Що е то феминистка стачка и как го правят в Исландия

| от MamaMia |


Разликата във възнагражденията между мъже и жени е тема, която буди много и различни въпроси, мнения и реакции. Според по-консервативно настроените автори, това е въпрос на договаряне и е справедливо всеки да изкарва толкова, колкото може да „спазари“. Това до голяма степен ограничено разбиране е и причина темата понякога да буди реакции на смях или гняв, когато се коментира в медии и социални мрежи. За обществата, за които социалната справедливост е приоритет, този комплексен проблем може да се превърне и се превръща в причина за масови обществени движения. През последните дни наблюдаваме това да се случва в Исландия.

Жените и небинарните хора в Исландия, включително министър-председателят на страната, обявиха стачка във вторник в знак на протест срещу разликата в заплащането на жените и мъжете.

Призивът на организаторите към жените бе да спрат  както платената, така и и неплатената си работа за цял ден, включително гледането на деца, домакинските задачи и отговорностите, свързани със семейството и дома, които често се пропускат в уравнението, когато говорим за труд и за принос. Хиляди жени се събраха на Арнахьол, хълм в столицата на страната Рейкявик. Десетки други тематични събития бяха проведени в цялата страна.

Жените печелят около 21% по-малко от мъжете, според организаторите, а по-ниските заплати в Исландия са най-отчетливи сред жените имигранти, хигиенните работнички и заетите в сектора на работата с деца и с възрастни хора.

По думи на министър-председателя на Исландия, Катрин Якобсдотир, „международното хуманитарно право трябва да бъде спазено, страданието трябва да спре сега и човечността трябва да надделее“.

Това е седмият път от 1975 г. насам, когато исландските жени излизат на стачка, въпреки че във вторник се отбелязва първата 24-часова стачка оттогава. Повече от 90% от жените стачкуват през 1975 г. Тогава това проправя пътя на Вигдис Финбогадотир да стане първата избрана жена президент в света.

Следващите стачки в страната се случват през 1985, 2005, 2010, 2016 и 2018 г. в знак на протест срещу разликата в заплащането на жените и мъжете, срещу сексуалното насилие и в подкрепа на движението #MeToo.

„Активизмът за равенство промени исландското общество към по-добро и продължава да го прави днес“, коментира президентът на Исландия Гудни Йоханесон.

Елиза Рийд, автор и съпруга на Йоханесон, припомня стачката от 1975 г. в призива си за отсъствие от офиса във вторник.

„Почти половин век по-късно равенството все още е далеч от постигането, затова е хубаво да си припомням“, споделя тя. „Затова няма да отговарям на имейли днес. Може да очаквате да се чуем утре, когато се върна на работа.“

Стачката беше организирана от групи, включително Исландската феминистка инициатива, жените във филмовата индустрии и технологиите и Delta Kappa Gamma Society International.

Мъжете се насърчават да заместват жените в тяхно отсъствие на работа и у дома. „​​Тези, които могат, трябва да разчитат на бащи или други роднини от мъжки пол да се грижат за детето/децата за този ден“, призовават организаторите. „Не всяко дете има баща и не всички бащи присъстват, разбира се. Освен ако не е посочено друго, децата са добре дошли на демонстрации и срещи.“

Вижте още:

Датски университет ще изучава Бионсе и „черния“ феминизъм