Несебър остава обект от световното културно наследство за следващите поне две години.
Това съобщи зам.-министърът на културата Тодор Чобанов. ешението е било взето в Париж на 47-та сесия на Комитета за световното наследство, която продължава до 16 юли.

Статутът на българския обект беше разгледан без дискусия заедно с над 20 обекта от цяла Европа. Делегатите обсъдиха състоянието на 248 обекта, 56 от които са и в Списъка на застрашеното световно наследство, в който е и Несебър.
Старият град Несебър е включен в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1983 г. поради своята уникална историческа, архитектурна и културна стойност.
Признанието не е само престижен символ, то носи и отговорност за опазването на културното богатство, и в същото време задължава местната и държавната власт да се грижат за автентичния облик на града.
Точно това обаче е причината градът да попадне в списъка със застрашените обекти въпреки, че живеем в мирна държава.

Основната причина е нерегламентираното и масово застрояване - нови сгради, често с несъобразена архитектура.
Липсата на контрол върху туристическите потоци, което води до износване на инфраструктурата и увреждане на обектите, също притеснява експертите.
Установена е и липса на ефективно управление и защита - на практика те липсват.
Превръщането на историческите улици в зони с агресивна търговия променя духа на мястото, но това никак не притеснява нито местните хора, нито държавата.
"Градът трябва да остане жив и динамичен, а не да бъде превърнат в "музей под открито небе" без реален живот."
Това смятат местните собственици на хотели, заведения и магазини.
От една страна хората се страхуват, че ще загубят възможността да развиват туризъм, да строят още и още, да печелят от това, че живеят в древен град.
От друга - експертите настояват за автентичност и запазване на историческата среда.
Не всичко се купува с пари, дори с много пари няма да успеем да върнем вече унищоженото.
Но дали това има по-голямо значение за нас от плажа или ресторанта?
Какво ще оставим на децата си - световно културно наследство или ресторант? Това са въпроси, чиито отговори трябва да получим от държавата, а не от собствениците на ресторанти и хотели в Несебър.
Лесно е да се изброи какво трябва да бъде направено - да се въведе ефективен план за управление на Стария град; да се прекрати нерегламентираното строителство; да създаде устойчив туристически модел; реставрационните работи да се прилагат под строг международен контрол; да не приемаме регламента на ЮНЕСКО за враждебен и да не приемаме лично ограниченията.
Не е ясно обаче дали въобще можем да изпълним тези изисквния. И дали искаме да го направим.
Защото въпросът не е "туристи или културни ценности", а как тези две неща да съществуват заедно без да се унищожават взаимно.
"Благодарение на усилията на всички заинтересовани страни и с ангажимент за решителни действия през следващите две години, Несебър запазва статута си в списъка на световното културно наследство.
Искам специално да благодаря на колегите, които въпреки екстремните срокове и голямото забавяне работиха извънредно, за да предадем подобрения план за управление", написа Тодор Чобанов.
И ние благодарим. Поне някои от нас.