Уволнен си. Време е да си простиш…

| от MamaMia |


Работодателят е доминираща страна в отношенията със служителите си. Страната, която казва „Уволнен си!“, а в думите ѝ „уволнение“ може да значи много неща.

По-често трудовите договори с изпитателен срок се уговарят в полза на работодателя, което означава, че в рамките на изпитателния срок той има право да прекрати договора на служителя, без да посочи причина, но служителят няма това право. Работодателят може да освободи служителя – например при намаляване на работата, при съкращаване на щата, при отказано повишение, при отказано преместване на друга работна локация. Поне е срещу обезщетение. Често работодателите освобождават служителите си, казвайки им, че ги уволняват, а всъщност връчвайки им да подпишат собственото си предизвестие или пък споразумение за прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие. В последния случай, който не чете внимателно и избгява да знае правата си, губи голямата част от възможностите си на трудовата борса.

Съвсем друга хипотеза дисциплинарното уволнение, което представлява наказание за конкретния провинения на служителя и което може да се обжалва пред съд, ако законова процедура за налагането му не е спазена.

Въпреки че трудовият договор на служителя може да приключи по няколко начина, в разговорната реч думата „уволнение“ се използва като общ термин за всички тях.

Уволнение означава, че вашият работодател е прекратил работата ви против волята ви, често за нещо, което сте направили грешно, или просто защото не си пасвате като стилове на работа.

Сред факторите: Качеството на вашата работа не отговаря на фирмения стандарт; не уплътнявате работното си време, допускате прекалено много грешки, не се вписвате в така наречените фирмени ценности, не изпълнявате работните си цели.

Ако сте били уволнени, това може да бъде травматично лично и кариерно преживяване. Обаче може би е било извън вашия контрол. По-често е така.

За да продължите напред и да си простите преживяното уволнение, експерти по наемане разкриват как да се освободите от чувството за вина и да гледате напред. Ще се питате как да намерите нова работа бързо, как да изкарате пари междувременно, как да не позволите на този момент от трудовата си биография да афектира впечатленията на бъдещите ви работодатели негативно. Но трябва да се питате и още нещо, което се често се пропуска – как вие самите да „оздравеете“ от това.

Как се преодолява личното отхвърляне?

Хората трябва да си простят, защото това е решаваща стъпка в лечебния процес, твърди психотерапевтът Николет Леанца. Ако продължите да се вините за претърпяното уволнение, всъщност ще ви стане по-трудно да се учите от грешките си и да се самоусъвършенствате.

За да премине чувството на вина и липса на собствена стойност, човек има нужда да промени собствения си наратив по отношение на преживяното. Осъзнаването, че уволнението не е отражение на собствената стойност или способности е от ключово значение. Самоопрощението идва с осмислянето на едно уволнение повече като възможност за растеж.

Защо уволнението е травмиращо? Има ли типичен процес на скръб?

Уволнението често предизвиква набор от емоции като чувство на отхвърляне и провал. За много хора работата представлява не само източник на доходи. Тя може също да съставлява добра част от тяхната идентичност и цел. Ето защо може да бъде толкова травматично преживяване за един човек. Може да разклати представата му за собствената му идентичност.

А може да има и някои социални последици. Уволнението понякога носи стигма, която предизвиква допълнителна травма и изолация. Хората често преминават през процес на скръб. Той е доста подобен на петта етапа на скръбта, описани от Елизабет Кюблер-Рос.

Интензитетът на усещане за загуба варира значително сред хората. Ключова част от процеса на скърбене е признаването на болката от загубата. Едва след това можем да осмислим какво означава тя за нас. Чак после можем да променим негативните усещания за себе си. И да насочим нагласата си към това какво можем да научим от опита.

В този процес е важно да комуникираме със свои близки, които имат сходен опит.

Вижте още: “Тихото уволнение” – жлъчният начин на работодателя да ви покаже вратата

Внезапната неочаквана загуба на доход също може да бъде травматична. Потенциалната раздяла с досегашния стандарт на живот също може да причини скръб, отбелязва Брадли Т. Клонц. Той е основател на Института по финансова психология в бизнес колежа в Боулдър, Колорадо.

Загубата на доход може да включва чувство на недоверие, гняв, вина и тъга, твърди той. Това е напълно нормално. Но ако започнете да изпитвате значителна тревожност, депресия или нарушение на съня, важно е да посетите специалист.

За да възстановите увереността си след уволнение, има три неща, които можете да направите. Да осмислите преживяното, да направите обективна оценка и да започнете начисто.

От ключово значение е да се осмисли преживяното от случилото се – а не да се укорявате заради уволнението – и да научите необходимите уроци. Дори да са трудни за вас. На следващо място, не следва да свързвате собствената си стойност единствено с работата. Помислете какво можете и какво не можете. За какво се гордеете със себе си и какво можете да направите по-добре.

Накрая идва най-трдуното. Пренастройването на мисленето към устойчивост и поставянето на цели, които да помогнат за стартиране на процеса на търсене на работа. Това трябва да се случи, за да възстанови човек увереността си.

Важно е да си простиш. За да продължиш напред, е необходимо самоопрощение.

Определянето на дневна рутина и график за себе си също може да помогне да останеш в крак с процеса на търсене на работа. Самообвиненията единствено държат човек в капана на усещане за безизходица. Състраданието към себе си, от друга страна, е основата за прошката. След пренастройването към по-положителна нагласа е време за уведомяване на мрежата от социални контакти, че търсиш работа.

Междувременно е добър момент да усъвършенстваш уменията си за интервю за работа и да проучиш новостите в своята сфера. Колкото по-скоро, толкова по-добре.

Не е за подценяване и идеята за среща с кариерен консултант. Някой, който може да помогне за проучване на комбинацията между възможности и интереси. А дори и с чисто практически аспекти, като актуализиране на автобиографията.

Вижте още:

Ако жена ви най-после започне да мисли за себе си – покрепете я