40 500 са постъпилите сигнали за домашно насилие до септември 2024 година – почти толкова, колкото е населението на Казанлък.
Представете си цял един град, в който хората са жертви на насилие.
До края на годината тя ще нарасне и ще достигне размерите на още по-големи български градове като Разград, Силистра и Монтана…
Броят на издадените заповеди за защита се очаква да премине бройката от 6000, а близо 70% от тях ще бъдат за незабавна защита.
По европейските стандарти – на 10 000 души трябва да има осигурено едно място. Това означава, че центровете в страната трябва да бъдат 28. Те са общо 12 с капацитет на местата под 200.
Данните са предоставени от д-р Благородна Макева, дългогодишен консултант на хуманитарни и неправителствени организации по въпроси, свързани с правата на детето, домашното насилие и насилието, основано на пола, сред които УНИЦЕФ, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и БЧК. Днес тя е водещ преподавател в новооткритата магистърска програма „Защита от домашно насилие“ на Академията на МВР.
Потърпевшите все повече вярват, че ще намерят помощ и подкрепа, а даването на гласност на случаи на домашното насилие, окуражава все повече жертви да съберат смелост и да се защитят.
Шокиращият брой на потърсилите помощ ни разкрива само малка част от общата картина: обективно мащабът на българите, живеещи в среда на насилие е не просто голям, а чудовищен. Косвените жертви на домашното насилие са децата, които живеят в част от тези хиляди български домове.
Порочен кръг, който завърта поколение на поколение и се установява като модел на поведение.
Жените са бити – и те си мълчат, защото да се оплачеш е срамно. Мъжете бутилират чувствата си и не показват, че нещо ги мъчи, за да не пропукат представата, че трябва да бъдат непоклатими. И това се предава от баща на син, от майка на дъщеря.
Дали ако единият партньор определя начина на обличане на другия, следи телефона му, ограничава достъпа му до собствените финанси, отделя го от близките му, е насилник? Дори да няма физическо насилие?
Отговорът е: да.
Синините, които прикриваме с грим, дрехи с висока яка, дълги ръкави, за сметка на перфектни снимки в социалните мрежи, рушат живота ни. За някои това се случва бавно и с години. За други е въпрос на един последен фатален удар, след който научаваме името на жертвата в новините.
Често гледаме прогнозата за времето, за да знаем дали да си вземем чадър или шапка. Да внимаваме ако излизаме в поледица, или в жега. Да приберем саксиите от первазите ако се очаква бурен вятър.
Но има ли код, който да ни предупреди, че над безоблачното, както често ни се струва небе, когато сме влюбени, може да се окажем в окото на буря, от която изглежда, че няма измъкване?
Да. Винаги има какво да направим и за какво да внимаваме.
Те ни посочват кои са сигналите в началото на всяка една връзка, които те са пренебрегнали. Посочват кои са поведенческите модели, които няма как да бъдат оправдани. Те са потърсили помощ в различни организации и благодарение на волята си, са успели да върнат обратно живота си.
Разказите на оцелелите от домашно насилие оживяват с гласовете на едни от най-талантливите български актьори: Яна Маринова, Весела Бабинова, Алек Алексиев, Мария Сотирова, Августина-Калина Петкова и Ярослава Павлова.
Основната цел на проекта е да информира за проблема.
И е добре да бъдем информирани кое поведение не може да бъде оправдано. Чуйте историите или ги споделете на близък, който може да има нужда от тях.
Екипът на проекта се срещна с реални жертви на домашно насилие, които дават “изпитани” съвети на кои поведенчески модели е добре да се обърне внимание, преди да се е стигнало до първия шамар, както и какво се случва ако човек остане във връзката след него.
Фондация “П.У.Л.С.” е сред организациите, които помагат на хората, изпаднали в беда. Ако вие или ваш близък имате нужда от помощ, освен да подадете сигнал на телефон 112, можете да потърсите съвет и подкрепа тук:
Телефон:. 076 60 10 10 (денонощно)
0899 100 245 – всеки работен ден от 10 до 17 ч. за Кърджали
на email: pulse.women@gmail.com
Или като попълните формата тук.
Можем да помогнем на Фондация “П.У.Л.С.”, която осигурява кризисна помощ, превенция и подкрепа, като подобрим условията за живот в кризисния център.
Това можем да направим с дарение:
IBAN: BG54UNCR96601084291413
BIC: UNCRBGSF
Получател / Титуляр: Фондация П.У.Л.С.
Банка: Уникредит Булбанк
и текст DMS PULS на номер 17 777
Последвайте страниците на КОД СИНЬО във Фейсбук и Инстаграм.
*Проектът “Код синьо за цялата страна”е осъществен с финансовата подкрепа на „Национален фонд култура“ в направление „Социално ангажирани изкуства“ и се разпространява в социални мрежи и Storytel.
Вижте още: