„Когато ме отнеха от майка ми, мечтаех само да я видя отново…“

| от Невидими животни |


„Когато ме отнеха от майка ми, мечтаех само да я видя отново… Довлачиха ме и ме захвърлиха тук сам…“

Сърцераздирателната история на един изпълнен със страх живот в изолация и зад решетки разказват през своите собствени емоции Асен Блатечки, Валерия Георгиева, VICTORIA (Виктория Георгиева), Дивна, EVA (Ева Георгиева), Ей Бо (Борислав Вълов), Здрава Каменова, Искра Донова, Марта Желязкова и Мирела Лилова.

Цял един живот, събран в минута. Това е историята на едно теле. Това е историята на всяко едно теле от стотиците хиляди, развъждани в клетки индустриални ферми.

Десетима влиятелни българи избраха да се поставят на тяхно място и да споделят света през очите им, a после да изразят с думите си призива на над 32 000 българи – да сложим край на клетките за телета в животновъдството.

Мини филмът „Моля ви, пуснете ме!“ е част от кампанията „Клетките са кошмар“ на организацията „Невидими животни“ за забрана на клетките за телета завинаги и преминаване към по-хуманната и същевременно икономически рентабилна алтернатива групово отглеждане, която всеки българин може да подкрепи на сайта www.bezkletki.bg.

Само в рамките на първите 12 часа от пускането си, “Моля ви, пуснете ме!” събра близо половин милион гледания и общо над 32 000 подписа на петицията.

„Болеше ме, много ме болеше“, описва певицата Дивна преживяването си по време на снимките. Тя разказва още, че „няколко дни преди снимките бях на Белмекен с приятели и там видях толкова много крави и телета на свобода, така, както трябва да бъде, както трябва да живеят. Бяха спокойни, спокойствие дадоха и на мен, и си припомних, че е възможно“.

Нейната колежка VICTORIA също е убедена, че телетата „трябват да тичат навън и да бъдат със своите майки, със своите приятелчета, и да бъдат просто щастливи“.

За съжаление, масовата практика по отглеждане в клетки, разпространена преди всичко в индустриалните ферми за млекодобив у нас, не изглежда така, и не съответства с препоръките на Европейския орган за безопасност на храните. Тя се отличава с изключителна жестокост, твърдят от „Невидими животни“.

Според актрисата Искра Донова „всеки един човек, който си представи дори за миг през какво преминават тези животни в тези условия, според мен би полудял.“

Новородените телета се захвърлят и затварят в малка клетка, едва надхвърляща собствените им размери, почти веднага след раждането. Така прекарват още първите часове на живота си в самота и изолация, лишени от възможност за контакт с майките си или с други телета, а също и от възможността да се движат свободно. Стандартната клетка е дълга 1,1 пъти колкото дължината на телето и широка колкото е височината му, съгласно Директива 2008/119/ЕО.

Според най-новите проучвания 82% от сънародниците ни вярват, че телетата и другите животни, използвани в индустриалното животновъдство, имат правото да живеят извън клетки и в естествена или близо до естествената среда.

За повече от половината български граждани е важно политикът, за когото гласуват, да споделя тази позиция.

Влогърът Мирела Лилова вярва, че „Избягваме да се ровим в неща, които не са ни приятни, но мисля, че това е една тема, в която трябва да се разровим малко по-надълбоко“.

„Усетих цялата болка, насълзих се, почувствах ужас“, разказва певицата EVA за преживяването си по време на снимките.

„Тъжно ми е, но не само сега, докато казвам тези неща. Това е нещо, за което всеки ден си мисля“, присъединява се към нея и моделът Марта Желязкова.

Нейната колежка и също участничка в „Ергенът“ Валерия Георгиева е убедена, че „никое животно не заслужава да живее в клетка, защото всички сме дошли на тази земя, за да бъдем свободни, щастливи, обичани“, докато за влогъра и актьор Ей Бо е ясно, че „идеалният живот е свобода“.

„Никой не трябва да се отглежда в клетка. Мисля си, че никой не бива да е затворник, ако не го е заслужил“, категоричен е актьорът Асен Блатечки.

Колежката му Здрава Каменова допълва, че „отношението към животните, децата и възрастните хора прави едно общество зряло и интелигентно. И точно там имаме да работим много“.

С пълния текст на петицията за забрана на клетките за телетата можете да се запознаете и да подкрепите инициативата тук.

Вижте още:

Какъв е смисълът да гласувам?


Повече информация Виж всички