Вече 10 години сдружение "Мещра - традиционни знания и занаятчийски умения", работи за опазване и популяризиране на традиционната българска архитектура.
Основна дестинация за сдружението е Мандрица - село в Източните Родопи, в община Ивайловград, с 300-годишна история. То разположено на десния бряг на р. Бяла река на българо-гръцката граница.
Местната легенда гласи, че селото е основано от трима братя - преселници албанци, които били мандраджии, откъдето и идвало и неговото име.
Според арх. Николай Маринов от сдружението обаче е потвърдено, че селото е основано от строители, дошли от сегашна Албания, които са успели да адаптират местния строителен материал в една уникална технология.
Селото е уникално, както за България, така и за Европа със своите многоетажни сгради с носеща кирпичена зидария.
Макар, че селото няма статут на архитектурен резерват, то на практика представлява такъв и привлича всеки, който иска да изучи строителството с кирпич.
"Селото е било бубарски и таханджийски център за Ивайловградския район - голямо постижение за онези години.
Някога жителите на Мандрица били около 3000, имало е 2 училища, 2 болници, 2 църкви, университет за бубарство, леярна за камбани.
Въобще животът е кипял.
Местните майстори имали специална техника за зидане на кирпич, с която високите сгради да са по-устойчиви на земетръс и на тежестта от големите снегове по покривите през зимата.
В момента картината там е различна! Мандрица има под 10 постоянни жители, а уникалната му архитектура се губи безвъзвратно", разказват членовете на сдружението.
Селото е в отчаяно състояние, но има огромен потенциал, както от архитектурна, така и от туристическа гледна точка, смятат те.
Така през 2024 г. стартира теренно проучване и е картотекирана голяма част от сградния фонд в селото, част от който е реставриран от частни собственици. Направени са типологизация на сградите, 8 архитектурни заснемания и 3D сканирания с дрон на цялото село, което дава представа за етажността на сградите и различните строителни методи.
Започва работа по проекта, който си поставя за цел да превърне селото в образователен център за работа с глина.
От местната община предоставят на ентусиастите две сгради, в които да организират обучения.
През май се провежда и обучителен лагер, участниците в който имат за цел да възстановят рецептата за мазилките, за да има качествено изпълнение и да бъде възвърнато доверието към глината като строителен материал.
"Добре сме приети от местната общност, като са ни предоставени две сгради за бъдещ образователен център за работа с кирпич и глина, каза арх. Маринов. Искаме центърът да стане международен - имаме вече сътрудничество с Хърватска, Австрия и Турция", разказа още арх. Маринов.
Освен интересни, трудно съхранени знания и умения, тук ще намерите прекрасна природа и възможност да помогнете за оцеляването на селото.