Емоциите са като цветен коктейл - понякога освежаващ, друг път леко горчив, но винаги неразделна част от нашето ежедневие.
През не чак толкова далечната 1972 г. Пол Екман предлага Теорията за шесттте основни емоции, която дава основата на знанието за емоциите.
Екман е нещо като Рокфелер на емоционалния свят, но без нефтените кладенци, а с кладенци от знание - той е пионер в изследването на емоциите, мимиките и техните връзки с културата.
Неговите открития са толкова революционни, че дори вдъхновяват хитови сериали като "Излъжи ме".
"Емоциите са процес, особен вид автоматична оценка, повлияна от нашето еволюционно и лично минало, в който усещаме, че се случва нещо важно за нашето благосъстояние и набор от психологически промени и емоционално поведение започва да се справя със ситуацията", смята Екман.
След десетилетия изследвания, включително проучвания сред изолирани култури, които нямат контакт с модерния свят, Пол Екман идентифицира шест основни, универсални емоции:
Щастие (Радост): Тази емоция е като слънчев лъч - искрящи очи, широка усмивка, повдигнати ъгълчета на устата. Няма как да я сбъркате!
Тъга: Обикновено се проявява със свлечени ъгълчета на устата, леко смръщени вежди и понякога... малко сълзи. Нормално е, момичета, да си поплачем понякога!
Гняв: Свити вежди, стиснати устни, напрегнато чело - гневът е като червената лампичка, която сигнализира: "Внимание, опасност!".
Изненада: Отворена уста, повдигнати вежди, широко отворени очи - изненадата е като кратък шок, който ни кара да ахнем!
Отвращение: Сбръчкан нос, повдигната горна устна, леко притворени очи - тази емоция е като невидима бариера, която ни казва: "Не, благодаря!".
Страх: Отворени, напрегнати очи, повдигнати вежди, леко отворена уста - страхът е като инстинкт за самосъхранение, който ни подготвя за действие (или бягство!).
Изследванията на Екман показват, че тези основни изражения на лицето са разпознаваеми в различни култури с невероятна точност.
Например, в едно проучване направено през 70-те години, хора от племето Фор (което нямало никакъв контакт с външния свят) разпознават основните емоции в снимки на западни лица с над 80% точност!
Това означава, че емоциите ни са като универсален софтуер, вграден във всеки от нас.
И макар да можем да се опитаме да скрием истинските си чувства, микроизраженията - тези светкавични, неволни движения на лицето - често издават истината. Именно те са запазена марка на Екман и неговото обучение за разпознаване на лъжи.
Разбирането на шестте основни емоции може да промени начина, по който взаимодействаме с околните и дори със самите себе си.
Когато знаем, че дадена емоция е универсална, можем да проявим повече съпричастност.
Когато разпознаваме гняв или тъга в някой друг, можем да сме по-толерантни и разбиращи, вместо да съдим прибързано.
Не избираме емоциите, които изпитваме, но нашите емоционални отговори дават основа на нашия жизнен опит.
За повечето от нас разпознаването на емоциите на другия е автоматизиран процес, който се случва на подсъзнателно ниво.
За някои хора обаче, това се оказва изключително трудна задача.
Децата учат за емоциите по същия начин, по който се учат да пишат, да четат и да карат колело - по метода "проба-грешка".
Изследвания, направени у нас през последните години посочват, че голяма част от децата в предучилищна възраст не могат да назоват своите емоции или ги бъркат по смисъл.
Може би затова ни се струва, че децата ни са толкова различни от нас и че не умеят да се изразяват.
Първата крачка към това да научим децата да се справят с емоциите си е да ги научим да ги разпознават, за да могат да ги управляват. Това ще им помогне да са по-успешни, да вземат по-лесно решения, да израснат уверени.