На колко човешки години е кучето ти? Не е каквото си мислиш!

| от MamaMia |


Години наред собствениците на кучета използват основното правило, че една кучешка година се равнява на седем човешки години, за да изчислят възрастта на своя домашен любимец в човешки години. Въпреки това, нова формула, разработена от учени, показва, че начинът, по който сме изчислявали възрастта на нашия космат приятел, далеч не е точен.

Формулата, разработена от изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего, взема предвид промените в моделите на метилиране на ДНК, които се случват с напредването на възрастта на кучетата, осигурявайки по-точна оценка на възрастта на кучето в човешки години.

Проучването, публикувано в списанието Cell Systems, анализира метилирането на ДНК на 104 лабрадор ретривъри на възраст от няколко седмици до 16 години. Това позволява на изследователите да създадат нова формула, която по-точно картографира възрастта на кучето с неговия човешки еквивалент.

Вижте още: Някакво си блъснато куче? Дайте следващата новина…

Според формулата куче на една година е еквивалентно на 30-годишен човек, а четиригодишно куче е еквивалентно на 52-годишен човек. Тази нова формула предполага, че кучетата остаряват бързо през първите си две години. Така изчислено, двугодишно куче е еквивалентно на 42-годишен човек. С времето, стареенето на кучето се забавя, така че 8-годишно куче е като 64-годишен човек.

Традиционната формула една кучешка година се равнява на седем човешки години се основава на средната продължителност на живота на куче и човек, а не на някакъв специфичен биологичен процес.

Новата формула обаче се основава на промените в моделите на метилиране на ДНК, които настъпват с възрастта на кучетата.

Според изследователя Трей Идекер, новата система е по-добра от предишната формула „умножи по седем“. Предходното правило е твърде опростено. Съответно може да доведе до погрешни схващания за това как кучетата стареят.

Формулата може да има важни последици за ветеринарните грижи, тъй като осигурява по-точен начин за определяне на рисковете за здравето на кучето, свързани с възрастта. Освен това може също да помогне на ветеринарните лекари да определят най-доброто време за извършване на определени медицински процедури, като стерилизиране или кастрация, които могат да имат различни рискове и ползи в зависимост от възрастта на кучето.

Новата формула е важна и за разбирането на процеса на стареене при кучета, което може да има отражение върху изследванията на стареенето при хората. С възрастта кучетата изпитват много от същите физиологични промени като хората, включително промени в имунната система и повишен риск от заболявания като рак.

А ето я и новата формула: Уравнението: 16 ln(кучешка възраст) + 31 = човешки години.

Функцията за естествено логаритъм In може да бъде открита на различно място при различните типове калкулатори. Използвайки това уравнение:

  • 1-годишно куче е като 31-годишен човек;
  • 3-годишно куче е като 49-годишен човек;
  • 7-годишно куче е като 62-годишен човек.

Тази формула, определяна като нов „епигенетичен часовник“ може да се използва за определяне на възрастта на клетка, тъкан или организъм въз основа на разчитане на неговата епигенетика – химически модификации като метилиране, които променят статуса на гените, без да променят техните наследени генетични последователности.

Идекер и други вече са публикували епигенетични часовници за хора, но те са ограничени, тъй като може да са точни само за конкретните индивиди, върху които са разработени формулите. Те не се съотнасят ктм други видове, може би дори не и към други хора.

Предстои изследователите да тестват други породи кучета и да анализират проби от слюнка, за да видят дали резултатите издържат.  Моделът ще бъде тестван и спрямо мишки, за да се установи какво се случва с техните епигенетични маркери с напредването на продължителността на живота им.

Изследователите се надяват, че новата формула ще бъде широко възприета както от ветеринарните лекари, така и от собствениците на кучета.

Тя предоставя по-точен и информиран подход за разбиране на възрастта на кучето и свързаните рискове за здравето.

Формулата беше посрещната с ентусиазъм както от собствениците на кучета, така и от ветеринарните лекари, като мнозина похвалиха нейната точност и потенциалните последици за здравето на кучетата.

Някои обаче отбелязват, че формулата може да не е приложима за всички породи кучета, тъй като различните породи имат различна продължителност на живота и могат да остаряват по различен начин. Въпреки това, формулата представлява важна стъпка напред в нашето разбиране за стареенето и здравето на кучетата и предоставя по-точен и информиран подход за определяне на възрастта на кучето в човешки години.

Вижте още:

Незаконната търговия с кучета процъфтява по празниците