По време на бременност имунната система на жената преминава през редица промени, необходими за поддържане на здравето на майката и развитието на плода.
Вероятно е широко известен фактът, че имунната система на бременната жена частично се самопотиска (имуносупресия). Това е напълно естествен процес, чието предназначение е да се предотврати отхвърлянето на плода, който е генетично различен от майката.
Известно е, че някои видове имунни клетки, като Т-клетките, също променят своята функция, за да потиснат възпалителните реакции. Това помага да се запази толерантността към плода.
В следствие на имуносупресията, имунната система на бременната жена става по-малко активна в отговор на определени инфекции, като уязвимостта е особено голяма към респираторни и уринарни инфекции.
И все пак имунната система не е напълно неспособна да реагира на инфекции, въпреки потискането, защото съществува т.нар. адаптивен имунитет. Адаптивният имунен отговор остава активен и се адаптира, за да осигури защита срещу патогени.
Хормоните, произведени по време на бременността, като прогестерон и естроген, също играят важна роля в модулирането на имунния отговор. Променя се производството на цитокини и други молекули, участващи в имунния отговор, което допринася за потискането на възпалението. Имунната система е свързана с чревния микробиом, който също може да се променя по време на бременността, влияейки на имунния отговор.
Така че независимо от фундаменталните промени в имунната система и сложната взаимовръзка между тялото на жената и плода, повечето бременни преминават през 9 месеца износване без сериозни проблеми с имунитета.
Различието в имунитета на бременната жена изисква и различен подход към превенция на заболяванията. Това е особено важно, защото разболеете ли се вие, обикновено се разболява и вашето бебе.
Вижте още:
За да се грижат за здравето си през този сложен период, бременните жени е добре да вземат мерки. Например:
Недоспиването е ключов фактор за отключване на заболяванията. Особено през бременността, бъдещите майки трябва да почиват колкото се може повече. Нека почивката бъде приоритет, независимо в кой месец сте. Така или иначе организмът си го иска – защо да не го послушате? А и само си помислете за недоспиването, което ви чака през следващите месеци, а може би и години…
Заради завишената нужда от здравословна храна, надали ще успеете да си осигурите всички необходими витамини и минерали, единствено чрез прием на плодове и зеленчуци. Пренаталните витамини са добро съвременно решение на проблем, с който са се сблъсквали поколения жени наред. Замислете се, само: не са далече времената, в които се е казвало: всяка бременност струва на жената един паднал зъб. Това е така, защото нуждите от калции в организма по време на бременността са завишени. Същото се отнася за фолиевата киселина, която е ключова за нормалното развитие на плода (и която до преди 30-40 години изобщо не се давала като добавка масово) и за минерала магнезий, който се преписва от лекуващия лекар в точното съотношение през точното време – обикновено към края на бременността.
Меко е да се опише важността на цивилизационния напредък по отношение на приема на витамини и минерали за здравето на жените, не само по време на износването на плода, но и за забременяването в по-напреднала възраст.
Така че – не подценявайте „добавките“. През този период те са повече от ключови – могат да бъдат жизено-важни за вас и правилното развитието на бебето в корема.
Много усложнения по време на бременността, а и такива, свързани с имунитета, могат да се спестят чрез адекватното и достатъчно физическо движение. Разучете и се консултирайте с лекаря относно количеството и вида движение, което е добре да се извършва по време на бременността. Всъщност при нормална бременност, ще се изненадате колко издържлив става организмът на физическо натоварване. Движението е основно и за регулиране на имунната система, особено разходките на чист въздух.
Достатъчният прием на течности, най-вече вода, но също и плодови сокове (най-добре от пресно изцедени у дома плодове), смутита, айрян и други е също толкова важен за подсилване на имунитета при бременност. Достатъчното количество течности (а при бременност е препоръчително да се приемат повече от средното) улеснява организма при борбата му с вирусите и инфекциите.
Някои от инфекциите, които могат да бъдат опасни, ако се появят и развият по време на брменността са бактериална вагиноза (BV), стрептококи от група В (GBS), хепатит, всякакви венерически болести, токсоплазмоза, инфекции на пикочните пътища, гнойни инфекции, жика вирус. За всички тях се правят достатъчно изследвания при наблюдаващия лекар и при съпътстващите регулярни тестове, покрити от НЗОК, или при редовните прегледи в частните клиники.
За да се избегнат рискови инфекции, жената трябва да спазва голяма лична хигиена както по отношение на сексуалния си живот, така и в ежедневните дейности.
Много внимавайте със суровото месо и яйца. Не споделяйте храна и напитки с други хора. Мийте си ръцете възможно най-често. Внимавайте с домашните любимци и особено котките, които могат да предават опасната за плода токсоплазмоза.
Също така се пазете от вируси и настинки, защото те минават по-трудно по време на бременността. Бъдете много внимателни и с КОВИД-19, защото по време на бременност може да предизвика усложнения и то не толкова за плода, колкото за родилката.
Ако жената няма имунитет спрямо рубеола или варицела – не ги е карала или няма поставена ваксина, е добре да се ваксинира. Непреболедувалите от рубеола и варицела жени в детеродна възраст носят допълнителен риск от развиване на сериозни заблявания при плода, в случай, че се заразят по време на бременност.
Някои ваксини се препоръчват преди забременяване, по време на бременност или веднага след раждането – направете ги, за да предпазите бебето си да не се разболее тежко и за да избегнете сериозни здравословни усложнения след раждане.
Вижте още:
Употребата на ацетаминофен през бременността може да доведе до речеви затруднения при детето