Социалните медии и платформи са навсякъде: Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, YouTube, Snapchat, TikTok… В тяхната „игра“ участва вече почти цялото световно население, независимо дали доброволно или под социален натиск. Понякога общественото настояване да имаме акаунт в дадена платформа е толкова голямо, че няма как да се противопоставим. Истинските аскети днес са хората, които нямат профил в никоя социална медия. Често те се оказват изолирани и в реалния живот.
И ако ние, порасналите, просто трябва да участваме и да се представяме пред обществото – с профили, с мнения, със снимки или просто като им даряваме от нашето внимание – то какво остава за тийнейджърите? Върху тях натискът от социалните медии е 24-часов и ежедневен.
В тази връзка не можем да не се запитаме как всичко това се отразява на все още недоразвитата нервна система и крехка психика на подрастващите. В крайна сметка те са първите, които се сблъскват с новите платформи и изживяват позитивните и негативните им ефекти.
Затова и въпросът доколко социалните медии могат да навредят на здравето на тийнейджърите е ключов.
Статия за NewFolks.com се спира върху начините, по които социалните медии вредят на подрастващите, но като не пропуска и позитивите, които имат новите технологии. И в крайна сметка всичко опира до родителския контрол и комуникацията с детето. Много е важно родителите да поставят границите на използването на социални медии и да не спират наблюдението, поне докато децата не станат достатъчно зрели, за да контролират сами своята онлайн среда.
Негативната страна на социалните медии
Различни изследвания показват, че натискът да бъдеш онлайн може да има негативни последствия върху какво ли не: от настроението, до проблеми с развитието. Ето какви са проблемите при тийнейджърите:
Много изследвания се фокусират върху идеята, че повечето социални медии могат да влошат вече съществуващите депресивни и тревожни симптоми. И все пак много тийнейджъри познават много по-добре природата на социалните медии, отколкото техните родители и по-възрастните, които не са живели във времето на достъпния интернет. Затова и доста родители изобщо не са наясно какво се случва с поведението на децата им онлайн.
Какви са позитивните страни на социалните медии?
Не всичко в социалните медии е лошо. Тези платформи определено имат и плюсове, затова и няма да изчезнат скоро от нашето ежедневие. Ето някои очевидни плюсове:
Как да пазим тийнейдръжите в социалните медии
Вместо да забраняваме изобщо използването им у дома, като рискуваме тийнейджърите да влизат тайно в своите акаунти, е по-добре да развием реалистичен подход към социалните медии. Сега имате шанс да научите децата да използват интернет отговорно и да бъдат готови за света. Няма как да се върнем в дните преди интернет, затова и трябва да подготвим тийнейджърите да живеят в новите условия. Ето как да минимализирате вредите от социалните медии: