Диктовки, диктовки... И още диктовки!

Диктовки, диктовки... И още диктовки!
Снимка: iStock

На какво ни учат диктовките?

Честно казано, нямам представа. Спомените ми за времето, в което съм се отегчавала до смърт, докато пиша дълги и скучни диктовки, са прилично заличени. Имам спомени обаче, че самата аз съм диктувала, в опит да създам навици за правилен правопис и пунктуация на няколко деца.

Може ли диктовката да бъде приятна дейност?

Както повечето неща, свързани със задължително усвояване, и това е малко вероятно.

Може би затова на 24 май - в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН традиционно кани българските учители и ученици да се упражнят в диктовка на открито.

Събитието е част от кампанията на Института "Написаното остава. Пиши правилно!" и ще се проведе от 10:00 до 14:00 часа в Княжевска градина срещу южната страна на СУ "Св. Климент Охридски".

За дванайста поредна година всеки желаещ ще има възможност да си припомни ученическите години и правилата на българския правопис и пунктуация.

Организаторите са подготвили два текста - едната диктовка е част от слово на писателката Теодора Димова, произнесено по случай 24 май. Другата диктовка представя откъс от интервю на писателката Камелия Кучер. В текстовете са направени редакторски промени за целите на диктовката. Диктовките се предоставят като звукови файлове.

В днешният ден, 22 май, ще се проведе и инициативата Голямата диктовка II - "Пазител на българския език".

От 11:00 часа в читални 4 и 5/6 Националната библиотека кани 146 участници да се включат.

Темата на второто издание на инициативата ще бъде свързана с Годината на глаголицата, а всички участници ще получат грамоти.

Текстът на диктовките ще бъде прочетен според правилата: първо ще бъде изчетен отчетливо, след това ще се диктува по-бавно, като всяко изречение се разделя на смислови части и препинателните знаци също се диктуват.

При третия прочит се чете отново целият текст с нормална скорост, поясняват от библиотеката.

Диктовката е едно от най-използваните средства за овладяването на езика, защото е важно да разбираме значението на думите и е от решаващо значение за всеки, независимо от възрастта, помага за усвояването на устната и писмената комуникация, смятат от библиотеката.

Чрез нея се осмислят, затвърждават и прилагат езиковите знания, които никак не са за подценяване.

Ако искаме да се докажем като специалисти, да блеснем със знания или просто да се представим добре в очите на околните, е задължително да сме грамотни.

И то не само в дните около 24 май.

Истории

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни