Как да спрем да съжаляваме за миналото

| от Mamamia |


„Не, не съжалявам за нищо…“, пее убедително Едит Пиаф. „Всичко е платено, изметено, забравено…“, продължава тя в изключителната си песен Non, je ne regrette rien.

Но как да й вярваме?

Изобщо има ли човек на този свят, който да може да каже, че не съжалява за абсолютно нищо в живота си? За нито един пропуснат шанс, нито за доброто, нито за лошото?

Изобщо възможно ли да изживеем живота си без съжаления?

Според бестселъровия автор Даниел Пинк да не съжаляваш за миналото е напълно невъзможно.

Той обяснява, че съжаленията са фундаментална, основна част от човешката ни същност. Но вместо да се фокусираме върху тях, трябва да се опитаме да се възползваме от тях.

В „Подкаста на Опра“, екпертът говори за това как да превърнем съжаленията си в урок и грешките – във възможности.

„Всеки изпитва съжаления. Това е една от най-често срещаните емоции, които човешките същества имат“, казва Пинк пред водещата Опра. „И все пак толкова много сме слушали за позитивността и за това, че трябва да бъдеш позитивно настроен през цялото време, че когато изпитваме съжаление, ни се струва, че сме едва ли не единствените“.

Пинк е прекарал три десетилетия в изследване на въпроса за съжаленията, които изпитваме, и е направил интервюта с повече от 26 000 души от 160 страни по целия свят. В разговорите хората разкриват за какво най-много съжаляват в живота си. Обобщението на тези интервюта Даниел Пинк публикува в поредната си бестселърова книга, издадена през 2022-а: „Силата на съжалението“.

Той обобщава видовете съжаление в живота, така:

  1. Фундаментални съжаления – това са „малки решения, които хората взимат в началото на живота си и които се натрупват и водят до ужасни последици по-късно“. Например: не сте внасяли редовно вноските си в пенсионния фонд или ви липсва достатъчно трудов стаж, и в един момент се оказва, че нямате никакви пари при пенсионирането си и в крайна сметка сте осъдени на бедност в старите си години.
  2. Съжаления, свързани с липсата на кураж – съжаленията за липсата на смелост се появяват, когато мислим за възможностите, които сме изпуснали, когато не сме предприели дадена стъпка или не сме рискували. Например: искали сте да започнете бизнес, но сте се страхували, че няма да се получи. Сега сте неудовлетворени, защото продължавате да работите наемен труд.
  3. Морални съжаления – те са резултат от съзнателно взето лошо решение вместо добро. Например: постъпили сте лошо с някого много отдавна и все още, години по-късно, изпитавате чувство за вина и съжаление.
  4. Съжаления, свързани с отношенията с околните – обикновено се появяват, когато изгубите близка връзка с някого – платонична или романтична. Например: прекъсвате контактите с най-добрия си приятел, защото забързаната ви кариера не позволява да прекарвате време заедно. В това число са и съжаленията за романтична връзка, която не се е развила според очакванията поради дадени обстоятелства.

„Ключово е човек да не затъва в съжаления“ – казва експертът, но добавя, и че пренебрегването на подобни чувства или прекарването на живота в „кипящо отричане“ на допуснатите грешки е „лоша идея“, която може да доведе до влошено психично здраве и застой в живота.

Вместо това можете да превърнете тези негативни емоции в нещо смислено. Можете да обсъждате съжаленията си с други хора, за да се освободите от натрупаната вина. Можете да запознаете хората с грешните си, според вас, стъпки, така че те да ги избегнат. Или да се опитате да поправите онова, за което съжалявате, по-късно в живота си.

Ако сте забравили рождения ден на приятел, винаги можете да напишете картичка, с която се извинявате. При по-сложните поводи за съжаление, като например това, че не сте казвали нещо важно на някой, който вече е починал – можете да споделите усещането си на друг човек, с надеждата той да избегне подобен развой на събитията.

Добре е да осъзнаете, че наближавайки края на живота си, хората често признават, че биха искали да са се справяли по-добре с отношенията си, особено романтичните. Други съжаления, които хората на смъртния си одър изпитват, е че не са оценили навреме малките неща в живота. Често преди да починат хората си признават и че съжаляват за свои лоши навици, с които са провалили здравето си и съжаляват, че не са ценили добрата си физическа форма, докато все още я имат.

В Mamamia.bg вече сме писали за най-честите разкаяния, които хората изразяват в часовете и минутите преди смъртта си:

Според Пинк, за да престанете да изпитвате съжаления от миналото си, е необходимо известно ниво на самоосъзнатост. Нужно е да разпознаете и осмислите действията си в миналото – и след това да изпитате състрадание към себе си.

„Много е просто – отнасяйте се към себе си с добро чувство, вместо с презрение.“

Вижте още:


Повече информация Виж всички