Какво липсва във връзката ви? Доверие? Добра комуникация? Уважение? Емоционална близост? Интимност? Или... нищо от избореното? Ако е последното - честито, вероятно сте една от малкото двойки, които не само изглеждат щастливи отстрани, но и се отличават с голяма и дълбока хармония.
Е, в повечето случаи нещата не са толкова прости. Ако отношенията между вас и партньора ви повече наподобяват несигурно балансиране между сигурност и пълен хаос, между разбирателство и абсолютно неразбиране, това може да е знак, че трябва да се отдръпнете и да преосмилите нещата.
Може би ще ви е интересно да разберете още, че има няколко "конника на Апокалипсиса Развод":
Дори и най-успешните връзки минават през предизвикателства, но някои проблеми са по-трудни за разрешаване от други. А има и "червени линии", които, веднъж прекрачени, означават само неизбежен (макар и отложен) край на връзката.
Според лицензирания консултант по отношенията Джеф Гентър (TikTok: @therapyjeff и Instagram: therapyjeff) нещата, за които трябва да внимаваме във всяка една връзка, са около 5. Според неговия опит, споделен пред GLAM, тези пет проблема действат като сериозни убийци на отношенията. Наличието им със сигурност диагностицира, че каквото и да си мислите или въобразявате, вашите отношения са се запътили към дъното. А може би в крайна сметка партньорът просто не е подходящия за вас.
1. Живот като съквартиранти: постоянно пренебрегване на малките жестове
Един от признаците, че връзката е в разпад, е когато отношенията изгубят интимността си и започват да придобиват вид на съквартирантство. "С течение на времето, ако престанете да показвате малките жестове на привързаност - като комплименти, флирт, докосване или прекарване на качествено време заедно - все едно сте се превърнали в съквартиранти, които просто се засичат в коридора", обяснява Джеф Гентър. "Това създава значителна пропаст помежду ви, поради което не чувствате стимул да поправите отношенията си. Или може би вече сте продължили емоционално напред..."
Ето и мъжката гледна точка:
Всички двойки рано или късно изпадат във фазата на съквартиранта, след като съжителстват известно време заедно. Но ако осъзнаят това и се опитат да поддържат здравословно ниво на интимност и да си отделят време заедно и се стремят да не забравят романтичните жестове, за да държат искрата жива - има надежда. В противен случай следва липса на загриженост за другия. Ако и двете страни са се отказали или смятат, че не си струва да полагат усилия за отношенията си, връзката може би е достигнала точката на разпад, след която няма връщане назад.
2. Отново и отново: повтарящи се спорове за едно и също и до безкарайност
Кавгите и разногласията са нещо напълно обичайно за повечето отношения. Но ако усещате, че се въртите в кръг и се карате по едни и същи въпроси, явно отношенията са наникъде. Честите неразрешими спорове, при които едни и същи проблеми се дъвчат отново и отново, без да им бъде отговорено или да бъдат поправени, водят до дълбоко вкоренено негодувание, презрение и емоционално изтощение. "Това означава, че дори дребните разногласия предизвикват усещането за "пак ли започваме", последвано от приключване на общуването и оттегляне", смята и консултантът.
Понякога разводът е единственото правилно нещо:
С други думи, ако всички конфликти водят до това, че единият (или и двамата партньори) се затваря в себе си или се чувства засегнат, всеки спор става непродуктивен, което води само до допълнително озлобление и презрение. Така се създава нездравословен цикъл, който с времето става труден за преодоляване и води до неудовлетворени нужди и постоянно напрежение. В този момент продължаването на връзката може да се окаже безсмислено, тъй като емоционалният път, който трябва да се измине, за да се поправят нещата, започва да изглежа непосилен за извървяване.
3. Вечното бягство: вътрешен (едностранен) стремеж към независимост
"Понякога партньорът желае свобода извън връзката. Често това не е свързано с неадекватността на другия, а е по-скоро стремеж към лично пътуване и себеопознание", казва Джеф Гентър. Генерално нуждата от независимост в рамките на една връзка е нормална и здравословна - до известна степен. Но когато желанието за свобода на единия партньор води до това, че той започва да се чувства задушен или заседнал, това неминуемо се отразява на връзката.
Когато партньорът ти не те привлича повече:
Вярно е, че често партньорът, който търси независимост, може все още да обича половинката си, но тази нужда го води до усещане за капан. А това създава трудно преодолима пропаст между двамата и непримирими различия. Ако желанието на индивида за независимост произтича от по-дълбок проблем, на който не се обръща внимание, или ако другият партньор продължава да се чувства пренебрегнат, е ясно, че нещата излизат от баланс. Тогава единият просто не може да осигури на другия повече пространство, за да реши проблема си.
Затова, ако някой се чувства "в капан" във връзката, приключването на отношенията със сигурност е единствената реална възможност за изход.
4. Интригата: третият в играта
Удивително е колко много хора не си признават, че вкарването на "трети в играта" обикновено е сигнал за край на отношенията. Особено, ако става дума за емоционална нужда, която не е задоволена в настоящата връзка. "Развиването на чувства към човек извън настоящата връзка обикновено е сигнал за неудовлетворени емоционални нужди", смята Гентър. Възприемано като сериозно предателство, вкарването на "трети" подкопава доверието и прекъсва емоционалните връзки. Обикновено фатално.
Постигането на взаимно доверие между партньорите не е лесна задача, тъй като е необходимо време за изграждането му. Липсата на доверие, което е ключов стълб на всеки съюз, е достатъчна, за да сложи край на една връзка.
Ужасът "изневяра":
За повечето хора предателството (третата страна) може да разруши това доверие, а произтичащите от това щети да се окажат твърде тежки за понасяне. Ако доверието никога да не се върне, може да се заживее в атмосфера на токсична връзка, в която единият или и двамата партньори изпитват неприязън към другия. "Пренасочването на привързаността към някой друг поправянето на първоначалната връзка изключително трудно, ако не и невъзможно", смята Гентър.
5. Всеки нанякъде: емоционално, духовно, интимно отдалечаване
Връзките често се променят с течение на времето, но защо се случва това? Според Джеф Гентър "понякога партньорите просто се отдалечават един от друг, което води до неочаквани промени в отношенията... С развитието на хората техните интереси, убеждения или нужди могат да се разминат, което да доведе до несъвместимост. Често това не е по вина на никого и може да бъде непредвидимо, но може да означава, че не е останало достатъчно, за да се задържат отношенията". Трудно е да се скъси дистанцията и да се възстанови емоционалната връзка, когато и двамата са се отдалечили твърде много.
Още за връзките: