Национална мрежа за децата организира за тринадесета поредна година наградите „Златна ябълка“. Призовете, сред които „Герой на децата“ бяха връчени тържествено в навечерието на Деня на детето в Централен военен клуб в София.
Отличията са признание за усилията, вложени от различни хора, организации и институции, за подобряване живота и благосъстоянието на децата в България.
„През последната година на кризи и изпитания имахме нужда от обединение и солидарност. Солидарност към жертвите на войната, към пострадалите от наводнението, към жертвите на земетресението и към всички, които страдат от несправедливостите в обществото. Затова посветихе това издание на „Златна ябълка“ на солидарността – най-чистата и благородна сила, която ни свързва като хора“. Това сподели Георги Богданов – изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.
Това са „Герой на децата“, „Детска организация“, „Училище“, „Болница“, „Община“, „Журналист“, „Благотворител“, „Награда за цялостен принос към Национална мрежа за децата“ и „Специална награда“.
Всички номинации бяха отворени и всеки можеше да предложи участник на сайта на инициативата „Златна ябълка“.
Изборът на победител в категория „Герой на децата“ и „Детска организация“ беше с онлайн гласуване, като своя вот дадоха над 6000 човека.
Вижте още: Доброволчество ли е, ако (не) се похвалиш в социалките?
Победителите в останалите категории бяха определени с гласовете на публиката и жури в състав:
Водещ на събитието беше известният изпълнител Вензи, който си партнира на сцената с Рая – представител на младежка мрежа Мегафон. В програмата участваше детската вокална група „Смехоранчета“.
Тя адаптира образованието според нуждите на децата, организира благотворителни кампании, насърчава децата към добротворчество и споделя опит с преподаватели в държавни училища.
Организацията споделя своя опит в работата си с деца в риск, за да промени нагласите към психичното страдание на децата, разработва видео уроци и наръчници.
Фокус на екипа, работещ в предизвикателната среда на етническо малцинство, са не само академичните резултати, но и емоционалната интелигентност, детското участие, развитието на общността.
Тя става дом за дълго време на деца и родителите им, които получават не само лекарски грижи, но и емоционална подкрепа. В лечението на левкемия клиниката има над 95% успеваемост, което е равно на световния стандарт.
Общината води активна политика за подобряване средата на децата. Изгражда единствения в страната Кризисен център за непридружени деца, който им осигурява специализирана грижа и всестранна подкрепа.
Нейните документални филми са илюстрации на усилието за изграждането на система за закрила на детето в България и на трудния път на деинституционализацията на грижите за деца в риск.
На фона на сериозно покачване на сигналите за онлайн престъпления срещу деца, компанията подаде ръка на Националния център за безопасен интернет и на практика го спаси от затваряне.
Награда за цялостен принос към Национална мрежа за децата – Иванка Шалапатова
Дългогодишен изпълнителен директор на фондация „За Нашите Деца”, тя е посветила 30 години на ранното детско развитие и на превенцията на изоставянето.
Специална награда – Елисавета Белобрадова
Като член на „Парламентарна група за децата“ и един от политиците с най-активна позиция по темите за децата и семейството. Застъпва се за промени в областта на здравеопазването, образованието и социалните услуги.
Вижте още: