А може би учите децата си как да НЕ се справят с парите

5 начина, по които родителите провалят финансовото възпитание на децата си
Снимка: iStock

5 начина, по които родителите провалят финансовото възпитание на децата си

Всеки старателен родител иска да научи децата си на всичко, което той знае, а и на повече.

Мечтае малките да усвоят ценности (ако трябва дори чрез часове по религия - идея, чиято несъстоятелност в Mamamia вече сме коментирали), да бъдат добри хора, да бъдат емпатични, да се справят самостоятелно в света. И да бъдат щастливи.

Но малко родители се досещат, че сред основните неща, на които трябва да научат децата си, има още едно.

А то изобщо не се преподава в училище.

Финансова култура.

Това означава децата да се научат как да се "справят" успешно с парите. Как да ги печелят, как да ги пестят, как да ги инвестират. И в крайна сметка - как най-рационално да ги харчат. По-голямата част от възрастните сами не са достатъчно финансово грамотни, така че трудно успяват да подготвят децата си за сигурно финансово бъдеще.

Хем звучи елементарно, хем не е чак толкова.

Необходимо е да говорите с децата си за пари, и то по начин, който да не представя финансовите средства като самоцел. И да ги научите колко много зависи от тях да разполагат един ден с пари.

Истории

Ето грешките, които родителите правят, когато става дума за финансова култура:

1. НЕ разговарят с децата си за пари

Мислите, че те са още мънички? Че нищо не разбират? Че трябва да стоят далече от темата за парите, тъй като тя е за възрастни? Може би вие самите сте били възпитавани в срамежливост по темата за парите и дори в нещо като табу относно ценността им.

Но ако помислите за своите лични парични грешки (например липса на спестявания, влизане в колело от заеми, невръщане на дългове на приятели, загуба на пари в лъжливи схеми, чрез неизгодни покупки, чрез лош бизнес план, чрез непреценени борсови инвестиции...)

Истории

Искате ли това и за децата си? Разбира се, че не.

Простото говорене с децата по темата за парите може да ги запознае с основните термини и идеи, които трябва да изучават, когато пораснат. Освен това им дава възможност да разберат, че е нормално да се обръщат към вас по парични въпроси, вместо да правят вредни грешки.

2. Неправилен бюджет на домакинството

Един от незравословните навици в областта на личните финанси е липсата на бюджет, чрез който да се управялват разходите в домакинството. Липсата на бюджет се отразява и на децата: те не се научават на практичност относно парите. А в крайна сметка, когато родителите остареят и останат без доходи, тежестта отновно може да падне върху децата.

Друга грешка може да бъде и обратното: прекомерна спестовност до степен на стиснатост. Децата са онези, които го отнасят: ако всички имат джобни пари за ядене, но на тях не им дават, ако семейството никога не купува нищо за детето, докато неговите връстници живеят по-охолно...

Бюджетните грешки обикновено не се коментират, но децата ги усещат и изживяват на своя гръб.

Неправилно управление на кредитите

Може би си мислите, че проблемите, които всеки месец имате с превишаване на лимита по кредитните карти остават незабелязан от децата ви, но грешите.

Те забелязват как използвате парите назаем. И с каква мъка после ги връщате. Ако децата наблюдават необуздано харчене, след което следва липса на основни хранителни стоки например, в семейството настъпва усещане за финансова дезорганизация и хаос.

Има и още по-брутални случаи на родители, които използат вече пълнолетните си деца, за да изплащат техните лични кредити. И това не са истории от 1001 нощ, а действителни случки.

Детето

Бутане на пари на детето без повод

Може да обяснявате на децата си, колкото си искате, че "парите не растат по дърветата", но ако им давате пари без повод, ей-така, да си имат "да си харчат", бързичко ще ги научите, че парите са нещо, което всъщност идва без усилие.

Пазете си парите за специални поводи, за училищни екскурзии и за закупуване на неща от първа необходимост, вместо да давате на ръка, ей-така. Това е вредно и демотивиращо.

Според новозеландския портал MoneyTime, предназначен за обучение на децата във финансова култура - даването на пари на децата, без да се изискват усилия или отговорност, може да повлияе на устойчивостта им по-късно в живота: "Парите се печелят с упорита работа и ум", според сайта. "Това е един от неизменните закони на живота и колкото по-скоро те го вкоренят в главите си, толкова по-добре за тяхното бъдеще и за вашите финансови средства".

Прекалено строга намеса в личните финанси на децата

Ако искате децата ви да влязат в зряла възраст, умеещи да действат интелигентно с парите, с притежание на спестявания и с пари за образование, недейте да следите абсолютно всеки аспект на финансите им. Не се месете в размера на първите им заплати, не ограничавайте способността им да се научат да се справят сами, дори на цената на няколко грешки.

Експертите от MoneyTime смятат, че да бъдете родител-хеликоптер по отношение на финансите на децата, може да навреди на дългосрочната им способност да се учат и развиват: "Оставете ги сами да направят своя избор. Позволете да ги заболи малко от лошо взетите решения, и да се почувстват добре от правилните. Даването на свобода да преживеят възходите и паденията на финансовите си решения им помага да разберат стойността на парите и значението на вземането на разумни решения."

Детето

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни