Доколко сте внимателни като родители си личи най-добре, когато става дума за сигурността на вашето бебе или малко дете. Возите ли малкото в колата без столче (независимо, че е забранено)? Оставяте ли го в близост до колата, когато сте на паркинга? Оставяте ли го без надзор („само за минутка“) в автомобила, колкото да „скочите“ до магазина? Или у дома, колкото „да идете да си хвърлите един душ“?
Може би се сещате за голяма част от нещата, които не трябва да правите, когато сте с малко дете или бебе. Но вероятно има и опасности, за които изобщо и не ви идва на ум. Затова сме събрали някои основни неща, които никога не бива да правите, когато сте с малкото си дете или бебе – на път, на площадката, в колата или у дома:
Може и да ви изглежда „много сигурно“ да се спуснете, седнали зад детето си по пързалката или с малкото дете в скута. Все пак го придържате с ръце – какво толкова може да се случи?… Струва ви се забавно и безопасно. Но никак не е! Не го правете – краката на детето може да се запрат някъде и вие да се озовете с целия си ръст върху него. Счупване на краче, смазване или двойна травма от падане, на вас и на него, са сред много вероятните последици.
Повечето майки обикновено най-много се притесняват да не би детето да е облечено леко, да не вземе да настине и често слагат прекалено много дрехи. И макар да е добре да внимаваме малкото да не е твърде леко облечено, когато е хладно, то много по-често се подценява по-голямата опасност: детето да прегрее и родителят изобщо да не забележи.
Всъщност ако на бебето ви му е студено – то със сигурност ще реве и плаче, така че рано или късно ще се усетите. Но ако му е прекалено горещо, то няма да го изрази по никакъв начин. Прегряването при бебетата и малките деца става неусетно и те сякаш нямат сигнализация да го изразят.
Това е много важно, особено ако сте на морето, където разстоянията са по-големи. Електриково оранжево, зелено, розово, червено са най-сигурните цветове, когато избирате бански. Така ще можете да виждате детето отдалече във водата в случай на беда и ще сте сигурни, че не го изпускате от поглед. Същото важи и за басейните.
Вижте още:
Пазете децата в морето: удавянето не се случва като по филмите
Става дума за ластиците на дрешките – особено тези на кръста при носене на клинове, пижамки, но и с ластиците на ръкави и крачоли. Понеже бебетата и децата растат твърде бързо, е възможно тези ластици да започнат да стягат много и да попречат на правилното оросяване на крайниците или изобщо на кръвообращението.
Внимавайте и с ластичетата за коса – малките деца, особено момиченцата, имат навик самостоятелно да си ги слагат като гривни на ръцете. За да избегнете изтръпване на ръчичката и проблеми с кръвообращението на детенцето, отстранявайте ластичетата навреме и винаги бъдете нащрек.
Не, не може да оставите бебето или малкото дете без надзор дори за минутка. Зарчета, парчета от спукани гумени балони, малки кубчета и всякакъв вид храна – ябълка, твърди бонбони, парчета кренвирш – могат да причинят задавяне и спиране на въздуха.
Съвсем отделен е въпроса какво правим, ако се лапне нещо по-опасно: например топче, или не дай си Боже, игла или пирон – задавяне може и да няма, но със сигурност ще се наложи да тичате в спешното. И то само в случай, че сте забелязали какво е станало!
Помнете какви дрешки му слагате. Някои дечица в горната яслена група или в детската градина стават много самостоятелни след 2-3 годишна възраст. Има такива, които тръгват на разходка сами и се отдалечават опасно много и дори изчезват от полезрението на родители или възпитатели. Но дори и единствено детето да се изгуби от погледа в магазина, е достатъчно за много родители да изпаднат в истерия. В такива случаи е важно да знаете как да опишете детето на хората наоколо, които може да са го видели. „Да сте виждали дете с ярко-червено яке и жълти ботуши?“ е много по-добро питане към непознати, отколкото просто: „Да сте виждали наоколо едно дете?“
Вижте още:
Тайнственото изчезване на Маделин Маккан: какво се случи всъщност?
Причината? Възможно е одеялото да направи парников ефект с плътно обгръщащото детето столче и, без да усетите, да се стигне до прегряване. Ако е възможно, използвайте специално направените покривала за столчета, вместо одеяло.
Детските настинки и вируси идват изведнъж, а с тях и температурите. Малките деца могат да прегреят и да вдигнат температура буквално от нищото. Много е важно да имате термометър под ръка, както и лекарства срещу треска. Носете и противоалергични средства – всичко може да се случи и трябва да бъдете готови.
Животът на вашето дете буквално зависи от високите и недостъпни рафтове и шкафове, където да слагате всички опасни химикали, почистващи препарати и токсични съединения за бита. Същото важи за рафта с лекарствата – нека малкото дете да няма никакъв достъп до тях. Не знаете какво може да му хрумне да вземе, да опита, да разлее или да счупи… Същото важи за рафтовете с опасни прибори и инструменти. И да, ножицата е най-малкият ви проблем. Помислете си само за чука, винтоверта, триона и десетките пирончета, които могат да се озоват в ръцете, а може би и в устата на детето.
Вижте още: