По-хладните дни са идеалното време за доза качествени телевизионни продукции. Разбира се, винаги можете да заложите на някой “универсален“ хит като Game of Thrones или Westworld. Само че понякога искаме да гледаме нещо чисто женско, което половинката със сигурност ще подмине надменно.
Да, мъжете си имат своите мъжкарски шоута като доста нецензурния South Park или изпълнения с екшън и кървища Banshee.
За сметка на това има не по-малко страхотни сериали, които са ориентирани към женската част от аудиторията. И тук не говорим за баналните “сапунки“, които предизвикват основно смях и подигравки със скучния си и предсказуем сюжет и не особено талантливи актьори.
Става въпрос за наистина добри изпълнения със страхотен каст, сценарий и характери на героините. В тях дори и да има драматизъм, той е премерен и без преиграване. А ако има хумор – той не е като изрецитиран от петокласник.
Разбира се, в списъка с поредици, предназначени за жени, не можем да пропуснем класиките като Sex and the City и Desperate Houswives. Но няма как да подминем и някои от най-новите заглавия – например Sharp Objects или The Crown, за които сме убедени, че ще се говори още доста дълго време.
В галерията ще видите по малко от всички жанрове или по-точно – един своеобразен топ 10 на най-добрите женски сериали на всички времена.
Sex and the City
Сериалът е неостаряваща класика, щом стане въпрос за “женски“ поредици. Не са малко жените, които са изгледали по няколко пъти всичките шест сезона и помнят наизуст доста от репликите на любимите си героини. Кари Брадшоу и компанията й от три приятелки разсмиваха публиката, след това я разплакваха, само за да я докарат до звучен смях минути по-късно. Тези четири отракани жени научиха зрителките, че няма нищо чак толкова страшно да си необвързана, че трябва да отстояваш позицията си на всяка цена, че дори разделите се преодоляват с правилното количество коктейли Cosmopolitan – все полезни принципи за следване в живота.
Desperate Housewives
Те са толкова различни една от друга жени, обаче във всеки един епизод успяват да намерят допирни точки една с друга. Животът на улица “Уистерия лейн“ изглежда подреден и спокоен, а всъщност е всичко друго, но не и скучен. Докато гледате “Отчаяни съпруги“, няма как да не се припознаете с някоя от ситуациите, в които изпадат героините, или в някоя от характерните им черти. Ще видите малко от себе си както в педантичната Бри, така и в на пръв поглед повърхностната Габриела Солис. Интригите, клюките и случващото се покрай тях са придружени от прекрасна актьорска игра и умерено хаплив хумор.
Gilmore Girls
Още една страхотна комбинация между драма и комедия, плюс невероятните изпълнения на Лорън Греъм и Алексис Бледел. Някои може би са гледали поредицата като тийнейджърки, но ви препоръчваме да й дадете още един шанс – така със сигурност ще откриете много нови нюанси, особено в отношенията между Лорелай и Рори. Особено полезно ще ви е да минете още веднъж през епизодите на Gilmore Girls, ако имате дъщеря и/ или ако твърде много ви пука за мнението на околните.
Gossip Girl
На пръв поглед изглеждаше като поредния тийнейджърски сериал за богати и разглезени младежи, но всъщност е много по-интересен и веднъж започнат – трудно ще го спрете. Тази поредица прави Блейк Лайвли и Ед Уестуик световноизвестни, а почти няма жена, която да не е искала поне за малко да влезе в кожата на вездесъщата Клюкарка, озвучена на екрана от Кристен Бел. Тя знае всичко за всички, нищо не може да остане скрито-покрито за нея и умее да плете интриги както никой друг. Допълнителен бонус е стилът на актьорите – гардеробът им е наистина впечатляващо елегантен и изпипан.
Orange is the New Black
Как изглежда един женски затвор и какво ли се случва зад дебелите му стени? Достатъчно е да кажем, че Orange is the New Black е един от най-гледаните сериали на Netflix. Действието се развива около Пайпър Чапман, която е осъдена на 15 месеца затвор. Там тя среща както стари познайници, така и нови интересни личности. В сериала разнообразието от типажи е огромно – цветнокожи, хомосексуални, транссексуални, всяка със своята единствена по рода си история зад гърба си. Поредицата използва като основа автобиографичната книга на Пайпър Керман и нейния престой във федерален затвор заради трафик на дрога.
