Започна лятното училище за историите в лагера в Белене с тема "Защо ни е да помним?"
От 30 юни, понеделник, за осма поредна година започна лятното училище за ученици и студенти за изучаване на историите в лагера "Белене" и историята на комунистическия режим.
Тази година в заниманията ще се включат 24 участници от цялата страна.
Всяка година за училището кандидатстват десетки младежи.
Програмата е наситена, включва теми като идването на власт на комунизма (вкл. периода преди 1944 г.), ролята на Държавна сигурност, асимилационната политика срещу мюсюлманското население, историята на лагера в Белене, среща с оцелял от репресиите, както и посещение на самия лагер на остров Персин.
Лектори и участници в лятното училище ще бъдат водещи авторитети в областта и общественици като Борислав Скочев, проф. Веселин Янчев, проф. Даниела Колева, Захари Карабашлиев, доц. Михаил Груев, проф. Момчил Методиев, проф. Христо Тодоров, Ширин Ходжева и други.
В дискусиите ще се включат и представители на организатора от Софийска платформа - Луиза Славкова и Борислав Димитров.
Лятното училище е част от цялостната визия на "Софийска платформа" за развитие на лагера в Белене не само като място на памет, а и като дестинация за исторически туризъм на посетители от България и чужбина.
Виждането на фондацията е, че лагерът може да се превърне във важен център за учене и изследване на миналото на комунистическия режим в страната. Познаването на историята на комунизма е важно условие за запазване и засилване на българската демокрация.
Конкретните стъпки за развитие на бившия лагер в Белене включват и поддръжката на инфраструктурата; издирване и съхраняване на още артефакти и архиви; осъществяване на изложби; поставяне на паметни знаци и мемориал; улесняване на достъпа на посетители.
Всичко това ще спомогне място да се отвори за критичен разговор и да се насърчи всеки гражданин да поеме лична отговорност за изграждането на демократично бъдеще.
Лятното училище "Защо ни е да помним?" ще продължи до 5 юли.