Как да разбера приключил ли е бракът ми

| от Mamamia |


Приключил ли е бракът ми? Реално малко хора си задават този въпрос, докато не се изправят пред сериозен катализатор, който да ги „събуди“ и да им покаже ясно, че краят на отношенията всъщност вече е факт.

За съжаление тези „катализатори“ обикновено са крайни и болезнени и се проявяват в изневяра или поява на друг човек на хоризонта; в неспирен конфликт; във вербално или физическо насилие или във физическа раздяла, при която и двамата заживяват отделни животи, уж без да са разделени.

Ако не знаете дали бракът ви върви към своя край или вече направо е приключил – не е лошо да обмислите сигналите, споделяни от брачните терапевти. Ето 10-те знака, които никога не лъжат и които показват, че бракът или е към края си, или вече е приключил, само че все още не искате да си го признаете.

1. Липса на уважение към половинката

Усещате, че сте изгубили напълно уважение към съпруга/съпругата си. А в началото се обичахте, съобразявахте се един с друг и имаше нещо като респект. Сега нещата не стоят по този начин: загубили сте всякакво добро отношение към човека, с когото живеете, и всичко изглежда по-трудно. Струва ви се, че партньорът сякаш става все по-зле във всички отношения. Дори изпитвате нещо като презрение към него. Според известния брачен специалист Джон Готман презрението и липсата на уважение са сред „четирите конника на апокалипсиса“ в брака. Ако не бъде овладяно, презрението лесно се превръща в отвращение, което задушава връзката и я лишава от смисъл.

2. Реципрочна липса на уважение

Точно както вашето презрение, така и презрението на партньора могат да разрушат брака. Ако ви се струва, че постоянно ви съдят и критикуват, и каквото и да направите не е достатъчно добро, вероятно вашият парньор е започнал да ви презира. За да спасите отношенията си, е нужно да адресирате какво се случва и да предприемете стъпки да възстановите уважението си един към друг.

Вижте още:

Онези оплаквания в брака, които не чува съпругът, а терапевтът

3. Единият партньор има афера, която продължава

Много бракове преживяват извънбрачните забежки на партньорите, стига те да приключат, да бъдат обсъдени и простени. Но също толкова бракове не успяват да надживеят тайните, обидата и емоционалната болка, която носи извънбрачната връзка.

Може и да не ви се иска да се откажете от човека до себе си, но осъзнавайки, че той има паралелни отношения, ви става доста трудно да прецените колко сериозно е положението.

Всъщност изневярата обикновено е катализатор на раздялата, но истинската обида настъпва, когато изневеряващият партньор отказва да спре с извънбрачните си отношения, което само издава отношението му към вас. В крайна сметка забежката не е единствено физически акт, но и емоционално предателство спрямо обещанието си да се грижите един за друг, което сте дали с брак си.

4. Фантазии за самостоятелен живот

Винаги сте си обещавали, че когато се ожените, това ще бъде завинаги. Сега се чудите дали това „завинаги“ някога ще свърши. Факт е, че всеки човек, който някога е бил женен достатъчно дълго, вероятно в някакъв момент е фантазирал да бъде отново сам. Но ако това е единственото, за което си мислите, и наистина ви се иска да не сте обвъзрани, тогава бракът ви е в беда. А започнете ли да се оглеждате за апартамент, в който да живеете сами – нещата явно са стигнали критичната точка.

5. Скандали за абсолютно всичко

Сякаш сте в противоречие по всички въпроси. Но не само големите неща ви разделят – всичко, което половинката прави и някога ви е харесвало, сега ви изнервя до смърт и смятате, че не е правилно.

Всички се карат понякога, но никой не може да живее в постоянна кавга. Затова ако всеки ваш разговор завършва със спор, може би отношенията ви са в по-голяма опасност, отколкото ви се иска да признаете. Проблемите ви са много големи и със сигурност ще трябва да посетите брачен терапевт, за да ги решите. Или ще се наложи да ги решите с развод: понякога това е най-чистият или единствен начин да се спрат скандалите.

Вижте още:

Бракът умира в хола

6. Поучения с изострена критичност

Подобно на презрението, критичността също е един от най-смъртоносните убийци на брака. Ако всеки от вас постоянно се опитва да докаже, че е „прав“, а другият „греши“, или ако откриете, че вече нямате какво добро да си кажете един за друг – май нещата вървят към развод.

7. Физическа агресия

Не искате да разрушите семейството си. Но и не сте сигурни, че можете да останете при човек, който агресира физически. Добре е да се знае, че физическото насилие Е напълно легитимен повод да приключите с брака си. Изобщо няма защо да се чудите дали тези отношения си струват, напротив, бъдете нащрек – обикновено физическото насилие ескалира с времето. Затова бъдете готови да стегнете багажа си. В крайна сметка ако единият от партньорите проявява агресия над другия или над децата, бракът ТРЯБВА да приключи. В името на здравето и живота на всички.

Вижте още:

„Ами тя защо е стояла при насилник?“

9. Системна злоупотреба с алкохол, субстанции или хазарт

Неконтролираната злоупотреба с наркотици и/или алкохол представлява заплаха дори за най-обичащите се и толерантни двойки. При системната злоупотреба със субстанции, при пиене или хазартната зависимост единственото решение е човекът с проблема да поиска да получи помощ, да се лекува и да продължи с живота си, без да завлича партньора и децата си. Всъщност зависимостите са причина за най-сериозните проблеми в отношенията и причина за между 10 и 35% от разводите.

9. Чувство за вина

Всичко е по ваша вина… според съпруга или съпругата. Но в едни отношения не възможно винаги единият да е прав, а другият да греши. Ако партньорът отказва да поема отговорност за делата и думите си и постоянно ви обвинява – комуникацията става адска. Когато единият е поставен в отбранителна позиция, е невъзможно да се обсъждат проблемите или справянето с тях. Независимо чия е „вината“ – в крайна сметка проблемите стават общи.

10. Сексът е изчезнал или е станал проблематичен

Вече не проявявате физическа интимност, не се целувате и не се прегръщате. Почти не се докосвате един друг, когато се виждате и разделяте, когато си лягате и ставате, когато се разминавате в жилището. Здравите двойки проявяват много физически контакт. Ако вие и съпругът ви не сте се докосвали от години, това със сигурност се отразява негативно както на самочувствието ви, така и на брака ви. И ескалира и в редица други проблеми.

А колко често е „нормално“ да се прави секс след 25 години брак? Вижте ТУК!

Още:

Как да разпознаем токсичната връзка?


Повече информация Виж всички