На баба ти...плетките

Над 60 милиона души по света се занимават с плетене като хоби или като професия
Снимка: iStock

Една тенденция устойчиво си пробива път и става все по-популярна не само у нас, а в целия свят.

За наша изненада, това се оказва плетенето.

Проучване на The Crafts Council от 2021 г. установява, че 25% от хората на възраст межде 16-24 години са се занимавали с някакъв  занаят по време на пандемията, а плетенето и шиенето са сред най-популярните избори.

Причината за възхода на плетенето обаче не е само пандемията.

В него младите - и не толкова младите хора намират не просто хоби и средство за справяне със стреса, а и възможност да покажат знания и умения, които са различни и носят личен елемент, защото  за разлика от много други занимания, то изисква време и внимание, знания, сръчност и практика.

През 2025 г. над 60 милиона души по света се занимават с плетене като хоби или като професия, показват данни от февруари т.г.

Повече от 20 000 магазина за прежди и занаятчийски магазини работят в световен мащаб, като онлайн пазарите отбелязват 30% годишен ръст на продажбите поради влиянието на социалните медии.

Един от основните двигатели на пазара е нарастващото търсене на устойчиви влакна, като потребителите все повече предпочитат органични, естествено боядисани и етично произведени прежди.

За голяма част от младите хора носенето на ръчно плетени дрехи носи и характер на социален протест - тих, но осезаем акт на съпротива срещу свръхпроизводството, бързата мода и консуматорството.

Да си изплетеш пуловер сам означава не само да демонстрираш умение, а и да отделиш време, да избереш качество, грижа и уникалност, вместо евтини, масово произведени дрехи.

Плетенето вече не е само традиционен занаят и умение, на което баба ви е държала да ви научи - превърнало се е в глобален икономически и социален феномен, отчитат икономистите.

Тази промяна не е просто носталгия, а комбинира търсене на смисъл, устойчивост и общност.

Дори в TikTok плетенето се превръща в тренд: хаштагът #knittok има над 400 млн. гледания, като много от популярните създатели са Gen Z и милениали.

Младежите си организират онлайн или наживо срещи за "knit & chat", споделят техники, вдъхновение и помощ помежду си.

Оказва се, че в свят на технологии и бързи резултати, именно плетенето предлага ритуал, смисъл и принадлежност.

Деница е млада майсторка от Велико Търново, която съчетава традиция и модерност - започнала е още от детството, научена от баба си, а по-късно е стартирала свой YouTube канал за плетене на една кука.

"Плета още от ранно детство, научи ме моята баба преди повече от 30 години... Благодарение на YouTube се научих да плета и на една кука. Години по-късно това ме амбицира да създам и моя канал с уроци по плетене в YouTube специално за българската аудитория", разказва тя.

"Когато плета, си мисля за баба ми. Усещам, че нещата, които са били ценни за нея, вече имат място и в моя живот", споделя 22-годишната Ралица, студентка по културология в София.

"Плета, защото ми писна да купувам дрехи, които се развалят след два пранета", казва Кевин, 19 г., активист от Берлин.

Психолозите потвърждават, че плетенето намалява тревожността, подобрява концентрацията и дори действа като форма на медитация.

Никога не е късно човек да започне да учи ново знание или умение.

Каквато и да е мотивацията, плетенето явно устойчиво намира място в днешния бит, мода и дори социален живот.

Така че, ако баба ви ви предложи да ви научи да плетете - не бързайте да отказвате, това може наистина да се окаже умението на утрешния ден, което ще спаси света.

А ако не успее - поне ще го снабди с красив шал.

Истории Извън гнездото

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни