Лятото е време за опера и балет на открито
Ако така се е случило в живота ви, че не сте се докосвали до оперното и балетното изкуство, това лято отново ще имате възможност да поправите този пропуск.
За шести път на езерото Панчарево ще се проведе музикалният фестивал "Музи на водата".
На 11, 12, 13, 17, 18, 19 и 20 юли ще бъде представена класиката на всички времена - "Лебедово езеро" от П. И. Чайковски.
В седемте спектакъла ще видим трите примабалерини на Софийската опера - Боряна Петрова, Катерина Петрова и Марта Петкова и четиримата ни премиер-солисти - Емил Йорданов, Цецо Иванов, Никола Хаджитанев и Фредерико Пинто.
Събитието се осъществява с подкрепата на Столична община - Календар на културните събития 2025 и под патронажа на Кмета на Столична община г-н Васил Терзиев в рамките на
програмата "ОПЕРА В ПАРКА".
Фестивалът се открива официално на 11 юли в 21:00 ч. на площад Св. Александър Невски.
В три поредни дни - 11, 12 и 13 юли в центъра на София ще можем да видим мащабната продукция "Рилският пустинник" по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов.
Постановката е на Пламен Карталов, а представленията са посветени на 1160 години от покръстването на българския народ. Диригенти ще бъдат Жорж Димитров /11 юли/ и Старозагорският митрополит Киприан /12 и 13 юли/.
В ролите ще гледаме солистите Добрин Досев, Атанас Младенов, Ангел Христов, Димитър Станчев, Николай Петров, Бисер Георгиев, Александър Василев и Симеон Бонин и др.
Ще участват още оркестърът и хорът на Софийската опера, с диригент на хора Виолета Димитрова, и Детска вокално-театрална формация с ръководител Димитър Костанцалиев.
Сценографията на спектакъла е на Нела Стоянова, художник - Кристиан Стоянов, костюми - Марта Миронска, 3D мапинг и дигитална сценография - Владимир Грънчаров /Elektrick.me/.
Световната премиера на музикалната поема "Рилският пустинник" е през 2023 г. , а препълнената зала на Софийската опера аплодира възторжено изпълнителите.
Написаната и издадена през 1937 г. едноименна поема следва житието на светеца от напускането на родното място до окончателното му установяване в Рилската пустиня и неговата смърт.
Събитията се развиват в края на IX и първата половина на X в. в средищната Средецка област на тогавашното българско царство - епоха и на велики духовни завоевания, и на гръмки победи.
Всичко това е в пълен контраст с категоричния отказ на младия и дивен Йоан от всичко земно.
Какво го повежда по друг път и къде го води той, ще видите във впечатляващия спектакъл.
"Посветена на подвига на възвишен човек - светец, "Рилският пустинник" звучи от сцената на Софийската опера като зов към съвременниците ни да почувстваме всички с дълбока гордост и съкровена близост духовната и пречистваща любов на св. Йоан, със силата на благодатната му доброта и молитви за вяра и надежда в българския род, за една истинска България" - споделя Пламен Карталов.