Кое определя едно населено място като град?
Какви са характеристиките на града и по какво се отличава от останалите селища?
На тези въпроси търсят отговор учените от Българската академия на науките в рамките на дискусия, която започва днес, 4 юли, в 13:00 часа в зала "Акад. Иван Евстратиев Гешов" в София.
Към днешно време поне половината от населението на Земята живее в градове.
Исторически погледнато обаче случаят невинаги е бил такъв. Нещо повече, отвъд определението за приблизително постоянно и добре организирано селище с голямо население, значението на понятието "град" остава твърде относително.
Кога е време едно селище да стане град?
"Град" единно понятие ли е или се среща вразлични форми, а оттам се нуждае и от различни дефиниции в зависимост не само от времето и пространството?
Неслучайно принципът "Градският въздух прави човека свободен" се появява в хартите на емблематичните немски градове Шпайер и Вормс.
Макар Индустриалната революция да превръща градовете в производствени центрове, в наши дни те се превръщат в основните средища на модерните национални държави.
Какво е мястото и значението на градовете днес, и какво ще бъде утре, се питат учените.
Дискусията е част от проекта "Исторически хамелеони", който се реализира от Института за балканистика с Център по тракология при БАН и научната инфраструктура КЛаДА.БГ.
Проектът си поставя за цел да предизвика дискусия в научната общност относно значенията и начина на използване на ключови понятия - като това за града, да ги извади извън обществения, културния, политическия и особено на времевия контекст и да им даде нови дефиниции.
А вие какво мислите?