилността.

8. Химикали в домакинството

Изследвания показват, че промишлените химикали, които сеизползват при изработката на хранителни опаковки, мебелни дамаски и килими, крият риск за женската плодовитост и затрудняват забременяването.Химикалите в домакинството, например фталатите, които могат да се намерят в пластмасите, продуктите за красота, почистващите препарати, пестицидите или индустриалните химикали може също така да се отразят на хормоналната система в тялото и да доведат до проблеми с фертилността.

9. Алкохол

Смята се, че няколко питиета на седмица няма как да се отразят на фертилността, но прекомерната употреба на алкохол може да се свърже определено с нарастващ риск от проблеми с овулацията.

10. Различни медицински състояния

Поликистозата, ендометриозата и миомата могат да повлияят на шансовете за забременяване и да допринесат за преждевременно прекратяване на бременността. Всички тези състояния често са следствие на прекомерното произвеждане на хормона естроген и недостатъчното произвеждане на прогестерон. Същото важи за хората с автоимунни заболявания като лупус или ревматоиден артрит, които също могат също да имат затруднения. Проблемите със щитовидната жлеза също могат да намалят шансовете за забременяване.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни