Коледните задачи на мама и татко

| от Стела Христова |


Знаете ли какво е общото между бащите и децата на Коледа? И едните, и другите са еднакво изненадани, когато децата отворят подаръците си под елхата.

Изненадах се много, когато чух тази шега за първи път, защото ситуацията в моето семейство никога не е била такава, докато растях. Още повече се изненадах обаче, когато с времето научих, че в семействата на повечето от останалите хора празничната картинка отговаря на стереотипа.

Мама върши всичко и ходи по ръба между еуфорията, нервната криза и бърнаута.

Татко евентуално купува коледна елха, ако семейството не ползва изкуствено дръвче, и се чуди на турбулентното настроение на мама.

Класическата ситуация, подочух, изглеждала приблизително така:

Традиционният татков списък със задачи

Ноември

Коледа ли, каква Коледа, какво беше това?

Началото на декември

Татко забелязва, че центърът на града е заблестял с коледни светлини, а по магазините вече окончателно не е останала витрина без пищна украса. Отбелязва си наум, че идат празници, но още е рано да мисли за това.

Средата на декември

Татко отива за елха. До мазето, където пазят миналогодишното дръвче. Сяда уморен от пренасянето му за цели четири етажа с асансьор. Разглежда разсеяно спортните резултати и актуалните новини онлайн. Викат го да помогне. Той дава няколко съвета коя играчка ще стои по-добре, ако се премести на друго клонче. Викат го отново. Пуска плейлист с коледни песни и решава, че ако не беше той, в тази къща изобщо нямаше да има празнично настроение.

Уточнение: Aко се купува естествена елхичка, същото упражнение се повтаря седмица по-късно, за да не окапят игличките до празниците. Татко е особено уморен, защото е ходил чак до пазара.

Последният предпразничен уикенд

Татко е на дивана. Лежи и пъшка като същи Хаджи Димитър. Наложило му се е да бъде на няколко служебни коледни и новогодишни банкета. В интерес на истината разбираме колко нанагорно може да дойде това. И все пак малко ни е яд на него.

23 декември вечерта

Татко небрежно подпитва дали мама е взела коледни подаръци на децата, на родителите, на чичовците и лелите, на племенниците и на съседите. Въпросът започва с „Нали си взела…“, и при само един отрицателен отговор завършва с „… Е, какво толкова прави…“. Сега вече много ни е яд на него.

Формално се интересува и кой кога ще гостува и при кои роднини ще се ходи. Негодува, че денонощието не продължава 72 часа, което е по вина на мама, разбира се. Притеснява се кога ще си почине.

Коледа

Оказва се, че татко е купил на мама чудесен подарък. Мимоходом е успял и да звънне на част от роднините и да отбие копнежите им за прекалено много принудителни гостувания. Осигурил е десерт за празничния обяд и хубаво вино.

Предлага след цялото коледно готвене, което все пак е приятната част, той да раздигне всичко, и да измие чиниите. Вече никой не му е ядосан. Дори напротив. Татко е извадил предложения за свежи коледни филми за гледане. Всички се радват.

Мама се опитва да изкопчи от него обещание догодина да се включи повече и в подготовката, но той усилва звука на филма. Да могат децата да чуват по-добре, не за друго.

Традиционният списък със задачи на мама

Ноември

Още не е минал класическият спор дали да се празнува Хелоуин или Денят на Будителите (сякаш двете са несъвместими) и мама вече е започнала да мисли кого и с какво да изненада за Коледа.

Налага се да предвиди отрано какво ще е подходящо за децата, така че да не се повтаря с миналата година; да не е същото като подаръка на други роднини; да е равностойно голямо за всяко дете; да е най-значителното от всички подаръци, които децата ще получат, но не твърде голямо, за да не ги разглези; да може да се използва, но да не е прекалено скучно и практично.

После трябва да измисли също по нещичко и за: подарък от Дядо Коледа в детската градина/училище; Дядо Коледа на офисните коледни партита; подарък от децата за бащата; подарък от децата за бабите и дядовицте; подаръци от бабите и дядовците за децата; подаръци от децата едно за друго; подаръци от децата за нея самата…

И да купи всичко това. Навреме.

И да свари да прочете писмата на децата до Дядо Коледа, за да се увери, че е отгатнала желанията им. И да скрие тези писма, така че децата да не намерят, че ги е прочела. И по някакъв начин да ги разубеди от идеи като жив еднорог или магическа пръчка, ако са се спрели на това. Пак без да отгатнат, че е чела писмата до Дядо Коледа. Вълшебството трябва да оцелее.

Началото на декември

Графикът за роднински посещения е готов. Мама е начертала в главата си сложна дипломатическа карта кой с кого ще се сдърпа за политика след втората чашка греяно вино, коя леля ще коментира килограмите и сексуалната ориентация на неженения братовчед и кого трябва да предупреждава неколкократно, че децата са алергични към ядки и като цяло е за предпочитане да не им се носят сладкиши.

После мама измисля удачно скривалище, където да прибере купените сладкиши, преди децата да ги видят. 

Средата на декември

Мама подрежда сама елхата, като се преструва, че не е могла да се справи без децата и същевременно гледа да не видят, когато мести играчките на по-удачни места по клонките. Утешава ги, когато счупят играчка при украсяването, нищо че ѝ се плаче, че точно тази е била любимата ѝ от нейното детство.

Хвали татко за избора на елха и на музикален плейлист за празничното действие.

Бонус: Ако елхата е истинска, всеки ден я пази от горещата струя на климатика и от време на време я полива, за да е сигурна, че ще оцелее до Коледа. И провежда ежедневна обиколка за иглички с прахосмукачката.

Вижте още:

Последният уикенд преди Коледа

И мама като татко е отрупана с празнични покани за партита. Само че пропуска тези банкетните и коктейлните, които носят съботен махмурлук. Трябва да е в кондиция за другите коледни събития. Нали се сещате – Дядо Коледа в детската градина, Дядо Коледа в училище, Дядо Коледа в офиса на родителите, коледната пиеска от актьорската школа, коледния концерт от уроците по пеене, благотворителното коледно тържество в квартала, работилничката за коледни свещи и играчки, уроците по печене на коледни сладки за деца, изработката на снежинки от хартия…

И от тях в крайна сметка боли глава, но не по алкохолни причини.

23-24 декември

Нечетен брой постни ястия за празничната трапеза на Бъдни вечер и сладки за следващите дни! График за печката, за хладилника и за влизането в кухнята изобщо! Опаковане на подаръци и оставяне под елхата тайно, докато всички са в същата стая и спорят за дистанционното! Не занимавайте мама, не сега, не е моментът!

Коледа

Щастието на децата в еднакви пижамки показва, че си е струвало цялото усилие. Хладилникът изглежда като зареден за едномесечна криза. Мама се радва на подаръка на татко. А и на децата, нищо че го е избрала сама.

Едва привечер ѝ остава време да си налее чаша просеко, докато татко и децата избират коледния филм.

Тя го кара да обещае, че догодина всичко това ще го направи той, а тя ще си чете по пантофи. Но и двамата знаят, че това няма да се случи. Тайната ѝ е, че тя всъщност обича да прави повечето от тези предколедни задачи. Но ще й трябват поне десет почини дни, за да се справи с преумората от подготовката.


Вижте още:

И още…:


Повече информация Виж всички