„Как се отразява изневярата на семействата?“, „Вреди ли изневярата на децата?“, „Наранява ли изневярата децата?“, „Как изневярата влияе на брака?“ – това са само част от въпросите, които могат да се намерят по форумите в интернет.
Ясно е, че когато единият от двойката „кривне“ (описано с добрия стар и донякъде оневинителен български израз), всичко във връзката се разклаща из основи. Но за семействата с деца нещата са още по-болезнени. Когато единият от двамата родители е наранен или в семейството се появят търкания, неминуемо това се отразява на децата.
За съжаление е твърде голяма рядкост неверните съпрузи да се замислят за отражението на техните действия върху децата им.
Тъй като разрушава доверието, разединява и причинява болка и разбито сърце, тя носи след себе си и опустошение, самота, недоверие, чувство на предателство, объркване, гняв, скръб, тъга и обида за излъгания партньор.
Болката от изневяра е огромна и обикновено е основният мотор за развод или раздяла, ако няма брак. Въпреки това някои бракове и връзки, които преживеят изневярата, могат да бъдат заздравени и да станат по-силни, по-интимни и по-любящи. Но, нека сме честни – връзките, които оцеляват и процъфтяват след изневяра, са по-скоро изключение, отколкото правило.
За голямо съжаление изневярата се случва и то непрекъснато. И понеже почти винаги е потайна и прикрита, е трудно да се определи доколко е разпространена. Известно е само, че е твърде разпространена и се случва по-често, отколкото обществото е готово да признае.
Изневярата се отразява на децата по най-различни начини. Според изследване, публикувано в Journal of Family Issues и коментиратно в сайта Medium, вероятността децата, чиито родители са изневерявали, сами да изневерят е два пъти по-голяма. Разбира се, всякакъв вид травма в детството може да увеличи вероятността от изневяра на по-късни години, така че е важно тази статистика да се разглежда в контекст, пише Medium.
В повечето случаи обаче децата, особено по-малките, често не са наясно с изневярата на родителите си. Те обаче успяват да доловят болезнените чувства и гнева, които лъжата и паралелната връзка са предизвикали у техните родители.
Дори ако на по-големите деца не се казва изрично какво се случва, те могат да доловят, че нещата не са наред или поне да разберат, че родителите им се чувстват наранени или предадени по някакъв начин.
Има вариант и последиците за децата да са минимални: ако изневярата е изолиран случай и родителите на детето могат да я разрешат по взаимно съгласие – много често чрез семейна терапия и консултации.
Но в случаите, когато изневярата води до месеци или години на антагонизъм, нарушено доверие или труден развод – децата вероятно ще бъдат силно засегнати, особено ако не им се оказва достатъчно емоционална подкрепа.
Голям проблем би могло да бъде и прекомерното споделяне с децата. Ако единият от родителите започне да се държи с детето като с „доверено лице“ и да споделя прекомерно, например подробности за изневярата или за наранените си чувства, това може да задълбочи допълнително травмата на детето.
Вижте повече в статията: Да сме приятели с децата е лоша идея:
Да сме приятели с децата е лоша идея
Последиците може да са по-сериозни и ако детето случайно разбере за аферата на родителя си.
Изневярата може да има трайни последици за родителите и техните деца. Тя носи след себе си скръб, психични състояния като тревожност, хроничен стрес и депресия и още цял наръч изживявания, като нито едно от тях не е положително. Изневярата е егоистично действие и е напълно разрушителна за сърцето, ума и душата на партньора.
Възстановяването от травмата след изневяра не е нещо, което може да се изличи за няколко дни или седмици.
Обикновено за пълното възстановяване от травмата от предателство са необходими между осемнадесет месеца и три години. Това възстановяване обикновено става с известна психологична помощ и морална подкрепа. Подкрепата на семейството и приятелите може значително да увеличи процеса на възстановяване.
Вижте още:
Kогато детето влиза в ролята на родителя
Какво се случва, когато децата на изневеряващите родители пораснат? Носят ли те раните от изневярата със себе си? Как изневярата на родителите им се отразява на техните взаимоотношения и бракове? Възмущават ли се от изневеряващия си родител за това, че е изневерил и е разбил семейството им?
Дългосрочните последици от изневярата имат по-дълбоко измерение от това какво ще бъде бъдещото поведение във връзката. Според клиничния психолог Ана Ногалес, автор на книгата „Родители, които изневеряват: Как децата и възрастните са засегнати, когато родителите им са неверни“, израстването в семейство, в което има изневяра, оказва трайно въздействие върху децата по отношение на начина, по който възприемат романтичните си връзки, и способността им да се доверяват на бъдещи партньори.
Изследването на Ногалес установява, че 75% от тези деца изпитват дълготрайно чувство на предателство към изневеряващия си родител, 80% твърдят, че изневярата е формирала у тях негативни възгледи за романтиката и връзките, а 70% описват, че изневярата се е отразила на общото им доверие в другите.
Това са отрезвяващи статистически данни, но е важно да се има предвид, че макар болката и нараняването да са реални, има неща, които възрастните могат да направят, за да излекуват и смекчат негативното въздействие върху децата. Терапията е добър начин да се работи върху тези чувства и да се научите как да изграждате по-стабилни емоционални отношения в семейството си и с околните.
Вижте още:
12 ужасни истории за изневяра