Можеш ли да бъдеш щастлив "на всяка цена"?...
Дори когато е страхотна жега, шофираш и останалите на пътя правят глупост след глупост и те вбесяват?
Дори когато отваряш новините и виждаш, че светът отива по дяволите и нищо не можеш да направиш?...
Да бъдеш щастлив, дори когато близките ти са болни... Или умират?
Възможно ли е?
Според Мохамед "Мо" Гавдат, египетски софтуерен инженер, работил в Google X, предприемач, автор и подкастър - отговорът е ДА, възможно е.
Колкото и странно и дори неестествено да звучи това.
Синът на Мо Гавдат, Али, е едва на 21 години, когато загубва живота си заради лекарска грешка по време на рутинна операция на апендикса преди повече от десетилетие.
Гавдат е буквално съсипан.
Едва 17 дни след смъртта на сина си, той започва да пише книга за това как да бъдем щастливи. Книгата е вдъхновена от смъртта на Али и е в негова чест.
В подкаста The High Performance той обяснява как е успял да се изправи срещу мъката си чрез честност, логика и чрез един въпрос, който може да промени всичко:
"Можем ли да се научим чрез упражнения да бъдем щастливи, независимо от трагедията?"
Така Гавдат достига до това, което нарича "правило на 90-те секунди".
Когато в живота ви се случи нещо много гадно, тревожно или стресиращо, дайте си точно минута и 30 секунди, за да се разстройвате.
След това изберете да се съсредоточите върху други неща.
Според практиката, упражнявана от Мо Гавдат - практика, която се основава върху човешката неврология - този навик може почти мигновено да ни помогне да намерим отново баланс и удовлетворение.
Това е така, защото са необходими едва 90 секунди, за да бъдат изхвърлени от организма хормоните на стреса и гнева - кортизол и адреналин - поне според теорията на невроложката Джил Болти Тейлър, върху чиито знания Мо Гавдат развива своята интерпретация.
Всъщност зад това откритие седят повече от 20 години работа, в които египетският популяризатор изследва науката за щастието от логическа и философска гледна точка, като използва блок-схеми и формули, за да проумее къде се корени нещастието ни.
Това, което се случва при продължителното изпитване на негативни емоции е, че след като минат 90-те секунди, отново натискаме същото копче на стрес, нещастие и трагедия в главата си. И така отново и отново продължаваме да се чувстваме зле.
Неговата идея е да стопирате нещастието си в момента, когато преминат първите 90 секунди нещастие, стрес, гняв или други негативни емоции.
Когато се случат някакви внезапни стресиращи ни ситуации, обикновено не реагираме разумно.
Например - някой ни отнема предимството, докато шофираме.
Неизбежно е да се разкрещим и разпсуваме зад волана или дори да свалим прозореца и да вдигнем скандал на нахалника.
Някои скачат дори на бой.
Всичко това вдига нивата на стрес... без да променя факта: предимството е отнето, но не е станала катастрофа или нищо фатално...
Но какво бихте казали, ако вместо да крещите, си поемете дълбоко въздух, пуснете си любимата песен и си попеете?
В такива ситуации, за да се възстанови по-бързо от житейските неприятности, Гавдат избира да рационализира проблемите и вместо да се ядосва, развива навика да си задава три въпроса:
1. Това вярно ли е? (Например, че другият шофьор ми отне предимството и ме забави?)
2. Мога ли да направя нещо по въпроса? (Всичко вече се е случило. Или ли нещо, което мога да направя, за да върна нещата в предишния им вид?)
3. Мога ли да приема случилото се и да продължа напред, въпреки него?
"Деветдесет процента от нещата, които ни правят нещастни, дори не са истина. Като например, че партньорът ви е казал нещо обидно... Всъщност вие го тълкувате все едно той не ви обича вече... Това не е вярно", казва Гавдат.
Така, че ако отговорът ви на въпрос № 1 е "не" - нямате проблем. Ако отговорът е "да", преминете към въпрос № 2 и направете същото отново. Ако има нещо, което можете да направите - направете го, ако не, преминете към "ангажирано приемане" - т.е. признайте случилото се и го приемете като новото си нормално състояние.
Изграждането на нови навици може да бъде трудно, особено когато се намирате в емоционален шок. Но с упорство може да успеете. Според психолозите, формирането на нов навик може да отнеме между 18 и 254 дни - в зависимост от човека и обстоятелствата.
Но осъзнаването на начина, по който реагирате на трудните моменти в живота, е първата стъпка към това да бъдете по-щастливи и по-пълноценни, казва Гавдат.
"На живота грам не му пука за вас", добавя Мо Гавдат в друг известен подкаст - "A Bit of Optimism" на Саймън Синек. "Животът ви поставя в добри и лоши ситуации и ви оставя да се справите с тях... Ваш е изборът как ще реагирате на всяка една от тях. Ваш е изборът да си поставяте реалистични житейски очаквания"...
Снимка: Мо Гавдат говори по време на "BoF VOICES 2022", Великобритания, 29 ноември, 2022 г. (Photo by Kate Green/Getty Images for BoF)