Има три ключови думи, които казваме сами на себе си. И те ни владеят

Дори малки промени във вътрешния диалог могат да променят живота ни
Снимка: iStock

Да променяш физическата действителност е трудно. Доста по-лесно е, вместо това, да променяш психическата действителност - онази, която се случва в общуването и социализацията. А най-голяма власт можем да приложим върху собствената си, вътрешна, психологическа действителност. Там имаме и най-голям шанс да наложим промени, които в последствие да променят отношенията с околните, социализацията ни и самото ни положение в обществото.

Тъмната страна на позитивното мислене:

Истории

Уви, когато става въпрос за лична промяна, повечето хора се фокусират върху поведението: повече упражнения, по-здравословно хранене, поставяне на по-големи цели.

Но според някои психолози истинската трансформация не започва с действия. Тя започва с начина, по който говорим със себе си - вътрешния диалог, който тихо, но мощно оформя представата ни за себе си.

В основата на този диалог са три от най-мощните думи на всички езици: "АЗ", "СЪМ" и "МОГА".

Вътрешният диалог на всеки един човек програмира собствената му представа за себе си като същевременно определя бъдещето му. Изявленията "Аз съм" и "Аз мога" са мощни инструменти за лична трансформация, а промяната на вътрешния диалог (този на нас самите със себе си) е в основата за трайна промяна на личността и поведението.

Накратко - това са изводите от опита на д-р Дженийз Вилхауер, психолог от Калифорния и автор на книгата: "Мислете в бъдещето, за да се развивате: Как да използваме силата на мисловното очакване, за да преодолеем миналото си и да преобразим живота си" ("Think Forward to Thrive: How to Use The Mind's Power of Anticipation to Transcend Your Past and Transform Your Life"), които тя публикува в статия за Psychology Today.

На български СЪМ е основният спомагателен глагол, заедно с ЩА, с което директно изразяваме искане, желание.

На английски и на много други езици спомагателен глагол е и МОГА.

Още:

Истории

Независимо от граматическите различия обаче, едно е ясно: тези три думи са толкова мощни, че всичко, което поставяте след тях, се превръща в директен код в операционната система на ума ви, пишe д-р Вилхауер.

Според нея, ако изразяваме този код достатъчно често, той ще ни помогне да се превърнем в това, което вярваме, че сме:

"Аз съм способен"; "Аз не съм обичан"; "Аз мога да се променя"; "Не мога да се справя с това"...

Всички послания, поднесени по този начин пред нас самите, имат огромна тежест. Ако си ги повтаряме често, с течение на времето те се превръщат в основата на нашата самооценка - мисловната представа, която имаме за това, което сме. И тази самооценка определя почти всяко наше решение.

Тежеста на самоооценката

Психолозите определят самооценката като организиран набор от убеждения и възприятия, които човек има за себе си. Самооценката включва най-различни послания, които предаваме сами на себе си - от "Аз съм умен" или "Не съм добър с хората" до "Аз съм издръжлив" или "Винаги обърквам нещата". Тези послания се превръщат в наши убеждения и в течение на времето действат като вътрешен план, който определя емоционалните ни реакции, избори и поведение.

Изследванията показват, че самооценката не е статична; тя е динамична и пластична, особено когато осъзнаем факторите, които я формират.

А един от най-влиятелните фактори е езикът - особено многократната употреба на твърденията "Аз съм" и "Аз мога", които приемаме за истина.

За ниското самочувствие:

Пред огледалото

Вътрешният диалог е ключов

Вътрешният ни диалог е разговор, изпълнен с послания към самия себе си, саморазговор. Чрез него ние разказваме личната си история и маркираме параметрите на поведението си. Всеки път, когато си мислим: "Не мога да се справя" или "Не съм от онези, които успяват", ние затвърждаваме идентичност, която смятаме, че е най-близка до състоянието ни. Но, ако се повтарят, с течение на времето тези послания изкристализират и създават пълна концепция за нас самите.

Проучванията са установили, че лицата, които използват позитивни саморазговори, имат по-добро самочувствие, устойчивост и се справят по-успешно в живота в сравнение с тези, които използват негативни саморазговори. И обратното, постоянният негативен вътрешен диалог може да затвърди ограничаващите убеждения и да затрудни виждането на нови възможности за себе си.

