Векове на невъзможни стандарти за красота, ейджизъм, мизогиния и стереотипи са дали резултат върху самооценката на жените и представата им за себе си, за външния им вид, за ролята им. Не е необичайно връзките между майки и дъщери да страдат от това. Жените „увековачават“ вредни вярвания, очаквания и изисквания по отношение на себе си и след това ги предават на следващото поколение, макар и с най-доброто желание да мотивират децата си да бъдат най-добрата своя версия и животът им да бъде по-щастлив. В резултат на това дъщерите наследяват майчината несигурност като своя собствена. Тя засяга самочувствието им и начина, по който виждат тялото си.
В съвремието обаче, много дъщери израстват, разпознавайки особеностите на този порочен цикъл. Не се страхуват да извадят скелетите от гардероба и да се изправят срещу демоните на този конкретен аспект от така наречената „майчина травма“ (вижте повече за нея тук ). Много жени разкриха своите преживявания и разсъждават върху това как тези коментари са им повлияли, както и какво според тях ги е причинило изначално. Ето някои от тях, разказани анонимно – удивително е колко много си приличат:
Вижте още: Страх и омраза в кухнята: всички хранителни разстройства, как да ги познаем и защо си ги причиняваме
Вижте още: Трябва ли малките момиченца да се гримират?
В общия случай никой родител не наранява децата си умишлено. Стереотипите, които се предават през поколение, са плод на култура, която предшества нашите майки и техните майки с векове наред и преследва тях самите през целия им живот. Нейният край зависи от думите, които ние ще изберем да кажем на децата си, от това дали ще се подчиним на абсурдните ѝ критерии, или ще решим съзнателно да я надрастем. Зависи от нас.
Вижте още: