Уважението и зачитането на другите се изгражда в ранна детска възраст, а стереотипите, основани на полов признак, са широко застъпени сред хората и се предават с поколенията. От съвсем малки децата се учат как да се държат като „момчета“ или „момичета“, какво трябва да правят или да не правят, кои са „женски“ играчки и кои „мъжки“, кои са игрите за „момичета“ и кои само за „момчета“, кои са „женските“ цветове и кои „мъжките“.
Разбира се, двата пола са различни. Няма как да пренебрегнем този факт, нито може да очакваме, че ще се постигнем абсолютно равенство. Това, върху което е добре да се замислим, обаче е какво ни мотивира – в чисто човешки смисъл – да използваме слабостите на другия пол в своя полза и най-вече – за да нараним? Вярвам, че няма родители, които умишлено да възпитават децата си да бъдат насилници, но как тогава те се превръщат в такива?
Според статистиките мъжете в по-голяма степен проявяват физическо насилие над жени. Ето защо тази статия ще насочи вниманието ви и ще обобщи няколко основни стъпки как да отгледаме момчета, толерантни и уважаващи различието на другия пол:
Едно от важните неща за развиването на толерантно отношение към различието на другите хора е разбирането. Ето защо ние, като възрастни, носим отговорност да помогнем на децата да се приемат и харесват такива, каквито са, независимо от постиженията, които имат. Това само по себе си е гаранция, че ще се осланят на много по-малко стереотипи и ще бъдат щастливи личности като възрастни.
В този контекст мъжкото участие и пример в живота на децата е особено важен!
*Текстът е от страницата на Национална кампания „Да бъдеш баща“
„Да бъдеш баща“е национална кампания на8водещи български НПО. Целта е мъжете да се включат по-активно в грижата за децата, което доказано води до добруването и на децата, и на мъжете, и на цялото семейство. През годините над 300 организации от цяла България са станали част от кампанията.
„Да бъдеш баща“е част отсветовната инициатива за бащина грижа MenCare Global.Кампанията представлява България заедно с повече от 45 държави на 5 континента, в които се случват различни инициативи, които подкрепят с дела идеята таткото да е близо до своите (вечно порастващи) деца.