Ето защо това, което идва след "Аз съм" или "Аз мога", е от толкова голямо значение. То не е просто изявление - то е план за човека, в когото се превръщаме.

Променяме собствената представа за себе си чрез промяна на вътрешния разказ

Ако искате да промените представата си за себе си, трябва да започнете със съзнателна промяна на вътрешния си разказ, на онова послание, което постоянно казвате сами на себе си. Това не означава безсмислено да повтаряте твърдения, в които не вярвате. Това означава съзнателно да създадете по-полезна за вас самите и по-достоветна история за това кои сте - и в кой се превръщате.

Изследванията на техниките за когнитивно преструктуриране, които са основен компонент на терапии като когнитивно-поведенческата терапия и насочената към бъдещето терапия (future directed therapy), показват, че преформулирането на начина, по който интерпретираме преживяванията, може да доведе до значителни промени в самооценката и емоционалното здраве. Когато преосмисляме изрази като "винаги се провалям" в, например: "уча се как да успявам", отваряме вратата за нов начин на поведение и съответно - за нови резултати.

Още:

Истории

Историите, които разказваме на себе си, определят действията, за които вярваме, че са възможни.

Човек, който вижда себе си като "недостоен", може дори да не се опита да кандидатства за повишение. Някой, който вярва, че е "устойчив и адаптивен" ще подходи към същото предизвикателство с решителност и любопитство.

С други думи: променяйки вътрешния си наратив, действително променяме живота си.

Практически стъпки

Ако искате да промените представата си за себе си, ето четири силни стратегии, с които да започнете да променяте вътрешния си диалог:

- Осъзнайте типичния начин, по който разговаряте със себе си.

Обърнете внимание на повтарящите се твърдения, които правите за себе си. Дали те ви дават повече сила или ви ограничават? Това, което казвате многократно, се вгражда във вашата концепция за себе си.

- Използвайте ключови фрази, за да затвърдите идентичността си.

Обърнете внимание на твърденията, които следват след "Аз съм" и "Аз мога". Тези фрази оформят начина, по който възприемате себе си, и това, което смятате за възможно. Изберете език, който подкрепя версията на човека, в който искате да се превърнете.

- Подлагайте на съмнение личните си негативни истории.

Когато се уловите, че говорите сам на себе си ограничаващо, запитайте се: "Наистина ли това е вярно? Или това е просто стара история, която съм приел, без да се съмнявам?" Оспорването на тези предположения е от решаващо значение за създаването на пространство за изграждане на нова идентичност.

- Създавайте и поддържайте нови послания към себе си по прост начин.

Създайте прости, правдоподобни твърдения, които отразяват това, което искате да станете. Например променете твъдението "Хич не ме бива в общуването с хората" на "Уча се да общувам с хората". След това потърсете реални доказателства - от настоящи или минали преживявания - които подкрепят новата ви история. Може би си спомняте за момент, в който сте намерили нов приятел, ръководили сте групов проект или сте помогнали на някого да се почувства разбран. Привързването на новата ви идентичност към реални преживявания я прави по-автентична и укрепва невронните пътища, свързани с това убеждение.

Запомнете: вашата лична самооценка определя всичко: мечтите, страховете, успехите и неуспехите ви. Тя не е нещо, с което се раждате, нито пък нещо, с което сте закърмени. Тя е нещо, което създавате - дума по дума, мисъл по мисъл, история по история.

Езикът, който използвате, особено думите, които следват "аз съм" и "аз мога", има силата да ви заключат в стара идентичност или да отворят вратата към нова. Всеки път, когато избирате думи, които отразяват това, в което искате да се превърнете, вие прекроявате плана на живота си.

Промяната на представата за себе си не означава да се преструвате, че сте някой, когото не чувствате, че сте. Става дума за това да признаете, че имате силата да бъдете нещо повече от старите истории, които сте си разказвали.

Започнете с вътрешния си диалог. Там започва истинската трансформация.

Още:

Истории

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни