"Помощ! Кърлежи в градинките! Няма ли да изпръскате?"

"Помощ! Кърлежи в градинките! Няма ли да изпръскате?"
Снимка: iStock

Във фейсбук групата на квартала, в който живея, от няколко дни се надигат (поредните) възмутени крясъци срещу районния кмет. Под пост със снимка на високата трева в междублоковото пространство, се носят скандализирани възклицания: "Хайде, бе, общината, няма ли да окосите?!" и "Няма ли да напръскате срещу кърлежи - децата ни играят на площадките!".

Разбира се, както следва, се появяват и висококомпетентните татковци, които размахват снимки от поддържани морави и паркове в Западна Европа и снимки за сравнение "с миналата година по това време".

E, вече знаем (но пак се вързваме):

крясъците в социалните медии са полезни единствено, колкото да се привлече внимание към проблем... който накрая се оказва, че не е кой знае какъв проблем.

Да, тревата е висока. Да, кърлежи има (защото има много животни - не само домашни, ами има и плъхове, и мишки). И да, това изобщо не е странно: София е град, в който все още има достатъчно зелени площи и междублокови пространства с треви (дай, боже, да продължи да бъде така, макар че с това темпо на застрояване...)

Разликата с миналата година се състои обаче в това, че миналата година през април не валя толкова и можеше да бъде окосено. Сега вали почти всеки следобед. За да се изкоси, така че да има добър ефект, и специално, за да се изпръска срещу кърлежи, така че да има смисъл, трябва да е сухо и то не само за ден, два.

Още по темата:

Истории

Точно това се опитаха да обяснят от иначе старателната община в лицето на районния кмет.

Хората обаче не искат да чуят. Може би им харесва ролята на ужасени.

Особено вълнуващ и парализиращ страх предизвиква темата с кърлежите.

Заслуга за паниката имат и новините по централните емисии, които всяка година обясняват как кърлежите само дебнат, за да нападнат поредното дете.

В квартала всяка пролет за n-та поред година се коментира ужасната новина, запечатана в главите на родителите, как малко момченце си играло в Южния парк и след това извадили от главата му цели 20(!) кърлежа. Майките цъкат притеснено и подръпват панталонките на дечицата, след което пишат постове в групата. Още едно ограничение: не стига че не могат да тичат из кварала, заради милионите коли, ами сега децата не могат да тичат и из парка, заради милионите кърлежи... Как и къде да гледаме децата си?!?

През пролетта на същата минала година, с която сравняваме, аз лично извадих от тялото на дъщеря ми след игри по същите тези детски площадки и разходки в парка около 7 кърлежа. Не наведнъж, разбира се, но за цялата пролет и лято.

Дали се уплаших? Честно казано, не много.

Успях да ги видя навреме и да ги извадя, преди да са се забили напълно и да са започнали да смучат кръвта на детето, Затова и на ужасените въпроси на другите майки дали съм водила детето в Инфекциозна болница, за да изследват кърлежите - отговарях с "не". Няма нужда.

Ако кърлежът не се е забил достатъчно дълбоко, маха се лесно и се вижда, че все още нищо не е засмукал, може би няма причини за тревога.

Още едно нещо за успокоение: според професор Кантарджиев - един от водещите специалисти по инфекциозни болести у нас - едва един от 200 ухапани от кърлеж ще се сдобие с развяваната като особено страшна Лаймска болест. В интервю за сутрешния блок на bTV тази сутрин проф. Кантарджиев беше категоричен, че темата се прекспонира.

Според него, ако след разходки по треви (а и по улиците, ако са близост до зелени зони, защото кърлежите усещат, че има човек дори от 20 метра, а и скачат доста бързо) - се преглеждаме внимателно, рискът да се заразим е минимален.

"Ако кърлежът се махне до 12 часа откакто е на кожата ни, рискът да ни зарази е много нисък", са буквалните думи на професора.

И да, децата са потенциална жерва, но пък и по тяхната кожа кърлежът се забелязва достатъчно бързо след оглед. Обръщайте внимание на дечицата и не се тревожете.

Ако пък се тревожите - използвайте репелент против ухапвания от кърлежи и насекоми преди всяко излизане - предлагат се най-разнообразни варианти за деца.

Спокойно, лаймската болест се забелязва по силното зачервяване на кожата, което може да се случи до две седмици от ухапването. Ако имате съмнения, направете изследване на детето.

Но в крайна сметка сезонът на кърлежите тепърва започва. Дребните паякообразни обичат влагата, но са и топлолюбиви. А окосената трева съвсем не означава пълна защита. Най-добре е да се пръска. Но, както казахме - нека спре да вали за повече от няколко дни, за да нападаме общината и отново да очакваме чудеса от храброст от нея.

Още ужаси:

Майчинство

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно