Каква музика да слушаме, за да се фокусираме най-добре и да сме продуктивни?
Имате ли навик да слушате музика, докато работите?
Отговорът зависи от това какъв тип човек сте. А вариантите, най-грубо, са два.
Едният тип хора смятат, че музиката им помага да се съсредоточат върху задачите си.
Другите твърдят, че музиката ги разсейва и им пречи да се концентрират и съответно работят по-бавно.
Какво казват научните изследвания за връзката между слушането на музика и продуктивността?
Оказва се, че зависи най-вече от това какво слушате.
Както обясняват двама учени: невролог и психолог в статия са сайта Parade, има един специфичен вид музика, за която е доказано, че помага за по-добрия фокус и повишава продуктивността.
Невролог: най-доброто музикално "парче" за фокусиране, е...
Фридерике Фабритиус е невролог и автор на книгата "Работно място, благоприятно за мозъка". Тя твърди, че от десетилетия използва една и съща мелодия, когато й се налага да се концентрира върху дадена мисловна дейност.
Това са прочутите "Голбергови вариации" на Йохан Себастиян Бах, изпълнени на пиано. Тя използва плейлист от 30 вариации, а нейното предпочитано изпълнение е от пианситката Камико Дъглас-Ишизака. Нейният любим "сет" е дълъг почти час и половина.
Вие може да пробвате с изпълнения на различни пианисти. Може да препочетете "Вариациите" в изпълнение на Глен Гулд, например, в плейлист, който е дълъг над 50 минути.
"Когато трябва да се съсредоточа, винаги слушам една и съща музика и веднага се впускам в потока на съзнанието си", казва Фабрициус, като има предвид усещането, че сте в нещо като "поток", когато сте напълно погълнати от дадена задача.
"Всъщност можете да настроите мозъка си да се фокусира, като слушате винаги една и съща музика, когато искате да се съсредоточите. Това създава ритуал за мозъка ви и много силна връзка."
Тъй като Фабрициус си пуска "Вариациите" всеки път, когато трябва да седне и да се съсредоточи върху нещо, нейният мозък е свикнал вече да получава сигнал още при първите ноти, че е време за работа.
Как да изберем музика, която ще повиши продуктивността ни?
Научни изследвания подкрепят идеята за слушане на класическа музика (точно както прави невролога) с цел повишаване на фокуса и продуктивността.
Едно проучване, публикувано в списание Scientific Reports, установява, че слушането на успокояваща музика помага на студентите да се съсредоточат по-добре, докато учат. Обикновено става дума за същата музика, която слушаме, преди да се унесем в сън.
Д-р Ерин Ханон, професор по психология от Невадския университет в Лас Вегас, казва, че обикновено умереното ниво на възбуда (нито твърде високо, нито твърде ниско) е най-доброто за поддържане на устойчиво внимание и продуктивност.
"Това означава, че трябва да избирате музика с бавно до умерено темпо, с умерено предсказуема височина на тона и ритмична структура и с по-ниски нива на хаотичен шум и дисонанс, например крясъци", обяснява тя.
Фабрициус допълва: "Не трябва да слушате шумна, натоварваща диско или техно музика. Класическата музика, която е успокояваща и умиротворяваща (за предпочитане е да е без текст), подпомага съсредоточаването, вместо да разсейва допълнително."
Все пак и двамата експерти са съгласни, че не съществува универсална насока какво да слушаме, за да сме продуктивни, тъй като има разлика от човек до човек.
"Ефектът на музиката върху възбудата и емоционалната реакция на хората е много различен при различните личности. Едно и също музикално произведение може да породи напълно различни емоционални реакции в зависимост от индивидуалния слушател. Вероятно не съществува един-единствен жанр музика, който да помага за съсредоточаването на всички", казва д-р Ханон.
Според нея начинът, по който музиката влияе върху способността на човек да се съсредоточи, зависи от навиците му на слушане, от това кои жанрове са му по-познати и кои - по-малко, от социалната и културната му идентичност, от това колко бърза или бавна предпочита да е музиката, както и от други вкусови предпочитания.
Във връзка с това Фабрициус посочва научно изследване, което показва, че младите хора, диагностицирани със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) предпочитат да слушат стимулираща музика, когато се налага да се съсредоточат. Но на хората, които нямат СДВХ, е по-вероятно да им помогне по-успокояващата музика.
Най-добрият начин да разберете лично на вас какъв тип музика помага да се съсредоточите, е да експериментирате!
Можете да опитате да слушате класическа музика и да видите как тя влияе на продуктивността ви в сравнение с по-стимулираща музика. Можете дори да опитате това, което прави Фабрициус, и да слушате една и съща песен всеки път, когато трябва да се фокусирате.
Или пък може да откриете, че в крайна сметка сте най-ефективни, когато работите в тишина.