17 хубави български думи, които пренебрегваме

| от Борис Томов |


Сега – с риск да ти прозвуча като бабичка или патриотар – обаче не ти ли се струва, че речникът, който ползваме, доста се сви през последните години?

Не искам да превъзнасям българския език, да изпадам в меланхолия по Някога или да плюя колко сме затъпели и изнеграмотели – не че не бих могъл и няма да ми е сладко да го направя – обаче ме дразни масовата скопеност на говоренето и писането ни.

Думите, за които искам да ти напомня, вероятно ще ти звучат малко архаично и дедешки. Аз обаче ги „чувам“ и „виждам“ много елегантни – подсещат ме за стила на мъжете през 30-те на миналия век – с костюмите и шапките (какво се обърка?). Ако тази елегантност е твърде ретро, добре. Но онова обличане си остава красиво и адекватно.

Така че виж дали не може да „облечеш“ общуването си с някои от тези хубави „дрешки“:

„Немощен“

Във физически, но не само, смисъл – безсилен, слаб, изморен. Може да я използваш и като по-силна степен на смисъла в тези думи. И сякаш по-ясно би предал как се чувстваш.

„Негодник“

Хубава заместваща дума за гадняр, мръсник, подлец, свиня, дори депутат, която нито е толкова изтъркана от употреба, нито има нужда към нея да добавяш още подобни определения.

„Достолепен“

Може би по-рядко би я използвал, в сравнение с предната. Но в случай, че ти притрябва подходяща дума да опишеш представителен, излъчващ достойнство човек – имаш я.

„Пусто“

Използвана в преносен смисъл, например в „Пусто ми е (отвътре/на душата)“, ще кажеш по-силно и повече от „Тъпо/смотано ми е“.

„Нима“

Чудесна частица, която може да добавиш към въпросите си. „Нима не ме познаваш?“ е по-хубаво от „Не ме ли познаваш?“.

„Узнавам“

Вместо „научавам“ или „разбирам за“ нещо. Стои и по-солидно някак, по-достоверно, че вече го знаеш това нещо.

„Разкаяние“

Когато искаш да използваш по-силна, въздействаща дума от „извинение“ и „съжаление“. Ако искаш истински да се извиниш, да поискаш прошка – би могъл да го направиш с „разкайвам се“. И ако не ти е всичко хахо-хихи, нали, щото тогава, брат, айде нема нужда от глупости.

„Долавям“

Когато използваш сетивата си – вместо масовата „усещам“. Има и известна поетичност в нея. С „Долавям, че си уморена, искаш ли да се прибираме?“ сякаш би прозвучал една идея по-загрижено.

„Надвивам“

Ако ти е писнало, както на мен, от „побеждавам“. Да надвиеш, вместо да победиш, себе си – звучи някак си като по-голям и важен успех в битката, нали?

„Окаян“

Дума, отличен заместник на „нещастен“ и „жалък“. „Злочест“ също е добър вариант.

„Утеха“

Когато търсиш начин да успокоиш тъгата си, може би ще намериш утеха. Или поне ще имаш тази дума, за да опишеш от какво имаш нужда.

„Непосилно“

Ако нещо ти е трудно, наистина трудно – тази дума е чудесна.

„Осведомен“

Вместо „информиран“, монополизирала този смисъл. И „сведения“ вместо „информация“.

„Безразсъдно“

С нея може спокойно да замениш „глупаво“ и „малоумно“.

„Безподобен“

Една от най-хубавите думи в списъка. Идеална заменка на „единствен“, на „различен“ и дори на „уникален“. А в определен контекст може да се възприема и с негативен оттенък.

„Пикльо“

Хубава дума, която е обидна, обаче не по твърде груб начин – когато искаш да покажеш и доза симпатия, гальовност.

„Нелепо“

Може да я използваш в ситуации, в които усещаш, че „криндж“ или „тъпо“ не са съвсем точни.

Вижте още:


Повече информация Виж всички