В България психологичната грижа за родилките и скрининга за следродилна депресия не представляват част от стандартния протокол. Това обаче не означава, че няма сравнително лесни начини да се образоват младите семейства за симптомите и начините да се помогне в случаи на следродилна депресия.
Как да разпознаем невинаги очевидните симптоми на следродилна депресия у себе си или своя близка? Какво в никакъв случай да не правим, въпреки че изглежда логично? Какви са най-лесните и практични стъпки да помогнем на прекалено тревожна родилка?
Наръчникът е базиран на международни добри практики и психологични проучвания. В него се обяснява на достъпен език как да разпознаем симптоми на следродилна депресия и как да помогнем в лесни ежедневни стъпки на родилка в уязвима ситуация.
„Защо полудя като роди?!“ е насочен към близките на родилките – партньор, родители, приятели.
Наръчникът има за цел да подпомогне облекчаването на ежедневието на младите майки и близките им с прости, научно обосновани и практични насоки.
„За младите майки често е трудно да разпознаят, осмислят и назоват състоянието си, а страничен наблюдател може лесно да види притеснителните сигнали“, обясняват от екипа на „Ведри мами“.
В допълнение, именно подкрепата от непосредствения кръг от близки е ключова за стабилизирането и подобряването на състоянието, сочат проучвания.
Освен списък с конкретни действия, които могат да се предприемат в семейството и приятелския кръг, наръчникът подканва да се потърси специализирана помощ при несправяне самостоятелно и дава съответните ресурси.
Следродилната депресия е официално призната за психично разстройство. Тя се характеризира с интензивна тъга, тревожност, силна раздразнителност, усещане за пълно изтощение, мозъчна мъгла, неспособност да се вземат елементарни решения, невъзможност за свързване с бебето и откликване на нуждите му. Понякога включва и необясними физически симптоми като силно главоболие, крампи.
Следродилната депресия засяга една на всеки седем жени, сочи статистиката, но специалистите смятат, че в действителност е още по-често срещана. Поне половината от случаите остават недиагностицирани.
През 2023 г. родилките в България са около 56,5 хиляди, сочат данни на НСИ. През труден първоначален период, познат като следродилна тъга, преминават 80% от жените или около 45 хил.жени, за 15% това ще се задълбочи и ще продължи доста по-дълго – година, а понякога повече.
Това ознчава, че в непосредственото ни обкръжение има поне една жена, пряко запозната със следродилната депресия.
Още по-стряскаща статистика е, че самоубийството е номер едно причина за смъртност сред майките през първата година след раждането, а склонността към тази крайна стъпка се увеличава със 70% в този период.
Затова е важно да се говори за следродилна депресия, превенцията й и лечението, както в кабинета на акушер-гинеколога и училищата за родители, така и в широката общественост.
“Истината е, че в повече от 95% от случаите следродилната депресия ще отмине без фаталното страшно последствие. Но е точно толкова вярно, че този период може да е дълъг, изключително изтощаващ – физически и емоционално както за майката, така най- близките й.
Може дълготрайно да пропука отношения с близките, които в незнанието си, въпреки добрите си намерения, влошават ситуацията. Както се случи и при мен. А да се хванат нещата навреме и да се помогне всъщност е доста лесно,” обяснява мотивацията си Александра Козбунарова-Михайлова, съставител на наръчника, журналист, майка на две породени деца и създател на пространството „Ведри Мами”.
Наръчникът „Защо полудя като роди?!” е написан на разбираем език и базиран на официални препоръки на междунадорни психологични и психичтрични асоциации, както и актуални изследвания в психологията.
Той е замислен като помощник за близките на родилки, но е и материал, който всяка жена може да изпрати на обкръжението си, когато има нужда от допълнителна аргументация на твърдението си, че не се „лигави”.
Оптимизиран е за ползване на мобилно устройство, а съставителката му апелира всеки да го свали на телефона си, за да му е под ръка при необходимост.
В процес на изграждане е и онлайн пространство за психично здраве за майки, където може да се намери подкрепа и препоръка за терапевти, специализиращи в сферата на майчиното и семейното психично здраве.
Наръчникът може да бъде свален тук. *
*Съдържанието на брошурата е с информативен характер и цели да помогне с някои първи стъпки в подобряването на ежедневието на майки със съмнения за следродилна депресия. При продължителни и задълбочаващи се симптоми, моля потърсете специалист. В спешни ситуации, можете да намерите безплатна отправна точка или консултация тук, и на телефон 0800-20-202.