Outlander
На български заглавието е “Друговремец“. За разлика от първите пет предложения, Outlander включва солидна доза фантастика, защото главната героиня изненадващо и за самата нея успява да осъществи пътуване във времето. Клеър Рандал е медицинска сестра по време на Втората световна война, но някак си се пренася до 1743-а и британско-шотландския конфликт. В двете времеви линии тя се сблъсква с различни предизвикателства, а съдбата й се променя по най-неочаквани начини. Фантастичните моменти в сериала са разнообразени от качествена романтика и драма, без това да дотяга на зрителките. Феновете на романа “Друговремец“ от Диана Габалдон смятат, че екранизацията по книгата е доста добра и точна.
The Crown
Доста хора следят и се вълнуват от британското кралско семейство и от съдбата на Кейт Мидълтън и Меган Маркъл. Животът на младата кралица Елизабет II обаче също не е бил никак безинтересен. Драмата на Netflix показва, че короната е тежка и носи със себе си невероятна отговорност. Клеър Фой прави може би най-добрата си роля до момента в образа си на британската кралица и неслучайно тази година беше отличена с наградата “Еми“. До нея е не по-малко талантливия Мат Смит в ролята на принц Филип. Ванеса Кърби в ролята на принцеса Маргарет също изпъква ярко и заслужава адмирации. Така че The Crown със сигурност си заслужава вниманието, току-виж херцогините на Кеймбридж и Съсекс изведнъж ви се сторят леко скучни.
Big Litte Lies
Ако ви се гледа нещо по-съвременно и доста по-близко до “обикновения“ живот – то Big Little Lies е идеалният вариант. Кастът е почти изцяло женски, а темите са чисто човешки и разисквани без цензура. Героините се сблъскват с най-лошото, което животът може да им предложи като домашно насилие, сексуален тормоз, травми от миналото. Всяка от тях си има своята житейска драма, а всеки следващ епизод задълбочава образите и показва нови техни черти. Това са характери, които няма да ви оставят да гледате равнодушно в екрана – ту ще им съчувствате, ту ще ги обичате, ту понякога ще ги ненавиждате неистово заради грешните им решения. Ко-продуценти на сериала са и две от главните актриси – Никол Кидман и Рийз Уидърспун, а в новия сезон ще видим и Мерил Стрийп. Първият сезон обаче беше достатъчен, за да имаме наистина високи очаквания занапред.
Sharp Objects
Това е вашият сериал, ако не ви се гледат безобидни клюки и интриги от жени в тоалети за по няколкостотин долара. В Sharp Objects няма нито един напълно положителен герой. Всеки крие мрачни тайни от миналото и дълбоки рани, които се опитва да излекува както може. На този фон се заплита и мистерия около убийствата в малкото и уж подредено градче Уиндгап. Адски трудно е да запазиш присъствие на духа, ако носиш такъв багаж от миналото, но става още по-сложно, когато пред очите ти се случва такова чудовищно престъпление. Да, сериалът ще ви ужаси, разплаче, уплаши, развълнува, но си заслужава времето пред екрана и положителните критики, които ще прочетете за него. Поредицата е от тази година, но спокойно можем да я наредим сред най-добрите имена на сериали, ориентирани към жени.
The Handmaid’s Tale
Сигурно вече няма жена, която поне да не е чувала за “Историята на прислужницата“ и да не асоциира със сериала емблематичните червени наметала с бели бонета. Историята пренася зрителя в неопределено бъдеще, където на власт е дошла свръх-религиозна власт. Тя отрежда на малкото останали фертилни жени ролята на живи инкубатори, но като че ли е ясно, че този план няма да сработи. Поредицата има два сезона и нищо чудно те да ви “заковат“ за дивана/ фотьойла, докато не ги изгледате докрай. Продуцентите от Hulu имат амбицията да стигнат до 10 сезона и силно се надяваме да запазят вече набраното темпо. Най-ценното нещо, което ще научите от The Handmaid’s Tale? Не оставяйте копелетата да ви смачкат!