Минусите да живееш сам

| от Лора Младенова |


Самостоятелният живот е образователно за всеки човек преживяване, което при правилна употреба дава възможност за съчетаване на полезното с приятното. Полезното е да опознаеш себе си и да се научиш на самостоятелност и отговорност в различни житейски ситуации. Приятното е да не зависиш от никого, освен от себе си, когато решаваш какво да вечеряш, кога си легнеш, дали ти се говори или мълчи днес, както и кого да поканиш на гости.

Вярвам, че всеки човек има нужда да поживее известно време сам, защото това е крайъгълен камък на личностното развитие.

Неслучайно обаче акцентирах върху правилната употреба на самостоятелното живеене – когато се прекали с продължителността му, то може и да има обратния ефект.

Научаваш се да слушаш само себе си дотолкова, че споделянето на живота с друг човек или други хора достига до ръба на невъзможното. А съжителството с друг човек е не просто крачка към сериозно обвързване или към създаване на семейство, която би могла да е щастлива и романтична и за двамата. То носи и редица чисто практически рационални ползи и елиминира някои от съществените минуси на живеенето сам. А те всъщност не са никак малко.

По-скъпо е да се издържаш

Говорим за режийните разноски. Сам или не, човек се нуждае от отопление през зимата, от светлина вечерно време, от зареждане на пералня, ползване на енергия за готвене, както и плащане на входни такси по местоживеене. Да не говорим за наема или кредита, чието ежемесечно покриване се налага на почти всички хора, извън късметлиите с наследствен имот. Разликата в общата стойност на месечните разходи между домакинство от един човек и домакинство от двама или повече е минимална.

Вижте още:

Когато обаче тези разходи се делят на две, това облекчава всички участници драстично в сравнение със спасяването поединично, всеки в свое собствено или наето домакинство. При съвместно съжителство по-откритите към комуникация двойки могат да вземат бюджетните си решения по начин, който максимално да ги облекчава, в зависимост от това кой изкарва повече и кой – по-малко пари.

Домакинските задължения са непосилни

Сам или не, човек трябва да чисти, да пере, да се погрижи за прехраната си и за текущите ремонтни дейности в дома. Освен ако не иска да живее като в кочина и да консумира само бърза храна – това устройства някои хора, но също омръзва и е временно решение. Ако работи на пълен работен ден и живее сам, човек обикновено следва да прекара поне единия си почивен ден в къщна логистика – да зареди хладилника за идната седмица, да се погрижи за хигиената на дома, да зашие скъсаната риза и подмени изгорялата крушка, да поправи вратичката на шкафа. На финала на седмицата на практика той се озовава с не повече от един изцяло почивен ден.

Вижте още:

Съжителството с партньор приблизително намалява тези нужди наполовина, просто защото има с кого да ги поделиш. Ако се извършва разумно, а не просто автоматично, деленето на отговорности може да се окаже и още по-облекчаващо. Например: вместо всяка отговорност да се дели на две, всеки да поеме такива, които са му присърце и да делегира на другия тези, които не са. Надали е възможно пълно съвпадение в нуждите и интересите, но все пак този, който умее и харесва готвенето, може да се заеме с него. Този, който разполага с автомобил, може да пазарува на едро, вместо другият да влачи торби на ръка. Който си почива психически, докато се занимава с хигиена, може да нарами прахосмукачката и да се заеме с почистването, докато любителят на ръчния труд отговаря за ремонтните нужди.

Мъчително е да боледуваш сам

Ако не непосилно, то поне е изключително тъжно и невинаги безопасно преживяване. От деца помним колко уютно може да бъде усещането да си останеш вкъщи от училище и мама да ти сготви супа и да ти прочете приказка, когато имаш температура.

Когато си възрастен и сам, се налага самичък да отговаряш и за прехраната си, и за закарването си на лекар и купуването на медикаменти, и за дома и ангажиментите покрай него. Не можеш да си дадеш истинска почивка, на практика се налага или да кръстосваш града болен и да сипеш зарази, или да лежиш насред мръсната си къща с порция поръчана отвън храна и без компания, която да те увери, че „горе главата, до ден-два всичко ще е наред“. Можеш да помолиш приятели, разбира се, и после да им върнеш жеста при нужда, но и това е до време.

Да не говорим пък за ужаса на всеки сам човек, че може да изпадне в напълно безпомощно състояние и да няма кой дори да разбере навреме и да повика линейка.

Отглеждането на животно или растение става изключително трудно

Просто няма кой да го нахрани или съответно полее, ако ти се наложи да пътуваш в командировка или по личен повод с приятели. Нито пък да те отмени, когато в тази конкретна сутрин имаш нужда да поспиш до малко по-късно, вместо още по тъмно да извеждаш куче. Тук отново важи аргументът за разходите по това да си стопанин, които също се редуцират наполовина, ако има с кого да ги поделиш. Когато сте двама, е по-лесно и да вземете животното със себе си на съвместно пътуване, тъй като не се налага да се превиваш сам и накачулен с животното, своя багаж и багажа на животното. И не излагаш на риск и себе си, и другите шофьори на пътя, като се разсейваш с домашния си любимец, докато шофираш, а той настоява да те близне по лицето и да скача по педалите на автомобила.

Бъдещето, в което всеки живее съвсем сам в своята собствена малка кутийка, която има да изплаща до края на живота си, не е твърде красиво. Освен това и се отразява на цените на имотите по начин, който не е щадящ към джобовете ни.

Що се отнася до нас самите, добре е в един момент да преценим кое е по-ценното за нас – дали да се научим да споделяме живота си с близък човек или хора, или в никакъв случай никой никога да не вземе да остави чаша без подложка на безценната ни маса и да влезе под душа точно когато на нас ни трябва.

Вижте още: