На 6 май, в село Севар, Разградска област, настъпва едно от най-пъстрите и вълнуващи събития в живота на местната алианска общност.
Жените от селото, облечени в традиционни носии, излизат на площада, за да отбележат древния празник Хъдрелез. С песни, танци, ритуали и обща трапеза, те не просто честват пролетта - те съживяват вековна традиция, която обединява вярата, природата и човешката доброта.
Хъдрелез е един от най-значимите празници в календара на алианите.
Алианите са мистична мюсюлманска общност, известна още като алевити или къзълбаши. Празникът се свързва със символичната среща на двама светци - Хъзър и Илияз - покровители на живота, природата, водата и лековитите извори. Според вярването, в този ден те слизат на земята, за да благословят хората с плодородие, здраве и ново начало.

Затова празникът носи дълбоко послание - за възраждане на земята и на духа.
В дните около Хъдрелез, ритуалите започват още преди изгрев. Хората се мият с "жива вода" - изворна или течаща - вярвайки, че тя ще пречисти тялото и ще донесе здраве. Палят се огньове, които се прескачат за благословия. Хората си пожелават берекет, любов и мир. Обредната трапеза включва агнешко, зелени подправки, пресен хляб и сладкиши, а около нея се събират както мюсюлмани, така и християни - защото за алианите вярата е преди всичко човешка.
Централно място в празничната атмосфера заема духовното учение на алианите. Те са потомци на шиитското течение в исляма, но отхвърлят догмата и институционализираната религия. Вместо джамии - тюрбета. Вместо канони - ритуали в малки общности. Жените участват равностойно във всяка духовна практика, а моралът им се гради на любовта към човека, уважението към труда и стремежа към скромен, почтен живот.

Съборите им, наречени маети, събират хора от различни религии и етноси - всички равни около обща трапеза.
Особено свято място за алианите е Демир Баба теке - духовен център, разположен край Исперих. Издигнато върху древно тракийско светилище, текето е посветено на Демир Баба - мистичен светец и лечител, чийто гроб днес е място за поклонение.
В дните около Хъдрелез стотици хора се стичат там, за да се помолят, да запалят свещ и да се измият от свещения извор. Мястото носи усещане за покой и съкровена връзка с природата и историята.
Хъдрелез не е просто празник - той е мост между времена, култури и светогледи.
В свят, в който често се изгубваме в забързаното ежедневие, той ни връща към простите, но дълбоки истини: да живеем в хармония с природата, да се радваме на живота и да бъдем добри един към друг.
Вижте още снимки, заснети от обектива на Мехмед Азиз:












