Премълчаваните тайни за връзката между Държавна сигурност и Църквата

Премълчаваните тайни за връзката между Държавна сигурност и Църквата
Снимка: Ciela

Нова книга разкрива каква е съдбата на Църквата в сянката на Държавна сигурност

Аналитичния и задълбочен труд на проф. Момчил Методиев "Разрушаване на общността" разнищва някои от дълбоките рани, нанесени от комунистическата намеса в духовния живот след 1944 година.

Новото и смущаващо актуално загалавие е част от утвърдената историческа поредица "Минало несвършено" на издателство "Сиела", съвместно с Института за изследване на близкото минало и вече може да се намери по книжарниците. 

Историческото изследване проследява съдбата на десет духовници - жертви на репресията, и петима сътрудници на службите, заемащи висши позиции в йерархията, за да разкрие дълбочината на подмяната, извършена под диктовката на тоталитарната държава.

В продължение на години, чрез задълбочен прочит на архивите на Държавна сигурност, проф. Методиев реконструира една от най-деликатните и премълчавани области на комунистическата намеса - вътрешния живот на Българската православна църква.

"Разрушаване на общността" аргументира позицията, че административният произвол и оперативната намеса на Държавна сигурност водят до разкола в БПЦ през 90-те години, оставяйки трайни последствия за църковната и обществената тъкан.

Наред с това книгата отдава заслужено внимание и на онези архиереи, които въпреки натиска успяват да запазят автономията и достойнството на Църквата.

С характерната си аналитичност и документална прецизност, проф. Момчил Методиев представя както жертвите на системата, така и някои от знаковите агенти и оперативни работници, разкривайки механизмите, чрез които Църквата е била използвана, инструментализирана и обезсилвана.

Книгата е съществен принос в усилията за осветяване на близката история, като се отдаде дължимото на онези, които са отстоявали принципи - често с цената на кариера и репутация.

"Разрушаване на общността" не е просто историческа книга - тя е усилие за разбиране на раните, които продължават да кървят в тъканта на българското общество. И отворена покана към осъзнаване, памет и морална преценка, която остава болезнено актуална в съвременен контекст.

Снимка: Ciela

За автора:

Момчил Методиев е професор по история в Нов български университет, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура".

Научните му интереси са свързани с историята на комунизма в България с фокус върху архивите на Държавна сигурност и историята на Българската православна църква.

Автор е на монографиите "Нюйоркски митрополит Андрей. Биография, спомени, дневници" (2016), "Държавна сигурност - предимство по наследство. Професионални биографии на водещи офицери (2016, в съавторство с Мария Дерменджиева), "Между вярата и компромиса. Българската православна църква и комунистическата държава, 1944-1989" (2010) и "Машина за легитимност. Ролята на Държавна сигурност в комунистическата държава" (2008).

Истории В библиотеката

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни